Žijeme na ekologický dlh. Ako dlho ľudstvu tento prístup vydrží?

  • Ôsmy august bol zlým dňom pre našu planétu. Presiahli sme ročnú spotrebu prírodných zdrojov, a to najrýchlejšie ako sa nám doteraz podarilo.
logs-957496_1280
  • Ôsmy august bol zlým dňom pre našu planétu. Presiahli sme ročnú spotrebu prírodných zdrojov, a to najrýchlejšie ako sa nám doteraz podarilo.

Global Footprint Network (GFN) je organizácia skúmajúca ako svet riadi svoje prírodné zdroje a ako reaguje na zmeny klímy. Od roku 2003 má v zábere 50 krajín, 30 miest a 70 globálnych partnerov, ktorí ponúkajú svoje vedecké poznatky. Okrem toho stojí za Earth Overshoot Day. Organizácia GFN oznamuje každoročne ľudstvu deň, kedy boli vyčerpané prírodné zdroje určené na celoročnú spotrebu. Táto pravidelná štúdia vychádza z 15 000 dátových bodov a z vedeckej literatúry.

kuva_1_wwf_living_planet_report_2014

foto: sitra.fi

Podľa týchto informácií môžu jednoducho rozdeliť ekologické zdroje, ktoré je Zem schopná obnoviť. Čísla ukazujú, že človek spotrebuje 160% celkovej zemskej kapacity do konca roka.

How-many-planets-v3-900

foto: overshootday.org

GFN vysvetľuje vo svojom vyhlásení, že ľudstvo vypúšťa viac oxidu uhličitého do atmosféry než naše oceány a lesy dokážu absorbovať. Tým poškodzujeme rybolov, kácame lesy rýchlejšie ako sa stihnú regenerovať.

World-2000

foto: overshootday.org

Naša chuť po prírodných zdrojoch neustále rastie. Tento deň pripadá každým rokom na skorší dátum. V minulom roku pripadol tento deň na 9. augusta, pred piatimi rokmi to bol 11. august, 10 rokov dozadu to bol 24. august a pred 40 rokmi bol deň 19. november. Smutné však?

Avšak, nie sme úplne odsúdení na skazu. Miera vyčerpania zdrojov sa za posledných 5 rokov spomalila. Našťastie, niektoré krajiny s týmto problémom už bojujú. Napríklad Costa Rica generovala 97% elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov za prvý kvartál 2016. Portugalsko, Nemecko a Británia tiež ukázali úroveň schopnosti čerpania energie z obnoviteľných zdrojov, zatiaľ čo Čína navrhla plán na zníženie spotreby mäsa o 50%. To by v roku 2030 znamenalo zníženie emisií oxidu uhličitého v živočíšnej výrobe o 1 miliardu ton.

How-many-countries-v3-900

foto: overshootday.org

Parížska dohoda o klíme je najsilnejšie tvrdenie o potrebe znížiť uhlíkovú stopu. Táto dohoda bola prijatá 200 krajinami po celom svete v decembri 2015. Ak sa táto dohoda bude dodržovať a pridajú sa ďalšie krajiny, uhlíková stopa sa dostane na nulu v roku 2050.

Ako povedal spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Global Footprint Network, Mathis Wackernagel, tento nový spôsob života prichádza s množstvom výhod, no vyžaduje si obrovské úsilie na ich naplnenie. Dobrou správou je, že vďaka súčasným technológiám je tento cieľ dosiahnuteľný s nízkymi nákladmi, a to by malo podnecovať k vzniku nových sektorov zaoberajúcich sa práve obnoviteľnými zdrojmi energie. Jediné, čo teraz potrebujeme najviac je politická voľa.

smokestacks_shutterstock_226073734

foto: footprintfinance.org

Odporúčame navštíviť stránku Earth Overshoot Day, kde sa dozvieš mnoho zaujímavých, či alarmujúcich informácií k aktuálnemu stavu nášho životného prostredia. Je našou voľbou, či sa postaráme o zmenu k lepšiemu.

Zdroj: iflscience.com, overshootday.org, zdroj titulnej fotografie: pixabay.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá