Zemetrasenia môžu vytvoriť na oblohe svetielkujúce úkazy pripomínajúce UFO

  • Svetelné úkazy na oblohe privádzajú každoročne do pozoru množstvo „lovcov“ fenoménu UFO
  • Aj napriek ich presvedčeniu o mimozemskom pôvode týchto úkazov sa môžu poriadne mýliť
  • Matka príroda totiž dokáže vytvoriť nebeské divadlo, ktoré je pre ľudí nepochopiteľné
d7423ca7-7edd-42ea-c51f-7e60a4b5c913
Jim Conacher
  • Svetelné úkazy na oblohe privádzajú každoročne do pozoru množstvo „lovcov“ fenoménu UFO
  • Aj napriek ich presvedčeniu o mimozemskom pôvode týchto úkazov sa môžu poriadne mýliť
  • Matka príroda totiž dokáže vytvoriť nebeské divadlo, ktoré je pre ľudí nepochopiteľné

Príroda nás dokáže mnohokrát prekvapiť a deje sa to rovnako v súčasnosti ako v minulosti. Napríklad úkazy v podobe svetiel na oblohe sa objavovali už pred stovkami rokov. Mnohí lovci senzácií pripisujú podobné výjavy nadprirodzeným silám alebo mimozemšťanom. Pôvod mnohých pozorovaní UFO sa však dá v súčasnosti vedecky a logicky vysvetliť.

škody po zemetrasení

Jednou z príčin blikajúcich svetiel na oblohe je vzácna forma zemetrasení, ktoré sprevádzajú vývoj našej Zeme od nepamäti, podobne ako záhadné svetelné javy. Podobné zemetrasenie otriaslo v septembri minulého roka pobrežím Mexika. Pri zemetrasení o sile 8,1 magnitúdy sa zrútilo v Mexico City 44 budov a o život prišli stovky ľudí.

Svetlo dokáže vystríhať pred nebezpečenstvom

V priebehu zemetrasenia a chvíľu po jeho konci sa dialo niečo nevídané. Na oblohe sa objavili svetelné záblesky v odtieni modrej a zelenej. Ľudia v panike zo zemetrasenia začali panikáriť ešte viac a predpokladali príchod UFO či koniec sveta. Nič sa však nekonalo a záhadné svetlá čoskoro zmizli.

záblesk svetla

Už v minulosti boli v historických spisoch spomenuté podobné úkazy v spojitosti so zemetraseniami. Ale súvislosť medzi týmito dvoma javmi bola vždy popretá. Prvýkrát v roku 1888 a druhýkrát v prieskume v roku 1913. Všetko sa zmenilo v roku 1965, kedy postihlo zemetrasenie mesto Nagano v Japonsku. Vtedy boli tieto úkazy vôbec prvýkrát zachytené na fotografiách a vedci sa mohli o ne začať zaujímať. Predpokladali, že tieto svetelné javy majú nejaký súvis so zemetraseniami.

Bolo však potrebné získať rukolapné dôkazy. Vedci si preto prečítali záznamy o „svetelných zemetraseniach“ siahajúcich až do 17-teho storočia. Na základe zozbieraných údajov zo 65 udalostí sa prišlo na predpokladanú príčinu. Zemetrasenie funguje nasledovne: je následkom zvýšeného tlaku v zemskej kôre. Ak sa tlak uvolní, vznikne zemetrasenie a zemská kôra popraská.

Tento obrovský tlak, ktorý je predzvesťou zemetrasení, spôsobí prerušenie spojení medzi pármi negatívne nabitých atómov kyslíka, čím dochádza k ich ionizácii. Toto funguje v prípade určitých typov skál. Napríklad pri dolomite alebo ryolite. Tieto ióny sa následne derú na povrch cez vzniknuté praskliny v zemskej kôre. Tu sa zhlukujú a spôsobia vytvorenie elektrického náboja vo vzduchu, čo spôsobí vyžiarenie podobe plazmy. Ak je toto vysvetlenie naozaj pravdivé, tak to môže byť dobrým ukazovateľom nebezpečenstva, pretože sa zvykne objaviť aj pred samotným zemetrasením.

zdroj: curiosity.com , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech