Známy herec Ashton Kutcher prispel k záchrane tisícok zneužívaných detí

  • Sympatická hviezda obľúbeného seriálu Tie roky sedemdesiate, Ashton Kutcher, sa venuje záslužnej činnosti
  • Jeho organizácia Thorn sa zaoberá odhaľovaním prípadov obchodu s ľudmi a sexuálneho zneužívania
  • Od jej založenia v roku 2009 prispela k záchrane tisícok obetí sexuálneho zneužívania
Ashton Kutcher
flickr
  • Sympatická hviezda obľúbeného seriálu Tie roky sedemdesiate, Ashton Kutcher, sa venuje záslužnej činnosti
  • Jeho organizácia Thorn sa zaoberá odhaľovaním prípadov obchodu s ľudmi a sexuálneho zneužívania
  • Od jej založenia v roku 2009 prispela k záchrane tisícok obetí sexuálneho zneužívania

Ashton Kutcher nie je typickou celebritou. Hviezda seriálu Tie roky sedemdesiate či predstaviteľ Waldena v obľúbenom sitkome Dva a pol chlapa sa vo svojom voľnom čase venuje naozaj záslužnej činnosti. V roku 2009 spolu so svojou vtedajšou ženou Demi Moore založili neziskovú organizáciu DNA Foundation, ktorá v roku 2012 po tom, čo sa manželstvo oboch hviezd skončilo premenovala na Thorn: Digital Defenders of Children.

Obaja bývalí manželia však aj naďalej v organizácii figurujú ako spoluzakladatelia. Cieľom organizácie bolo bojovať proti zneužívaniu detí a obchodu s ľuďmi. Virtuálny svet predstavuje obrovské riziko. Pohybuje sa tu totiž množstvo rôznych indivíduí. Títo ľudia majú nekalé úmysly. Ich cieľom je sexuálne uspokojenie. Obrázky a videá zneužívaných detí sa následne objavujú na tzv. dark weboch. Cieľom organizácie Thorn je budovanie ochranného štítu, ktorý tieto riziká minimalizuje.

Svoju prácu miluje

To však nie je všetko. Prácu majú uľahčenú aj orgány činné v trestnom konaní. Vďaka špeciálnemu softvéru v podobe webovej aplikácie Spotlight, ktorá získava informácie z dark webov môže následne polícia identifikovať poškodené deti a rozhodnúť sa, ako postupovať ďalej. V celých Spojených štátoch ju využíva až 5000 policajtov. A funguje to naozaj veľmi dobre. Za všetko hovoria zverejnené údaje.

S pomocou aplikácie Spotlight a aktivity vyšetrovateľov sa podarilo v priebehu roku 2017 identifikovať 5 791 zneužívaných detí. Okrem toho bolo zachránených 103 detí, ktoré sa objavili na videách. V roku 2016 to bolo viac ako 6 000 detí a odhalených bolo 2 000 priekupníkov. Ashton však nezostáva pasívnou figúrkou v pozadí celej organizácie. Je totiž jej predsedom.

V roku 2017 predniesol svoju reč pred Výborom pre zahraničné vzťahy. Práve počas prejavu plného emócií porozprával o svojom boji proti obchodu s ľudmi a sexuálnemu zneužívaniu detí. Jeho ďalším cieľom je úplná eliminácia detskej pornografie z internetu.

Ako predseda organizácie sa stretol so všeličím. Videl obete zneužívania z Indie alebo Ruska. Okrem toho sa osobne zúčastnil záťahov FBI, kde videl veci, ktoré by nikomu neprial vidieť. Počas jeho prejavu porozprával o videu, kde bolo dieťa z Kambodže zneužívané americkým sex turistom. Počas rozprávania tohto príbehu sa mu do očí tlačili slzy.

„Môžeš byť hrdinom, vyhrnúť si rukávy a zachrániť jedného človeka alebo môžeš vytvoriť nastroj, ktorý umožní jednému človeku zachrániť množstvo ľudí,“ povedal.

zdroj: dailymail.co.uk , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech