Vedci zistili, ako vplýva na tvoj mozog to, keď často používaš smartfón

  • Vedci sa zamerali na moderné smartfóny a ich vplyv na zdravie ľudí
  • Časté používanie mobilných telefónov sa v niektorých prípadoch môže zmeniť na závislosť
  • Sociálne siete a návykové aplikácie stoja za vznikom depresie hlavne u mladých ľudí
 srcset
Pexels
  • Vedci sa zamerali na moderné smartfóny a ich vplyv na zdravie ľudí
  • Časté používanie mobilných telefónov sa v niektorých prípadoch môže zmeniť na závislosť
  • Sociálne siete a návykové aplikácie stoja za vznikom depresie hlavne u mladých ľudí

Začne sa to hneď z rána, keď nás prebudia zvuky budíkov a vibrácií. Smartfóny sú často prvá vec, na ktorú si človek po prebudení spomenie a bohužiaľ, v niektorých prípadoch s nimi ľudia dokonca zaspávajú. Práca či škola, to sú miesta v ktorých sa snažíme vo voľnej chvíli utiecť z reality. Súčasné mobilné telefóny nám majú život skôr uľahčovať a redukovať bežné úkony na pár kliknutí. No niekedy sa chvíľka používania smartfónu zmení na závislosť.

Ľudský mozog si nemá kedy oddýchnuť od neustálych notifikácií zo sociálnych sietí, spravodajských aplikácií či mobilných hier. Z pohľadu vplyvu smartfónov na naše zdravie sú práve notifikácie najhoršie. V momente, kedy sa ozve zvuk novej správy, vylúčia sa stresové hormóny, čím sa rozprúdi krv v žilách, zvýši sa srdcový tep a človek spozornie.

Táto reakcia je pre ľudské telo úplne prirodzená, pretože vďaka nej dokážu ľudia prežiť aj extrémne nebezpečné situácie. Nie však v prípade smartfónov.

Vedci sa preto zamerali na to, ako na nás vplýva neustála aktivita a pripojenie k internetu, vďaka ktorému sme vždy v pozore. Zistili, že až 89% vysokoškolákov zažilo počas svojho života stav, kedy mali pocit, že ich telefón vibruje, aj keď v skutočnosti nevibroval. V ďalšej štúdií zameranej na obyvateľov USA sa až 86% opýtaných priznalo, že neustále sledovanie sociálnych médií a e-mailov je pre nich vysoko stresujúce.

 

Podľa slov amerického profesora a endokrinológa Roberta Lustiga nás naše smartfóny dokázali vytrénovať natoľko, že sme vďaka nim v neustálom napätí a strachu. Následkom nikdy nekončiaceho stresu je naše kognitívne vnímanie v podstate zablokované. „Dostaneme sa do momentu, kedy začneme robiť hlúpe rozhodnutia a tie náš často dostanú do zbytočných problémov,“ povedal profesor Lustig v rozhovore pre Business Insider.

Vedci už roky tvrdia, že ako ľudia nedokážeme poriadne robiť dve veci súčasne. Tento fakt platí približne pre 97.5% svetovej populácie. Výnimku tvorí asi 2.5% ľudí, ktorým nerobí problém súčasne šoférovať automobil a pri tom udržovať konverzáciu po telefóne.

Psychológ David E. Meyer sa vo svojej štúdii zameral na vplyv mobilných notifikácií na ľudskú produktivitu. Zistil, že ak si ľudia počas práce dajú malú pauzu, počas ktorej si prečítajú najnovšie oznámenie na displeji ich smartfónu, oberajú sa tak o viac ako 40% produktívneho času. Namiesto toho sa prestanú sústrediť na jednu vec a začnú sa venovať druhej. Táto zmena tak uvoľní v mozgu dopamín, chemickú látku, ktorá je často spájaná s príjemnými vnemami. Avšak táto chemická látka pôsobí v tele iba krátkodobo a je vysoko návyková.

Otázne je, do akej miery je pre nás používanie smartfónov škodlivé. Je vedecky dokázané že časté sledovanie Facebooku je spájané s vznikom depresie, a to hlavne u mladšej generácie. Príkladom môžu byť aj návykové aplikácie.

Tie svojich užívateľov neustále informujú prostredníctvom nových správ, fotiek a ďalších informácií. Do tejto kategórie patria aj aplikácie, ktoré svojich používateľov odmeňujú za to, že si danú aplikáciu otvoria, napríklad rôzne mobilné hry.

Podľa profesora Lustiga je potrebné vytvoriť určité hranice, kedy je používanie smartfónov na verejnosti akceptovateľné. Ako príklad by sa dal použiť zákaz fajčenia v budovách, ktorý tento nezdravý zlozvyk do veľkej miery znížil. „Verím, že jedného dňa sa dočkáme momentu, kedy bude používanie smartfónov na verejných miestach a uliciach zakázané,“ dodal profesor Lustig.

zdroj: businessinsider.com / apa.org / news.standford.edu

Najnovšie video