Život zakladateľa Uberu Travisa Kalanicka

  • Je to už 8 rokov, odkedy vznikol startup s názvom Uber. Odvtedy sa táto služba rozšírila po svete a funguje vo viac ako 600 mestách. Napriek dobrému úmyslu je služba kvôli určitým nedostatkom démonizovaná ako kontroverzná. Dokonca ju zakázali v Španielsku. Spoločnosti sa však darí a jej zakladateľ Travis Kalanick patrí medzi miliardárov.
travis-kalanick-fights-with-uber-driver
techstory.in
  • Je to už 8 rokov, odkedy vznikol startup s názvom Uber. Odvtedy sa táto služba rozšírila po svete a funguje vo viac ako 600 mestách. Napriek dobrému úmyslu je služba kvôli určitým nedostatkom démonizovaná ako kontroverzná. Dokonca ju zakázali v Španielsku. Spoločnosti sa však darí a jej zakladateľ Travis Kalanick patrí medzi miliardárov.

Uber je spoločnosť, ktorá ponúka ako produkt vlastnú mobilnú aplikáciu. Vďaka nej je možné prepájať tzv. „black-car taxikárov“ a zákazníkov niekoľkými klikmi. Nikdy nebolo ľahšie získať odvoz v cudzom meste. Zadáš údaje a aplikácia ti vyhľadá najbližšieho šoféra Uberu. Služba sa rozšírila, firma rástla, avšak situácia okolo firmy je neistá. Kombinácia kontroverznej služby a kontroverzného šéfa môže mať neblahé následky. Nahliadni do života šéfa najhodnotnejšieho startupu sveta.

uber

zdroj foto­gra­fie: wikimedia.org

Tŕnistá cesta budúceho biznismena

Budúci miliardár vyrastal na predmestí mesta Los Angeles s názvom Northridge. V detstve túžil byť špiónom. Bol dobrým študentom a venoval sa futbalu a atletike. Ako študent sa stretol so šikanou od starších spolužiakov. Toto v ňom zanechalo stopu a vyhlásil, že už nikto nikdy na neho nebude vyvíjať nátlak. K podnikaniu mal blízko, keďže jeho matka podnikala v oblasti reklamnej inzercie v maloobchode. Už ako teenager skúšal priamy predaj nožov pre obchod Cutco. Keď mal osemnásť, rozbehol prvý projekt, kurz s názvom Akadémia nová cesta.

Častým údelom podnikateľovbýva nedokončená univerzita a ani Travis nebol výnimkou. V roku 1988 odišiel z univerzity v Los Angeles, kde študoval počítačové inžinierstvo. A urobil dobre, keďže spolu zo spolužiakmi začal pracovať na P2P vyhľadávači Scour. Vyhľadávač však nemal dlhú trvácnosť, pretože sa naň zosypali žaloby od spoločností zo zábavného priemyslu, a tak firma vyhlásila bankrot. Ale Kalanick sa nevzdal a pustil sa do nového biznisu so spoluzakladateľom Scouru, softvérovej spoločnosti s názvom Red Swoosh.

uber

zdroj foto­gra­fie: pixabay.com

Rozkoly medzi spoluzakladateľmi a pád akciového trhu 11. septembra 2001 spôsobili obrovské problémy. Nakoniec sa mu podarilo predať firmu za solídnych 23 miliónov dolárov. Čerstvý milionár si celý rok užíval život a cestoval po svete. Navštívil mnoho krajín.

Vznik firmy Uber

Travis neznášal klasické taxíky vďaka nepríjemnému zážitku, keď pri konflikte s taxikárom vyskočil z idúceho vozidla. S myšlienkou vytvoriť mobilnú aplikáciu neprišiel sám, ale dopočul sa o nej na konferencii LeWeb v roku 2008. Garrett Camp, Oscar Salazar, a Conrad Whelan vytvorili prvú verziu aplikácie. Kalanick zastával funkciu „mega poradcu.“ Službu spustili v meste San Francisco v júni 2010. Šéfom Uberu sa stal Ryan Graves. Firma zažila úspešný štart, len investície neprichádzali hneď. Pred koncom leta však vďaka investíciám pritiekli prvé väčšie sumy peňazí.  V decembri 2010 nastala výmena na vedúcich postoch. Travis sa tak stal šéfom celej firmy a Ryan zostúpil na pozíciu hlavného manažéra.

Spoločnosť stúpala ku hviezdam. Po San Franciscu expandovali do ďalších miest Ameriky. New York patrí medzi najväčšie trhy. Každodenne sa tu zrealizuje až 168 000 jázd. Počet pokrytých miest v USA je až 260. V roku 2011 nastal zlom a Uber začal ponúkať služby mimo domovskej krajiny. Prvým mestom bol Paríž. S hodnotou 69 miliárd dolárov je najhodnotnejšou súkromnou technologickou firmou sveta.

Ale rastu mnohokrát predchádza pád. A Uberu sa to týka dvojnásobne. Nielenže je obchodný model likvidačný pre obyčajných taxikárov, ktorým odchádzajú zákazníci ku konkurencii, ale samotný šéf je často nazývaný arogantným. S firmou a jej zamestnancami sa spájajú mnohé škandály, obvinenia z obťažovania a meetingy doplnené o drogy. Momentálne prebieha konflikt s velikánom Google kvôli technológii autonómneho riadenia automobilov, ktorú vraj Uber odcudzil za pomoci bývalého zamestnanca firmy. Kalanick sa taktiež rozišiel s violončelistkou Gabi Holzwarth, ktorá potvrdila, že mnohokrát videla sexizmus na pracovisku.

Zdroj: businessinsider.com

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK