Zmenil tvár Slovenska, no nikdy si o ňom nepočul. Na svedomí má Mohylu M. R. Štefánika i Čičmany

  • Dušan Jurkovič patril medzi významných architektov nielen na Slovensku, ale i v Čechách
  • Vďaka nemu stojí Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika
  • Premenil aj malebnú obec Čičmany
Dušan Jurkovič
muzeumjurkovic.sk
  • Dušan Jurkovič patril medzi významných architektov nielen na Slovensku, ale i v Čechách
  • Vďaka nemu stojí Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika
  • Premenil aj malebnú obec Čičmany

Jeho tvorba kreuje základ modernej slovenskej architektúry. Podľa portálu slovenskyvynalezcovia vo svojich dielach bol do veľkej miery ovplyvnený európskou secesiou, predovšetkým anglickým umelecko-výtvarným hnutím nazývaným Arts and Crafts.

V neposlednom rade boli jeho návrhy odkazom na slovenské ľudové tradície. Bol dokonca reprezentantom česko-slovenskej vzájomnosti. Reč je o Dušanovi Samuelovi Jurkovičovi, významnom architektovi, ktorého tvorbu nájdeme nielen na Slovensku, ale i v Čechách a na Morave.

Syn zakladateľa Matice slovenskej

Jurkovič sa narodil 23. augusta 1868 v Turej Lúke, dnes súčasť Myjavy. Pochádzal z rodiny plnej významných osobností. Bol synom zakladateľa Matice slovenskej a jeho starý otec, Samuel Jurkovič, založil slovenské družstevníctva, informuje portál archinfo.

Základnú školu navštevoval v Brezovej pod Bradlom, kde bol žiakom evanjelickej cirkevnej školy. Tak pokračoval na maďarskej meštianskej škole v Šamoríne a na gymnáziu v Šoproni. Vysokú školu si vybral vo Viedni, a to Štátnu školu remesiel. Pod vedením profesora Rudolfa Feldschareka vyštudoval staviteľský odbor.

Dušan Jurkovič
zdroj: Facebook/Dušan Jurkovič

Ľudové staviteľstvo ho chytilo za srdce

Po štúdiu v roku 1889 krátke obdobie pracoval pre architekta Blažeja Bullu, a tak nastúpil do projektovej kancelárie v Moravskom Vsetíne, ktorú viedol Michal Urbánka. V tom čase sa začal zaujímať o ľudové staviteľstvo. Veľmi ho to chytilo a začal sa tomu naplno venovať.

Za zmienku pri ľudovej tvorbe v jeho začiatkoch stojí návrh Valašskej izby či stavba expozície z malebnej obce Čičmany, ktorú prezentoval na výstave v Prahe. Týmito projektmi si získal obrovský obdiv, a tak valašskú architektúru vtesnal aj do diel ako Postevna na Radhošti a do Útulne Peklo.

Zabudni na Černobyľ, navštív Niklovku v Seredi. Kvôli záhadnej hojdačke ju navštevujú ľudia z celého Slovenska

Vlastný ateliér a odchod k našim českým susedom

Zlom v jeho živote nastal v roku 1896, kedy sa osamostatnil a otvoril si vlastný ateliér. Tri roky nato sa rozhodol odísť zo Slovenska a usadil sa v Brne. Za jeho prvé české dielo sa považujú vily v obci Rezk pri Novom Měste nad Metují.

V roku 1901 pracoval na plánoch pre vybudovanie nových kúpeľných stavieb v Luhačoviciach. Kúpele reprezentovali prvky ranej moderny i funkcionalizmu, informuje denník Plus 7 dní. Dodnes sú považované za klenot modernej českej architektúry. Dostavané boli v roku 1903.

V tom istom roku sa Jurkovič oženil. Za ženu si vzal dcéru majiteľa jednej z víl v Rezku, na ktorej sám pracoval. Božena Bartelmusová mu priviedla na svet troch synov.

K ďalším známym Jurkovičovým dielam v Česku patrí most v Novém Městě nad Metují, ktorý lemujú ľudové motívy. Rozprávkové domčeky navrhol na sedle Pustevny na Radhošti. Ide o turisticky vyhľadávané miesto na Morave.

Drevené chalúpky predstavujú typické motívy z okolia Valašska a Slovenska. Jedna z nich sa volá Maměnka a na jej vrchu stojí tradičná slovanská vežička. Druhú ubytovňu nazývanú Libušín zachvátil v roku 2014 požiar. Odvtedy je v rekonštrukcii.

Skvostom v jeho tvorbe je rozhľadňa v Rožnove. Ide o najvyššiu vyhliadkovú plošinu, ktorá siaha do výšky až 19 metrov. Výhľad z nej je na nezaplatenie, uvidíte z nej prenádherné okolité Beskydy.

V neďalekom Rožnove pod Radhoštěm sa nachádza aj jedinečné Valašské múzeum. V objatí bohatej prírody vytvoril areál Valašskej dediny, kde sú domčeky podobné perníkovým chalúpkam.

Na Slovensko nezanevrel

V roku 1905 vzniklo jeho prvé dielo, ktoré vybudoval na Slovensku. Išlo o Spolkový dom v Skalici. Okrem neho stojí v meste veža podľa jeho návrhu, tá bola postavená v roku 1928 .

Rok nato vybudoval svoje rodinné sídlo, vilu v časti Žabovřesky. V súčasnosti je vila v správe Moravskej galérie a je možné ju navštíviť. Úspešným bol aj rok 1910, kedy Jurkoviča prijali ako člena do Spolku výtvarných umelcov Mánes sídliacich v Prahe.

Vybudoval modernú tvár Bratislavy a režim sa mu odmenil väzením. Ohromujúci príbeh Friedricha Weinwurma, ktorý zmizol bez stopy

Neskôr sa začal zaujímať o tehliarsky priemysel a od roku 1913 vlastnil tehelne v Trnave. Pod palcom ich mal jeho brat Ladislav.

V roku 1914 svet sužovala prvá svetová vojna a Jurkovič bol členom rakúsko-uhorskej armády. Tu sa pričinil o realizáciu pamätníkov a cintorínov, ktoré boli určené pre padlých vojakov v oblasti západného Halíča.

Po ukončení vojny a vzniku Československej republiky sa vrátil na Slovensko. Chvíľu býval s rodinou v Skalici, tak sa usadili v Bratislave. Práve v našom hlavnom meste prišiel so skvelým nápadom, navrhol systém montovaných domov. Ruku k dielu priložil pri úprave historický budov ako zámku vo Zvolene, a vytvoril dokonca návrh na rekonštrukciu Bratislavského hradu. 

Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika

V máji 1919 svet navždy opustil významný človek, a to generál Milan Rastislav Štefánik. Jeho tragická smrť Jurkoviča veľmi zasiahla, keďže si boli veľmi blízki.

Vtedy mu v hlave utkvela myšlienka. Generála chcel pochovať spolu s tromi talianskymi letcami na Bradle. Mohyla na Bradle dnes stojí, no trvalo až 7 rokov, kým sa podujal na jej výstavbu, veľkým problémom boli peniaze.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Jānoshiik (@janoshiik.sk)

Stavba má podobu obdĺžnika a je orientovaná od západu na východ. Tvorí ju dolná a horná terasa, na ktorej sa nachádzajú štyri vysoké obelisky. Tie sú symbolom štyroch obetí leteckého nešťastia, pri ktorom Štefánik zahynul, a súčasne predstavujú štyri krajiny, v ktorých pôsobil.

Na vrchole Mohyly je náhrobok a v hĺbke 10 metrov sú telesné pozostatky nebohého Štefánika. V roku 1929 dokonca vydal publikáciu s názvom Mohyla Dr. M. R. Štefánika na Bradle.

Navrhol novú tvár obce Čičmany

Na Jurkovičov podnet vznikol Regulačný úrad mesta Bratislava. Úrad sa zaoberal záchranou historických pamiatok a ochranou kultúrneho dedičstva. Vďaka tomu sa mu v rokoch 1924-1925 podarila čiastočná prestavba obce Čičmany.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 💕𝕽UMAN🦁 (@biankarumanova)

Navrhol dokonca aj pomníky a pamätníky pre P.O. Hviezdoslava, Jána Kollára či Svetozára Hurbana Vajanského. Zaujímal sa aj o mestský urbanizmus a podpísal sa aj pod tvorbu viacerých bytov určených pre sociálne slabšie vrstvy. V roku 1929 prichádza s návrhom pre Kochove sanatórium v Bratislave.

Pod malebnou scenériou Tatier prispel svojimi nápadmi k tvorbe lanovej dráhy, ktorá smerovala z Tatranskej Lomnice na Lomnický štít.

Aj keď v čase druhej svetovej vojny bol už v pokročilom veku, stále tvoril. Svoje znalosti uplatnil pri námetoch na pomníky pre obete masakra v Lidiciach. Dal tvár aj mauzóleu pre nebohých z bitky pri Stalingrade.

Bodkou za jeho stavbami je pomník obetiam fašizmu

Za jeho poslednú stavbu je považovaný pomník obetiam fašizmu, ktorý vznikol v roku 1947 v Kremničke. O pár dní nato ako 79-ročný umiera. Pochovaný bol v Bratislave na evanjelickom cintoríne. Po roku jeho pozostatky previezli na cintorín do Brezovej pod Bradlom.

Dušan Jurkovič po sebe zanechal množstvo významných diel a jeho meno je späté ako so Slovenskom, tak aj s Českom. Bolo mu dokonca udelené vyznamenanie Rádu Slovenského národného povstania a Rádu T.G. Masaryka.

V centre Brezovej zriadili múzeum, ktoré je venované práve jemu. Podľa webovej stránky muzeumjurkovic bolo slávnostne otvorené 27. októbra 2018, v predvečer 100. výročia vzniku I. Československej republiky.

Zdroje: muzeumjurkovic.sk, archinfo.sk, archiweb.cz, plus7dni.sk, slovenskivynalezcovia.webz.cz, biografie.sk, 1.pluska.sk, bradlo.sk, laterarius.sk, kamnavylet.sk, obeccicmany.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech