Zakladateľ značky IKEA bol šikovným podnikateľom už od útleho veku. Jeho životný príbeh je teraz inšpiráciou pre celý svet

  • Švédska nábytkárska firma IKEA sa stala vo svete pojmom vďaka kvalitnému a cenovo dostupnému nábytku
  • Jej zakladateľ a jeden z najbohatších ľudí sveta, Ingvar Kamprad, sa však na úspechy svojho kráľovstva pozerá už len z neba
  • Jeho životná púť sa skončila vo veku 91 rokov, bola však vydláždená úspechmi
ikea
facebook.com
  • Švédska nábytkárska firma IKEA sa stala vo svete pojmom vďaka kvalitnému a cenovo dostupnému nábytku
  • Jej zakladateľ a jeden z najbohatších ľudí sveta, Ingvar Kamprad, sa však na úspechy svojho kráľovstva pozerá už len z neba
  • Jeho životná púť sa skončila vo veku 91 rokov, bola však vydláždená úspechmi

Ingvar Kamprad sa narodil 30. marca 1926 vo Švédsku na rodinnej farme Elmtaryd. Od sudičiek dostal do vienka obchodný talent. Práve preto sa pustil do podnikateľských aktivít v pomerne mladom veku šiestich rokov. Začal s predajom zápaliek a táto činnosť mu naozaj išla. Neubehlo moc času a začal svoju ponuku rozširovať o ryby, písacie potreby či sladkosti.

Podnikateľ od útleho veku

Aj napriek tomu, že bol len obyčajným predajcom nabral cenné skúsenosti, ktoré sa mu zišli v budúcnosti. Veď tu sa naučil klasický princíp podnikania. Nakúpiť čo najlacnejšie a predať so ziskom. Jeho počiatočný život bol však na míle vzdialený tomu, ktorý ho ešte len čakal.

Zlom v jeho živote nastal v roku 1943, keď dovŕšil 17 rokov. Práve vtedy dostal finančný dar od svojho otca za úspešné ukončenie štúdia na strednej škole. Tento dar si naozaj zaslúžil, pretože trpel dyslexiou. Narozdiel od typických teenagerov túto sumu neprepil a nepreflámoval, ale rozhodol sa ju obetovať na podnikanie. Pre mnohých jeho vrstevníkov to bol určite nesprávny a čudácky krok.  Priniesol mu ale neskôr priniesol majetok v hodnote miliárd eur.

Zrod predajní IKEA

IKEA tak bola na svete. Čo však znamenalo toto zaujímavé slovo, ktoré dnes s počutia pozná takmer každý? Prvé dve písmena boli iniciály jeho mena a priezviska. Druhá dvojica bola tvorená prvými písmenami slov Elmtaryd a Agunnaryd. Prvé je názov farmy, na ktorej sa narodil a druhé predstavuje blízku dedinu.

IKEA však v čase založenia nebola predajňou nábytku. Dá sa povedať, že to bolo zoficiálnenie jeho predchádzajúceho „podnikania v malom“. Pridal však nový tovar v podobe hodiniek, či šperkov. Predaj však zefektívnil. Vytvoril katalóg produktov, z ktorého si záujemcovia vyberali. V časoch, keď začínal musel tovar rozvážať úplne sám. Na rozvoz využíval staré mliekarenské vozidlo.

Ako to však v príbehoch úspešných býva zvykom, k úspechu je potreba štipka šťastia. Rozhodnutie o rozšírení rady produktov o nábytok sa ukázalo ako zlomové. Predaje začali stúpať raketovým tempom. Už v 21 rokoch mal tak rozbehnutý úspešný biznis. Aby ušetril na nákladoch a mohol nábytok predávať za nízku cenu, pridal určité novinky. Nielenže nábytok predával v úzkych krabiciach ako skladačku, takže domáci majstri sa mohli vyhrať pri jeho stavbe, ale nábytok si odvážali zákazníci úplne sami.

Tieto novinky vystrelili predaje raketovým tempom a po celom svete začali vyrastať predajne s nápisom IKEA. Vďaka obrovskému úspechu sa jej zakladateľ zaradil medzi najbohatších ľudí. Aj napriek obrovskému majetku nikdy nerozhadzoval. Dlhú dobu jazdil v starom automobile značky Volvo. Okrem toho nakupoval v akciách a rád sa stravoval v lacných reštauráciách. Napriek svojej dokonalosti mal na svojom čistom štíte dve škvrny. Ako mladý muž bol členom fašistického hnutia a okrem toho mal aj problémy s alkoholom. Dá sa však povedať, že prežil naozaj naplnený život a mnohí z jeho zamestnancov budú na neho spomínať s láskou a úctou.

zdroj: wikipedia.org , astrumpeople.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech