Žil v tieni Billa Gatesa. Toto je výnimočný, ale krátky život zosnulého spoluzakladateľa Microsoftu

  • Zosnulý Paul Allen bol menej známou postavou spoločnosti Microsoft, ktorá svetu priniesla milovaný i zatracovaný operačný systém Windows
  • Na verejnosti takmer vždy vystupoval Bill Gates. Vďaka memoárom Idea Man máš teraz možnosť nahliadnuť do života človeka, ktorý okrem iného vymyslel legendárny názov Microsoft
paul allen
twitter
  • Zosnulý Paul Allen bol menej známou postavou spoločnosti Microsoft, ktorá svetu priniesla milovaný i zatracovaný operačný systém Windows
  • Na verejnosti takmer vždy vystupoval Bill Gates. Vďaka memoárom Idea Man máš teraz možnosť nahliadnuť do života človeka, ktorý okrem iného vymyslel legendárny názov Microsoft

Každý človek na Zemi určite pozná meno Bill Gates. Množstvo z nás si dokonca myslí, že Bill je jediným zakladateľom svetoznámej spoločnosti Microsoft. Nie je to však úplne tak. Microsoft mal dvoch spoluzakladateľov. Paul Allen bol však na verejnosti pomerne neznámy. Všetko sa zmenilo v roku 2011, keď vydal memoáre s názvom Idea Man. Práve vďaka tomuto dielu môžeme nahliadnuť do života tohto významného človeka.

Tajomný miliardár odhalil svoju tvár

Paul sa stretol s Billom Gatesom počas štúdia na strednej škole. Spoločne sa nabúrali do školského počítača, aby sa Bill mohol zoznamovať s dievčatami. Bol to práve Paul, ktorý prišiel s názvom Microsoft. Allen bol hudobníkom telom i dušou. Hral na gitare a dokonca bol členom skupiny The Underthinkers, ktorá vydala album v roku 2013.

Paul sa autorsky podieľal na texte každej jednej piesne z albumu. Lásku k rockovej hudbe potvrdil otvorením múzea, ktoré venoval svojmu hrdinovi Jimimu Hendrixovi. Svetoznámy hudobný producent Quincy Jones dokonca prirovnal hudobný talent Paula práve k tomuto rockovému velikánovi.

Množstvo miliardárov vlastní profesionálne športové tímy. Paul si kúpil hneď dva: Basketbalový tím The Portland Trail Blazers a futbalový tím Seattle Seahawks. Priťahovala ho aj história, hlavne Druhá svetová vojna. Bol vášnivým zberateľom bojových lietadiel z tohto obdobia. V roku 2008 sprístupnil svoju kolekciu verejnosti. Okrem iného si zadovážil aj prieskumnú loď z druhej svetovej vojny a objavil potopenú japonsku bojovú loď na Filipínach.

Okrem lietadiel a lodí zbieral aj umenie. Vlastnil množstvo historických a vzácnych diel. Ako človek s majetkom 20 miliárd dolárov si mohol dovoliť takmer čokoľvek. V jeho rukách boli tri obrovské jachty. Najznámejšou z nich bola 126 metrová jachta Octopus, ktorá bola vybavená vlastnou ponorkou.

Miloval umenie a vojnovú históriu

Bol spoluzakladateľom spoločnosti Stratolaunch, ktorá pracuje na vývoji najväčšieho lietadla sveta. Ako správny miliardár investoval do nehnuteľností, hlavne na miestach, kde sa často pohyboval. Po tom, čo jeho investičná spoločnosť Vulcan Capital otvorila svoju pobočku v Palo Alto, kúpil v meste Atherton za 27 miliónov dolárov vilu s rozlohou 2044 metrov štvorcových.

Jeden dom vlastnil aj v Malibu. Šum oceánu ho však rušil, a tak vilu predal za 28 miliónov dolárov. Taktiež bol majiteľom súkromného ostrova o rozlohe 292 akrov. V roku 2013 ho však predal za osem miliónov dolárov. Jeho ďalší dom s rozlohou 929 metrov štvorcových sa nachádzal v jeho rodnom meste Seattle.

Pred demoláciu zachránil aj svoje najobľúbenejšie kino The Cinerama. Za pomoci svojej investičnej spoločnosti Vulcan Capital získal podiely v spoločnostiach Uber, Amazon alebo Facebook. Veda ho vždy zaujímala. Založil preto inštitút zaoberajúci sa výskumom mozgu. Na túto prácu získal tých najlepších ľudí.

Paul sa podobne ako Bill Gates alebo Warren Buffett vydal na cestu filantropa. Na charitu daroval počas svojho života viac ako dve miliardy dolárov. Taktiež podporil svetové projekty Výskum oceánov a Ochranu africkej divočiny. Určite by urobil ešte omnoho viac, avšak jeho život preťala zákerná rakovina, ktorú mu diagnostikovali v roku 2009. Svoj dlhoročný boj prehral pred dvoma dňami, keď podľahol nebezpečnej chorobe vo veku 65 rokov.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech