Zaplatíš iba toľko, koľko si môžeš dovoliť. V Kanade otvorili supermarket, kde neexistujú cenovky

  • Táto jedinečná predajňa prišla na jednoduchý spôsob, ktorým sa dá zabrániť zbytočnému plytvaniu jedlom
  • Tony potravín už tak nemusia každý deň končiť v kontajneroch
hbjhb
pixabay.com
  • Táto jedinečná predajňa prišla na jednoduchý spôsob, ktorým sa dá zabrániť zbytočnému plytvaniu jedlom
  • Tony potravín už tak nemusia každý deň končiť v kontajneroch

Už ste sa niekedy zamysleli nad tým, čo robia obchodné reťazce s kvantom potravín, ktoré sa im nepodarilo predať? Z legislatívneho hľadiska tovar, ktorý je poškodený, alebo je po dátume spotreby, viac nemôžu vystavovať v regáloch. Denne tak tony jedla končia na skládkach. A to bohužiaľ aj vtedy, keď niekoľko miliónov ľudí na svete denne bojuje s hladomorom. V Toronte však v roku 2018 otvorili predajňu Feed It Forward, ktorá umožňuje predávať jedlo, ktoré sa nepredalo v supermarketoch.

Predajňa Feed It Forward (Posuň to ďalej), chce bojovať proti nadmernému plytvaniu jedlom. To, že množstvo jedla zbytočne končí na skládkach, si uvedomujú viacerí ľudia. Bohužiaľ však systém nepustí. Potraviny, ktoré nespĺňajú normy, musia ísť preč z obchodných regálov, a to aj v prípade, že im nič nie je.

Tovar do predajne darujú supermarkety, ktoré by ho inak museli vyhodiť. Tento nezvyčajný obchod funguje na jednoduchom princípe – zaplať toľko, koľko si môžeš dovoliť. Ak má niekto naozaj prázdnu peňaženku, nevadí, môže si tovar zobrať aj zadarmo. Aby sa to však nezneužívalo, na jednu rodinu tu pripadá jedno jedlo denne. Majitelia predajne chcú tak zabrániť tomu, aby regály neostali zívať prázdnotou.

Je to na svedomí každého človeka

Do obchodu chodia aj ľudia, ktorí si môžu dovoliť zaplatiť za tovar. Tí neraz nechajú v obchode viac peňazí, ktoré zas „vykryjú“ nákup ľudí, ktorí bojujú s nepriaznivou finančnou situáciou. Ľudia sú však vedení k tomu, aby si brali len to, čo skutočne potrebujú a tak mysleli aj na ostatných.

Tento nápad sa zrodil v hlave Jaggera Gordona, ktorý bol šokovaný z obrovského množstva jedla, ktoré končí na smetisku. V roku 2014 najprv založil neziskovú organizáciu, ktorá varila jedlá z potravín, ktoré im darovali rôzne obchodné reťazce. Neskôr sa rozhodol založiť predajňu Feed It Forward, ktorá v máji oslávila svoje prvé narodeniny.

Gordon chce však i naďalej bojovať proti plytvaniu jedlom, a preto vo svojom úsilí pokračujú ďalej. Momentálne zbiera podpisy na petíciu, ktorá by prinútila kanadskú vládu zmierniť zákony týkajúce sa vyhadzovania potravín. Pevne veríme, že jeho iniciatíva bude úspešná.

Zdroj: ecowatch

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá