Zaujímavé startupy z Islandu

  • Tak Vás opäť zdravím z krajiny ohňa a ľadu, a dnes Vám predstavím zaujímavé islandské startupy. Začnem startupom ktorý to všetko začal, potom sa pozriem na tie ktoré momentálne zažívajú najväčšiu slávu a skončím tými, o ktorých si myslím, že ich môže čakať skvelá budúcnosť!
image_1413410267.jpeg
  • Tak Vás opäť zdravím z krajiny ohňa a ľadu, a dnes Vám predstavím zaujímavé islandské startupy. Začnem startupom ktorý to všetko začal, potom sa pozriem na tie ktoré momentálne zažívajú najväčšiu slávu a skončím tými, o ktorých si myslím, že ich môže čakať skvelá budúcnosť!
Hovorí sa, že kríza býva podhubím pre vznik nových príležitostí, a ani tá z roku 2008 nebola výnimkou. Prvý startup z Islandu, ktorý dosiahol úspech, bola CLARA. (Len na okraj, ich webstránka už neexistuje, a bola otvorená na GoDaddy – IMHO pekný fail, i keď v roku 2008 to asi ešte taký bordel, ako teraz nebol, ale i tak :-)
 
Bala Kamallakharan, zakladateľ Startup Iceland stretol ľudí z Clary v novembri 2009. Bolo to 6 mladíkov so super nápadom, ktorí hľadali spôsob ako na ňom postaviť biznis. Bala videl, že chalani sú mentorovateľní a začal s nimi pracovať. Postupom času sa tým rozrástol na 12 kusov (počet zamestnancov pri predaji firmy bol 16), a otvoril sa office v San Franciscu. 
Ich nástroj na analýzu dát online využívalo niekoľko svetových firiem z prostredia počítačových hier ako napr. CCP, ale i také Sony a Square-Enix.
 
 
A potom to prišlo. Máj 2013 a správa že reykjavický startup CLARA bol predaný do Silicon Valley, že šťastným majiteľom sa stali JIVE SOFTWARE, a že suma bola 1 bilion ISK, alebo 6.8 miliona €.
 
 
Ako druhý Vám predstavím startup, ktorý je súčasnou islandskou jednotkou. Ak Vás zaujímajú vedomostné hry, určite ste už narazili na QuizUp, trivia hru, ktorá pochádza z dielne Plain Vanilla (Games alebo Productions? Trošku majú momentálne problém s identitou :-). Každopádne, tento startup bol nedávno ohodnotený na sumu 100 miliónov $ a dá sa čakať, že vystrelí ešte oveľa vyššie. V súčasnosti sa jedná o rozhodne najúspešnejšiu trivia hru, a veľké VC firmy ako Sequoia Capital a Greycroft Partners do nej sypú cash. 
 
 
 
 
Zaujímavý je i príbeh vzniku tohto startupu, a jeho zakladateľ Thor Fridriksson o ňom hovorí v podcaste pre Viking Entrepreneurs – odporúčam určite vypočuť.
V krátkosti, VC-čka na Islande Thorovmu nápadu neverili, a tak si chalan dal dokopy prachy na pár mesiacov a spravil „útok“ na Silicon Valley, išiel z meeting na meeting, stretol stovky VC-čok, až nakoniec našiel prachy, ktoré hľadal. Môže to byť inšpiráciou i pre startupy u nás, ak doma nenájdu potrebný cash :-).
 
Ďalší startup ktorý spomeniem už prakticky asi presiahol typickú definíciu startupu, no to nevadí.
Slová ako cloud, big data atď. dnes už neprekladáme, a používame ich denno-denne. 
So slovom cloud je na Islande spojená firma GreenQloud, ktorá už stihla expandovať i do USA, konkrétne do Seattlu, kde otvorila svoje prvé datacentrum mimo Island, a i tam funguje na onej „zelenej“ energii, na ktorej si zakladá.
Nedávno boli ocenení ako “Green Company of the Year 2014″ na 2014 BIG Awards for Business.
 
 
 
Nakoniec spomeniem moje obľúbené islandské startupy. 
Začnem firmou  geoSilica Iceland, ktorá tak isto pôsobí na zelenej „vlne“. GeoSilica Iceland si dala za úlohu čistiť odpadovú vodu z geotermálnych elektrární, ktorých je na Islande neúrekom, a pri tom vyrábať produkty s obsahom silica (kremíka). Nedostatkom kremíka trpí väčšina „vyspelej“ západnej civilizácie, a geoSilica sa rozhodla s týmto nedostatkom bojovať.
 
Ghost Lamp, alebo „lampa na duchov“ je ďalším zaujímavým islandským startupom s veľkým potenciálom. Chalani sa rozhodli spojiť bloggerov a značky „pod jednou strechou“ a ak sa im podarí dať dokopy čísla, na ktoré sa zamerali, máme tu ďalšiu revolúciu v reklame. O tom kam chalani smerujú hovorí Jón, jeden zo zakladateľov, v ďalšej časti podcastu Viking Entrepreneurs.
 
Jibby, je startup ktorý sa snaží dostať medzi známe (projekt manažment) nástroje ako Base Camp, Trello, Asana. Neviem, ktorý z nich používate (ja zatiaľ ani jeden), ale ak sa podarí Helgimu dotiahnuť všetky nápady do úspešného konca, vedúca trojica aplikácii môže dostať zaujímavú konkurenciu. 
 
Posledný startup ktorému sa dnes budem venovať je ApOn. Meno je skratkou pre „applications online“ a jedná sa o revolúciu v tom, ako sa aplikácie vytvárajú.
Momentálne je vonku iba jedno staršie video, ktoré trošku poodhaľuje o čom to celé bude. Chalani sa to chystajú práve spustiť a momentálne trávia čas v USA, kde riešia prvých klientov, ktorými by mali byť malé a stredné firmy, časom samozrejme dôjde i na bežných ľudí ako Vy, či ja a ja verím, že tu bude potenciál na ono povestné „cut the middle man“, minimálne do určitej miery. Samozrejme, nevezme to prácu všetkým app developerom, no niektorí si určite budú musieť hľadať iný spôsob obživy :-P.
 
Toľko teda zaujímavé islandské startupy, a nabudúce Vám budem chcieť predstaviť islandský startup na poli crowfundingu a crowdsourcingu, ktorý môžete využiť ako alternatívu notoricky známych projektov ako KickStarter a Indiegogo.
 
Disclaimer: So startupmi geoSilica Iceland, Ghost Lamp, Jibby a Apon som viac či menej spojený, pomáhal som im a pravdepodobne im budem pomáhať i v budúcnosti.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá