Život bez odpadu šetrí aj peňaženku. Za rok bez nákupov sa dá ušetriť aj 1 500 eur

  • Katka a Maťka sú dve ekologicky zmýšľajúce ženy, ktoré stoja za platformou Ekoistky
  • Za rok bez nákupov fast fashion sa Katke podarilo ušetriť 1500 eur a Maťka miesto oblečenia investovala do prerábky bytu a cestovania
  • Zero waste nie je o nákupe drahých nádobiek a štýlových eko vecičiek, ale o udržateľnosti a šetrnosti
Ekoistky
  • Katka a Maťka sú dve ekologicky zmýšľajúce ženy, ktoré stoja za platformou Ekoistky
  • Za rok bez nákupov fast fashion sa Katke podarilo ušetriť 1500 eur a Maťka miesto oblečenia investovala do prerábky bytu a cestovania
  • Zero waste nie je o nákupe drahých nádobiek a štýlových eko vecičiek, ale o udržateľnosti a šetrnosti

Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o zero waste?

Maťka: Ja osobne som to začala riešiť, keď som sa presťahovala do vlastného. Uvedomila som si, že mám strašne veľa vecí a väčšina z nich je balená v plaste. Ako som videla všetko na kope, nepáčilo sa mi to a vtedy som si povedala, že by som mala mať menej vecí. Je to asi dva až dva a pol roka.

Katka: U mňa to začalo asi v podobnom čase. Odišla som na pol roka na Erasmus do Nemecka a chcela som ušetriť viac peňazí. Začala som rozmýšľať nad tým, čo si kupujem a keďže som musela prežiť v malej izbe o rozlohe 2×2 metre, radšej som si viackrát premyslela, čo si do nej donesiem. Pri zoznámení s Maťkou sme si toho našli veľa spoločného a postupne sme sa dopátrali aj k termínu zero waste.

zdroj: Ekoistky

Ako veľkú rolu hral ekologický faktor?

Katka: To nás na tom pútalo asi najviac, uvedomili sme si, že sme boli dovtedy veľmi zaslepené, nevideli sme, koľko toho zbytočného odpadu na svete je.

Maťka: Mne pomohlo aj to, že som videla veľké množstvo vecí, ktoré som sama vlastnila. Mala som dve krabice plné kozmetiky, ktorá bola balená v plaste a zistila som, že z toho všetkého reálne používam asi 1 % a väčšinu z toho nepotrebujem.

View this post on Instagram

♻️Aj nakupovanie ,,zero waste" vychytávok je stále nakupovanie.♻️ Zero waste a eko lifestyle začína byť veľkým trendom, hlavne na sociálnych sieťach. Mnohí ľudia hovoria, že takýto život dokážu žiť len bohatí, ktorí na to majú. Ak je to pravda, tak potom sme my dve veľmi bohaté ženy! ☺️ Musíme sa vám zdôveriť, že odkedy sme založili naše Ekoistky, žijeme skromnejšie a veľa sme ušetrili. Je pravda, že aj tu v našom profile vám denne prinášame inšpirácie a overené značky, na ktoré vás istým spôsobom nabádame minúť svoje peniažky. Chceme vás ale požiadať o to, aby ste boli pri svojich nákupoch rozvážni. Aby ste rozpoznávali tú tenkú hranicu medzi ,,potrebujem a chcem" a aby boli vaše nákupy naozaj premyslené. Zvažujte, či sa vám doma nenachádza to potrebné, aj keď to nevyzerá práve štýlovo a trendy. Zvažujte, či si to nedokážete vlastnoručne vyrobiť, kúpiť z druhej ruky alebo požičiavať. Pretože záchrana starej záclonky, zavarovacieho pohára, či papierového vrecka sa nedokáže vyčísliť ❤️ #mysliudrzatelne #myslirozvazne #vzdyavsade #viemcopotrebujem #viemcochcem

A post shared by Ekoistky (@ekoistky) on

Bolo zero waste niečo, na čo ste postupom času prišli samé alebo ste čítali nejaké špeciálne knihy či návody?

Katka: Začala som experimentovaním, skúšala som napríklad, ako dlho vydržím bez papierových hygienických vreckoviek v kabelke, či ich naozaj potrebujem, alebo je to len zvyk. Neskôr som ich vymenila za látkovú vreckovku. Všetko sme pomaly skúšali na sebe a na stránke prinášame naše osobné skúsenosti.

Maťka: Nad založením stránky sme rozmýšľali asi pol roka a povedali sme si, že do toho nepôjdeme, pokiaľ to nebudeme mať na 100 % overené a vyskúšané na vlastnej koži. Ľuďom sme chceli dať tipy, aké im naozaj pomôžu a nechceli sme propagovať niečo iba preto, lebo je to trend.

zdroj: Ekoistky

Kedy ste sa rozhodli, že prišiel ten správny čas na založenie platformy Ekoistky?

Katka: Od septembra sme na Instagrame a dlho predtým sme nad celým projektom premýšľali, ako tú ideu spracovať a zasiahnuť, čo najviac ľudí.

Maťka: Samozrejme, že sme museli riešiť aj plánovanie, čo prvé nafotíme, akým spôsobom to spravíme. Najprv sme chceli platformu spustiť ešte v júni, no nakoniec sa to posunulo na koniec septembra.

View this post on Instagram

Dá sa žiť zero waste život aj keď pijem čaje? Och, áno a ako úžasne jednoduché to je! Veď čaje rastú všade okolo nás! Najlepším príkladom je aj levanduľový čaj, ktorý môžete vidieť aj na fotke. Ten som si minulý rok nazbierala na samozbere a ešte stále ma teší ❤ Ak si však neviem čaj zabezpečiť takýmto spôsobom, tak potom si ho idem kúpiť bezobalovo. Ono sa to dá, aj keď nemáte blízko bezobalový obchod. Stačí ísť len do špecializovaného obchodu a tam poprosiť, aby Vám čajík nabrali do Vašej nádoby. A potom tretia možnosť nákupu čaju môže byť aj podpora slovenských výrobcov, ktorý majú naše slovenské čajíky a vedia ich nádherne zmixovať. Takže vždy sa to dá, len treba chcieť a hľadať možnosti. A ako si kupujete čajík Vy?

A post shared by Ekoistky (@ekoistky) on

Ako pre vás momentálne fungujú spolupráce, vyberáte si značky vy, alebo začali oslovovať už aj ony vás?

Maťka: Väčšinou je to vzájomné, v poslednej dobe sa nám začalo ozývať viac značiek, ale vyberáme si a dávame si veľký pozor na to, s kým spolupracujeme. Niektorí ľudia, čo sa nám ozvali, svoje produkty nerobia vždy tak kvalitne, ako by mali, ale chcú na tom zarobiť. S takými, samozrejme nepracujeme. Napríklad, ak propagujeme tričká, overíme si, či sú vyrobené z bio bavlny a či vznikli naozaj poctivou cestou.

Katka: Chceme, aby v nás ľudia videli záruku kvality.

zdroj: Ekoistky

Ktoré slovenské módne a kozmetické značky by ste odporučili?

Maťka: Stále viac ľudí sa snaží šiť nielen dobré a pekné veci, ale aj brať ohľad na životné prostredie. Za mňa určite Vivien Mihalish, je to šikovná dizajnérka, robí aj upcyklované oblečenie. Čo sa týka kozmetiky, mám rada značku Jemná, ale každému sedí niečo iné, záleží od typu pokožky a vlasov.

Katka: Na Slovensku existuje viac dobrých dizajnérov, niektorí využívajú pri práci upcyklovaný materiál, iní sa skôr zameriavajú na prírodné a kvalitné látky. Pre mňa je kráľovnou upcyklácie okrem Vivien Mihalish aj Martina Mareková, je schopná ušiť kabát aj z koberca. Máme aj veľa šikovných výrobcov prírodnej kozmetiky. Jej najväčším benefitom je podľa mňa to, že pri produkcii si naozaj dávajú záležať na to, čo obsahuje, narozdiel od klasickej kozmetiky v drogérii.

View this post on Instagram

Hádajte, čo držím v ruke? 😉 Správne! Je to,, mydielko", s ktorým si umývame vlasy. Mnohí ho poznáte pod pojmom ako tuhý šampón, či šampúch (tento krásny názov vznikol vďaka @ponio.sk ). Funguje veľmi jednoducho – krúživými pohybmi ho šúchate o mokré vlasy, kým nezačne krásne peniť. Je oveľa zdravší, šetrnejší, menší a spratnejší ako bežný tekutý šampón, nikde sa vám nevyleje a nepotrebuje naň žiadny plastový obal (postačí vám len viečko ako podložka, či plechová dózička na cestovanie). Odkedy sme s Maťkou objavili čaro tuhého šampónu, nedáme dopustiť na jeho silu, vôňu, prírodnosť a výsledný efekt krásnych a lesklých vlasov. Vyskúšali sme snáď už všetky slovenské značky (ktoré vám predstavíme v nasledujúcich postoch) a sme rady, že tak podporujeme náš lokálny trh. A čo vy? Skúsili ste už tento malý zázrak?

A post shared by Ekoistky (@ekoistky) on

Vzdali ste sa fast fashion, koľko sa vám vďaka tomu podarilo ušetriť?

Maťka: Minulý rok som mala rok bez nákupov, no nepočítala som presne koľko sa mi podarilo ušetriť, keďže sme prerábali byt. Najprv som mala obavy, či to celý rok vydržím, ale nakoniec mi to nerobilo problém. Za peniaze, ktoré by som inak minule na nákup zbytočností, sa mi podarilo prerobiť a zariadiť byt a ešte aj cestovať a navštíviť štyri krajiny.

Katka: Ja som si to aj zapisovala a počítala. Predtým som chodila nakupovať veľmi často, ovládala ma fast fashion a ako študentka, ktorá si dokázala dobre zarobiť, som investovala takmer celú výplatu do oblečenia. Za rok, kedy som sa rozhodla vzdať sa fast fashion, som ušetrila 1500 eur.

Čo by ste odporučili ľuďom, ktorí chcú vydržať rok bez nakupovania?

Maťka: Mali by si v prvom rade stáť za svojím a skrátka nejsť do obchodu. Keď sa nad tým človek zamyslí, má v podstate všetko.

Katka: Ja by som im odporučila, pozrieť sa, čo všetko majú v skrini. Každá žena tam určite nájde dosť vecí na to, aby ten rok bez nákupov vydržala. Všetko je to iba v našej hlave, máme pocit, že musíme mať nové veci, aj keď ich naozaj nepotrebujeme. Ja sa vždy snažím pri nakupovaní pozerať na to, či budem mať danú vec s čím zladiť, musí sa mi hodiť aspoň k piatim kúskom, ktoré už mám.

View this post on Instagram

Neviem ako vy, ale ja neznášam jesť plastovým príborom. Bojovala som s nim na všetkých trhoch a festivaloch, kedy som si naozaj chcela vychutnať dobré jedlo. Naposledy som to skúšala minulú zimu, keď sme sa vybrali na vianočné trhy a chceli si vychutnať nutelovú wafľu s lesným ovocím a palacinky so slaným karamelom. Doteraz mám traumu z tej vŕzgajúcej bielej vidličky, ktorú sa mi od nervov podarilo zlomiť a zahodiť ešte skôr, ako som ju stihla plnohodnotne využiť. Máme však na to skvelé riešenie, ktoré je tak jednoduché! 🙈 Proste si zober vlastný príbor. Naša odľahčená verzia do kabelky je z kokosového dreva od @eatgreen.begreen a u Katky na blogu @laflorita.sk nájdeš návod, ako si taký obal na príbor ľahko vyrobíš. Keď sa chce, #dasato. #zelenaprirode #nezabudnipribor

A post shared by Ekoistky (@ekoistky) on

Je zero waste celkovo životný štýl, s ktorým sa naozaj dá ušetriť? Ako veľké sú počiatočné náklady, keď s tým ľudia iba začínajú a koľko z tejto sumy sa postupom času vráti?

Maťka: Kvôli tomu, aby sme vedeli porovnať ceny, sme si brali bločky z bezobalového obchodu a porovnávali to s cenami v klasickom supermarkete. Pri jednom nákupe sme z obchodu odišli s cestovinami, špaldovou múkou a ryžovými vločkami. Najdrahšie nás vyšli cestoviny, inak sme ale na špaldovej múke ušetrili 30 centov a podobne tak aj na ryžových vločkách.

Veľa ľudí si myslí, že musia nakupovať drahé pekné nádobky, s ktorými potom chodia nakupovať, ale vôbec to tak nemusí byť. Môžu použiť napríklad nádoby zo zaváranín, rôznych pohárov či sklenené fľaše.

Pri kozmetike si treba radšej dvakrát premyslieť, či daný krém naozaj potrebujeme a kupovať radšej menej kvalitných produktov. Mnohým ženám sa páčia znovupoužiteľné odličocovacie tampóny, vyrobené z bambusu, no tie si môžu vyhotoviť aj doma z handričky. Prostriedkov na umývanie tiež potrebujeme oveľa menej, než si myslíme. Ja osobne používam iba tri, jeden na riad, jeden univerzálny čistič a jeden na WC, všetko si chodím čapovať do bezobalovej drogérie. Okrem toho prostriedky si môžeme vyrobiť aj sami doma, ja používam na čistenie zmes octu, citrónovej šťavy a trochu alkoholu.

Jedinou výjnimkou je menštruačný kalíšok, ktorý na začiatku stojí viac ako klasické vložky, no postupom času sa tá investícia vráti.

Ekoistky môžeš sledovať na ich Instagrame aj Facebooku

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá