Zavraždili ho až na piaty pokus. Mafiánsky boss Žaluď obľuboval umenie, drahé autá, ale aj príliš mladé dievčatá

  • Do roku 2019 nebol z vraždy podnikateľa Petra Steinhübela obvinený nikto
  • Po Bratislave sa prevážal v červenom Ferrari a mal slabosť na tínedžerky
  • Steinhübel spolupracoval aj s Černákom, objednal si uňho vraždu Bachledu
žaluď steinhubel
Screenshot/Youtube/ Michael Keith
  • Do roku 2019 nebol z vraždy podnikateľa Petra Steinhübela obvinený nikto
  • Po Bratislave sa prevážal v červenom Ferrari a mal slabosť na tínedžerky
  • Steinhübel spolupracoval aj s Černákom, objednal si uňho vraždu Bachledu

Peter Steinhübel, známy aj ako Žaluď, patril medzi prvých mafiánskych bossov na Slovensku. Ešte pred tým, než sa zaplietol s mafiou, pracoval ako nástrojár v Závodoch ťažkého strojárstva. Legálna práca ho však veľmi rýchlo prestala baviť a začal sa živiť ako vekslák. Teda osoba, ktorá sa venuje nelegálnemu predaju a nákupu. 

Začal nákupmi valút pred nákupnými strediskami a luxusnými hotelmi. Stal sa z neho „ruličkár“, pretože svojim zákazníkom dal namiesto bankoviek obyčajné papiere.

Steinhübel ovládal nemčinu a angličtinu, no vedel sa dohovoriť aj s Talianmi. So skupinou kamarátov začal dovážať počítače, na čom veľmi rýchlo zbohatol.

zdroj: Screenshot/Youtube/ Michael Keith

Stačilo mu 10 dní

Už Žaluďov otec bol v bratislavskej galérke známou firmou. Vďaka tomu, že ho ľudia poznali ako priekopníka zlata, získal Peter mnoho skúseností. Jeho otec nechával zlato oceňovať, odkupoval ho a následne ho predával so ziskom.

4 mesiace sa tejto činnosti venoval aj Peter. Namiesto 1 tony kúpil 6 ton, vďaka čomu zarobil v priebehu 10 dní 12 miliónov korún. 

Keďže už mal podnikateľ kapitál, mohol začať podnikať normálne. V Pezinku si kúpil autoservis a sklady začal prenajímať. K autoservisu sa neskôr pridali iné pozemky a bratislavské Mraziarne. Steinhübel bol spájaný aj s popradskou Tatravagónkou, ku ktorej sa ešte dostaneme. 

Žaluď sa na verejnosti prezentoval ako seriózny podnikateľ, no aj napriek tomu bol dlhodobo spájaný s podsvetím. On tieto teórie rázne odmietal.

„Ja vám ťažko môžem povedať, že čo je dnes podsvetie. Ja tu žijem normálnym firemným životom, podnikám. Denne mi tu chodí 50, možno 100, niekedy 200 ľudí na rôzne jednania. Keď sa títo ľudia dajú nazvať podsvetím, tak potom sú podsvetím všetci podnikatelia,“ vyhlásil pre Markízu v roku 1998.

Zmizol bez stopy

Ktorá zo slovenských firiem sa môže pochváliť zastreleným riaditeľom a nezvestným spolumajiteľom? Iba popradská Tatravagónka. Aj napriek tomu, že spoločnosť dlho ničili mafiáni, dnes má miliónové zisky.

V roku 1996 sa o firmu začali zaujímať významné skupiny, medzi ktorými boli aj mafiáni. Väčšinový balík spoločnosti síce získala zamestnanecká akciovka Vapop, no majoritu v nej aj tak kontrolovala spoločnosť Vagón Holding, ktorú mal pod palcom Vladimír Poór.

Práve Poór sa stretával so Steinhübelom, ktorý v tom čase s prednostom Okresného úradu Poprad Vladimírom Bachledom. Bachleda zastupoval záujmy firmy Popradská vagónka.

Zastupoval ich do 22. mája 1997. V ten deň sa o 18-tej stretol s obchodnými partnermi v popradskom podniku Tatramat a bez stopy zmizol. Na schôdzi mali byť okrem Bachledu aj iní významní ľudia, ako vtedajší spolumajitelia spoločnosti Tatramat, predstavitelia firmy Cassovia Invest Credit z Košíc a popradský podnikateľ. 

zdroj: Screenshot/Youtube/ Michael Keith

Po zmiznutí Bachledu sa do prípadu zaplietlo veľa ďalších ľudí, no vedenie podniku prebral práve Steinhübel. Ten mal od nezvestného Bachledu plnú moc. Pozostatky nezvestného Bachledu sa našli až v roku 2015 pri obci Bystrá. Ešte v tom roku sa o vražde podnikateľ rozhovoril aj Mikuláš Černák.

Podľa jeho slov si mal vraždu Bachledu objednať Steinhübel. Práve Žaluď mal zaplatiť takmer 20 miliónov korún za objednaný podpis na splnomocnení a likvidáciu Bachledu. Vraždu si neobjednal u Černáka, ale u sýkorovcov. 

Sýkorky mali Bachledu uniesť do penziónu Shark, ktorý patril Černákovi. Tam ho údajne omámili, prinútili podpísať dôležité papiere a odtiahli do lesa, kde ho Černák postrelil do hlavy. Svoju obeť následne zakopali. 

Dlho sa netešil

Presne dva roky mal Žaluď Tatravagónku pod palcom, no veľa mu nepriniesla. Možno by bol väčšinovým majiteľom dlhšie, no v roku 1999 ho zastrelil neznámy páchateľ v areáli jeho mraziarní.

V tej chvíli prestupoval mafián zo svojho červeného Ferrari do opancierovaného Mercedesu. Stačila teda chvíľka a neznámemu ostreľovačovi sa podarilo to, o čo sa iní pokúšali roky.

Tým myslíme, že Steinhübel už za sebou pár atentátov mal. Poľovačka na jeho osobu začala už v roku 1993, takže trvalo presne 6 rokov, kým sa niekomu konečne podarilo zabiť ho.

„Medzi bratislavskými policajtmi sa už hovorilo, že ten má sedem životov ako mačka. No ale ten posledný pokus páchateľovi už vyšiel, tam už mu ani to jeho povestné šťastie nepomohlo,“ spomína bývalý detektív Jozef Vachálek pre Aktuality.sk

Prvý atentát na Žaluďa sa odohral pred jeho rodičovským domom v Petržalke. Schytal 5 guliek, no už na druhý deň v nemocnici poskytoval rozhovory a fotil sa s novinármi.

V roku 1994 vybuchol Žaluďov Mercedes. Keďže bola trhavina odpálená v čase, keď sa podnikateľ len blížil k autu, utrpel len menšie zranenia. K tejto akcii sa neskôr priznal Mikuláš Černák, ktorý nebol spokojný s tým, že Steinhübel ho pri jednom kšefte oklamal.

zdroj: Screenshot/Youtube/ Michael Keith

Počas osudového roku 1999 sa odohrali až dva atentáty na podnikateľa. Na Bajkalskej ulici naňho strieľali až dvakrát, no guľku schytal jeho ochrankár. V tom istom roku spadol Steinhübel v obrovskej rýchlosti z motorky. Ako inak, nič sa mu nestalo.

Puška Sauer, ktorou bol Steinhübel zastrelený, je dodnes uchovaná v kriminalistickom archíve. Podľa zistení polície patrila Nemcovi, ktorý na Slovensko prišiel kvôli poľovačke.

Vrahom však nebol Nemec, pretože v Bratislave mu ukradli auto, v ktorom zbraň bola. Auto sa Nemcovi síce neskôr vrátilo, no puška už nie. Vražda bola v roku 2019 premlčaná, vrah sa dodnes nenašiel.

Mal blízko k deťom, novinárov v láske nemal

To, že sa Steinhübel rád predvádzal, je dobre známe. Počas Vianoc v roku 1997 sa ukázal na obrazovkách verejnoprávnej televízie. Deťom z detských domov daroval televízor.

Okrem spomínaného červeného Ferrari sa premával aj na luxusnom obrnenom Mercedese, ale aj na žltom Lamborghini Diablo, čo bolo v tej dobe na Slovensku skutočná rarita.

Okrem drahých áut mal slabosť aj na tínedžerky. Raz ho dokonca obvinili zo sexuálneho zneužívania maloletej. Hlavným dôkazom bol denník dievčaťa.

Zneužitá tínedžerka sa tak stala terčom viacerých útokov a sledovania. Aj napriek tomu, že zo Žaluďovho obvinenia napokon nič nebolo, mladé dievča neskôr zomrelo pri autonehode.

Steinhubel
zdroj: Screenshot/Youtube/ Michael Keith

„Chodil na všetky súťaže Elite Model Look, ktoré sa organizovali,“ povedala pre SME fotografka, ktorá Žaluďa osobne poznala. „Nielen na castingy v Bratislave, ale aj do Nitry, Bystrice, Košíc.“ 

Každý deň ho bolo možné stretnúť s iným dievčaťom. Zorganizoval dokonca vlastnú súťaž krásy s názvom Queen of Slovakia. 18-ročné dievčatá považoval za „staré“ a údajne ich ohuroval práve svojimi luxusnými autami, v ktorých si ich vozil do hotelov.

Podnikateľ začal neskôr zaujímať aj novinárov. Každému, kto sa oňho zaujímal, sa Steinhübel vyhrážal. Nerobilo mu problém použiť ani fyzické násilie.

Svoje o tom vie novinár Pavol Jacz, ktorý od Žaluďovej gorily dostal päsťou. Tento prípad sa dostal až pred súd, no sudca Žaluďa a jeho gorily oslobodil s tým, že sa nepodarilo preukázať, kto za útokom naozaj bol. 

Text sme zrevidovali, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 28. januára 2021.

Zdroje: SME, Pluska, hnoline, Teraz, Aktuality, TV Markíza, Nastope.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie