Zo Slovenska sa stáva medzinárodná skládka odpadov. Zistilo sa, že európske krajiny vozia odpadky k nám

  • Na Slovensku sa nachádza niekoľko nelegálnych skládok a ďalšie vznikajú
  • Na naše územie sa dováža aj odpad zo zahraničia
pjimage - 2021-07-15T114517.097
Facebook/Petr Karban Unsplash/Javygo
  • Na Slovensku sa nachádza niekoľko nelegálnych skládok a ďalšie vznikajú
  • Na naše územie sa dováža aj odpad zo zahraničia

Na Slovensku sa v dnešnej dobe nachádza niekoľko nelegálnych skládok, no to nebráni ľuďom v ich rozširovaní. Polícia momentálne vyšetruje minimálne 5 prípadov nedovoleného dovozu odpadu. Zaujímavosťou však je, že ide o odpad dovážaný z Talianska a Poľska. Informuje o tom portál Dnes 24.

Ak proti tomu Slováci nezačnú bojovať, zo Slovenska sa stane veľká medzinárodná skládka. Na závažný enviromentálny problém upozornili aj minister životného prostredia SR Ján Budaj, slovenská polícia a aj portál Euractiv.com

zdroj: Facebook/Emil Medvec

Keďže krajiny ako Taliansko a Poľsko nedokážu alebo nechcú odpad efektívne spracovať, bolo nutné vymyslieť iný plán. Netrvalo to dlho a ukázalo sa, že Slovensko je skvelou destináciou na nelegálny dovoz odpadu. V súčasnosti rieši polícia 5 prípadov takéhoto dovozu.

Pomôcť môžeš aj ty

Podľa webu Euractiv skončili tony odpadu v poľnohospodárskych a priemyselných budovách a vysypané na zemi. Prípady sa vyskytli až v troch krajoch. „Vyšetrovanie naznačuje, že takýto odpad sa bude nachádzať aj v iných lokalitách,“ uviedol policajný hovorca Michal Slivka. Cieľom polície je teda intenzívnejšie kontrolovať hraničné priechody.

zdroj: Facebook/Jiří Švec

Pomôcť odhaliť tieto dodávky odpadu môžeš aj ty. Šéf enviromentálnej polície Mário Kern a minister životného prostredia Ján Budaj vyzvali občanov, aby venovali zvýšenú pozornosť nákladným vozidlám so zahraničnými ŠPZ. Ak podobnú dodávku uvidíš, môžeš ju nahlásiť na polícii alebo na demarkačnej línii ministerstva životného prostredia.

Podľa Kerna nie je vôbec neobvyklé, že zahraničné kamióny chodia na roľnícke družstvá v malých dedinách. Polícia momentálne vie o o nelegálnych dovozoch odpadu prichádzajúcich zo Slovinska, Rakúska, Chorvátska, Maďarska a Talianska.

Budaj dodáva, že ak sa tomuto problému nebude venovať pozornosť, zo Slovenska sa stane skládka Európy. 

Zdroje: Dnes 24, Euractiv.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech