Zelená armáda opravuje planétu, zverejnila fascinujúce video

  • Svet sa do záhuby nerúti priamočiaro, sú ľudia, ktorí planétu ozdravujú
  • Svet sa do záhuby nerúti priamočiaro, sú ľudia, ktorí planétu ozdravujú

Už dlhšie v spoločnosti rezonuje, že „ľudstvo ničí planétu“, áno, ale nie všetci ľudia. Okrem tých, čo menia svoj životný štýl pre blaho seba, Zeme i ostatných, existujú aj takí, ktorí planétu aktívne „opravujú“. Hovoria si Planet Warriors a prevádzkujú stránku Nas Daily Global, ktorá združuje ľudí zo sto krajín.

Svoju činnosť verejnosti priblížili videom, ktorého natáčanie trvala takmer tri roky. V prezentácii vybrali desať krajín, kde zdokumentovali inovatívne riešenia pre lepší a čistejší život.

Tobias s kamarátom sa na kajaku chodia plaviť po lokálnej rieke, z ktorej vyzbierali už tony odpadkov. Na Srí Lanke niekto vymyslel ako zo slonieho trusu vyrobiť papier. Robia tam z neho celé zošity.

Pán Miguicho na Galapágach zbiera v uliciach cigaretové špaky a vyrába z nich sochy, ktoré možno využiť ako dekoráciu v byte či na záhrade. Robí to, aby bolo jeho okolie čisté a svojimi výtvormi zároveň poukazuje na to, ako fajčiari zabíjajú nie len seba, nefajčiarov ale i zvieratá a kontaminujú pôdu.

Na Sejšelách skupinka dobrovoľníkov pestuje a následne vysádza v oceáne nové koraly na miestach, kde kvôli ľudskej činnosti hromadne vymreli. Týmto spôsobom vracajú život do oceánu. Koralové útesy patria k najzložitejším a najkrajším ekosystémom na planéte a sú domovom nepredstaviteľne rozmanitých živočíchov a iných organizmov.

Mladá žena menom Lou v Tanzanii zbiera sklenný odpad a vyrába z neho tehly na stavbu domov. Týmto spôsobom dokáže so svojim tímom využiť všetok sklenný odpad z celého ostrova a tiež ušetriť ľuďom peniaze. Na jeden dom sa využije 50-tisíc fliaš.

Ľudia v Papua Novej Guinei recyklujú plechovky tak, že ich pokladajú na cestu, kde po nich prejdú okoloidúce autá. Zlisované plechovky potom zbierajú do veľkých nádob a odovzdávajú na recykláciu.

V Ekvádore partia mladíkov zbiera tetrapaky (krabice od mlieka, džúsov a podobne). Po rozdrvení z tohto odpadu robia rôzne predmety do domácnosti (napr. kreslá). Dokonca už postavili aj celý dom z 1 500 000 krabíc od mlieka.

Marino z Peru využíva svoje znalosti z vedy na čistenie vody. Najskôr vyčistil jedno jazero a stále čistí ďalšie, čím ďalej väčšie vodné plochy. Nie sú to vždy len jednotlivci či malé skupinky, ktoré sa starajú o životné prostredie. Niekedy robia veľké kroky aj celé krajiny.

Napríklad Costa Rica v roku 1948 po skončení občianskej vojny zrušila svoju armádu, aby mohla investovať viac peňazí do vzdelania, zdravia a ochrany životného prostredia. Island vybudoval elektrárne, ktoré vyrábajú energiu z vrelej vulkanickej vody.

Veľmi blízko k zero waste (bezodpadovému životu) je i Singapure, ktorý mimoriadne efektívne narába s odpadom a tiež zavádza bezobalové potraviny. A tak ďalej. Toto bol len malý výber, v skutočnosti je všade po svete množstvo ľudí, ktorí neukazujú na ostatných ale začínajú od seba.

„Nikdy nepochybuj o tom, že malé skupinky aktívnych ľudí dokážu meniť svet,“ odkazujú tvorcovia vo videu.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá