Životný príbeh Marka Zuckerberga, tvorcu sociálnej siete Facebook

  • Kto by nepoznal sieť Facebook! Sociálna sieť, ktorá má na svedomí nielen prepojenia s ľuďmi z celého sveta, ale aj mnoho smutných príbehov. Za jej úspechom stojí jeden človek – Mark Zuckerberg. Aj napriek tomu,že patrí medzi najbohatších ľudí sveta, je veľmi skromný. Jednoduché sivé tričko je zároveň jeho poznávacím znamením. Aká bola jeho cesta k úspechu?
dfvwef
youtube.com
  • Kto by nepoznal sieť Facebook! Sociálna sieť, ktorá má na svedomí nielen prepojenia s ľuďmi z celého sveta, ale aj mnoho smutných príbehov. Za jej úspechom stojí jeden človek – Mark Zuckerberg. Aj napriek tomu,že patrí medzi najbohatších ľudí sveta, je veľmi skromný. Jednoduché sivé tričko je zároveň jeho poznávacím znamením. Aká bola jeho cesta k úspechu?

Budúci CEO Facebooku sa narodil v malej dedinke v štáte New York rodičom Edwardovi a Karen Zuckerbergovým. Ako dieťa nebol osamotený, keďže spoločnosť mu robili traja súrodenci. Talent sa Markovi nedal uprieť už vo veľmi mladom veku, keď ako 12-ročný naprogramoval prvý komunikačný program s názvom Zucknet.

Počas štúdia na prestížnej strednej škole v štáte New Hampshire prišiel so zaujímavou aplikáciou na streaming hudby. Prejavili o ňu záujem firmy ako Microsoft alebo AOL. Odmietol aj pracovné ponuky, ktoré sa mu začali sypať. Vďaka tomu, že nabral množstvo skúseností pri príchode na Harvardovu univerzitu, ľahko získal kredit kvalitného programátora. Jeho aplikácia s názvom Face Mash, pracujúca s obrázkami osôb, bola na univerzite obrovským hitom. Každý chcel vedieť, ako bude ohodnotený a či patrí medzi sexi ľudí alebo nie.

Facebook mu zmenil život

Najväčším hitom bol, samozrejme, Facebook, ktorý vytvoril počas štúdia pri trávení dlhých chvíľ na internátnej izbe. Následne školu opustil, aby sa vývoju mohol venovať full time. V časoch štúdia stretol svoju vtedajšiu priateľku, dnes už manželku, exotickú Priscillu Chan. Pikoškou je, že rebelský Mark mal v tom čase vizitku s nápisom „I am a CEO, Bitch.“ Predtým než dovŕšil 21 rokov, jeho firma mala na konte 12,7 milióna v investíciách.

A ako to vyzerá dnes? Facebook je pojmom a počet jeho užívateľov prekročil dve miliardy. Za zobrazovanie reklamy zinkasuje každý štvrťrok miliardy dolárov. Dňa 18. mája 2012 firma vstúpila na burzu a Mark sa zaradil v priebehu noci medzi najbohatších ľudí sveta.

mark zuckerberg

zdroj foto­gra­fie: wikimedia.org

Deň po tom Mark spečatil svoj vzťah svadbou so svojou dlhoročnou láskou Priscillou. Návrh prsteňa bol kompletne v Markovej réžii. Na svadbe im hral frontman skupiny Green Day. Vďaka svojej žene sa pustil aj do štúdia čínštiny. V roku 2015 sa im narodila dcéra Max.

Mark aj napriek bohatstvu stojí pevne na zemi a jeho plán je: postupne do svojej smrti predať 99 percent svojich akcií, čo by predstavovalo okolo 45 miliárd dolárov. Tieto bude smerovať prostredníctvom organizácie s názvom Chan Zuckerberg do oblastí osobného vzdelávania, prepojenia ľudí a na výskum liečby chorôb. Jeho filantropické aktivity však týmto nekončia. Presne troma miliardami prispel na dosiahnutie smelého cieľa: vyliečenia svetových chorôb do konca tohto storočia.

Skromný človek a veľký filantrop

Napriek rozprávkovému bohatstvu sa Mark nepotrebuje extrémne ukazovať. Tak sa zaradil medzi mnohých nenápadných miliardárov. Jeho poznávacím znamením je sivé tričko a namiesto drahého automobilu využíva Wolkswagen GTI s manuálnou prevodovkou za 30 000 dolárov. To však neznamená, že nevlastní pár ďalších automobilov.

Miluje súkromie, a preto okrem svojho domu kúpil okolité územie a taktiež všetky budovy navôkol za 45 miliónov dolárov. Mark okrem toho rád investuje. Napríklad kúpa WhatsApp ho stála 19 miliónov dolárov. Okrem toho každý rok plní určité osobné predsavzatie. Napríklad jeden rok sa rozhodol jesť mäso iba vtedy, ak si ho sám uloví, alebo v priebehu iného roka zabehol 587 kilometrov.

V roku 2017 oznámil svetu šťastnú novinu o očakávaní druhého prírastku v rodine. V máji predniesol emotívnu reč na Harvardovej univerzite, pri ktorej sa dotkol mnohých spoločenských otázok. Následne získal ocenenie v podobe čestného doktorátu.

Zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK