Zo študenta pedagogiky sa stal nemilosrdný mafián. Štefan Fabián bol pravou rukou Holuba, dolietal však skôr, ako on

  • Štefan Fabián, známy ako Fabo, bol popredným členom zločineckej skupiny Holubovcov
  • Jeho úlohou v gangu bola ochrana Róberta Holuba, bol tiež „mozgom“ finančných podvodov
  • Fabo však skonal skôr ako Holub, schytal to od konkurencie
fabian holub
Facebook/Historia Mafie na Slovensku
  • Štefan Fabián, známy ako Fabo, bol popredným členom zločineckej skupiny Holubovcov
  • Jeho úlohou v gangu bola ochrana Róberta Holuba, bol tiež „mozgom“ finančných podvodov
  • Fabo však skonal skôr ako Holub, schytal to od konkurencie

Štefan Fabián, prezývaný Fabo, pochádzal z východného Slovenska, konkrétne zo Sobraniec. Patril medzi popredných členov zločineckého gangu Holubovcov.

Za vznikom mafiánskej skupiny stojí Róbert Holub, ktorý mal pod palcom expertov na vyberanie výpalného a vydieranie. Jeho kumpáni sa neštítili ani tých najhorších činov. Nemilosrdne vraždili i brutálne mučili.

Vyštudovaný pedagóg a finančný podvodník

Fabo bol jedným z najvyššie postavených členov skupiny. Podnikateľ mal ako jeden z mála vysokoškolské vzdelanie, konkrétne pedagogického zamerania. Jeho úlohou v gangu bola ochrana Róberta Holuba.

Bol tiež hlavou všetkých finančných podvodov, hovorilo sa o ňom ako ekonómovi skupiny. Jeho meno figurovalo pod niekoľkými firmami, kde vystupoval ako majiteľ či spolumajiteľ.

Niektorí skončili sa mrežami, iní boj s podsvetím prehrali

Okrem Faba k významným členom klanu Holubovcov patril Dušan „Borža“ Borženský, ktorý si odpykával 23-ročný trest za spoluúčasť na vražde Jána Kromku z roku 1997 a tiež sa pričinil o vraždu Karola Kolárika.

Podľa informácii Plus 7 dní sa Borža na súde tiež priznal aj k objednávke vraždy kosovského Albánca Fadila Pasjaču z roku 2000. V base si mal posedieť do roku 2023. 17. mája 2021 však podľahol onkologickému ochoreniu.

Ďalším členom skupiny bol Karol Kolárik prezývaný Karči, o ktorom Nový čas píše ako o najbrutálnejšom výpalníkovi všetkých čias. Po smrti Holuba práve on nahradil vtedajšieho šéfa a podmanil si mesto Košice aj tamojšiu Boržovu skupinu. V decembri 1999 ho zavraždili v aute, kedy sa chystal, tak ako každé ráno, do fitness centra.

Patril k najbrutálnejším výpalníkom všetkých čias. Karči sa podrobil Černákovi, ale na Boržových ľudí nestačil

K členom Holubovcov patril aj Ladislav Badó, za ktorým sa zatvorili brány väznice v roku 2011. Je odsúdený na 23 rokov za podiel na vraždách Jána Kromku a Petra Klešča, ako aj na ďalších skutkoch.

Posledným z popredných členov bol Alexander „Šani“ Horváth, švagor Róberta Holuba, za ktorým sa brány väznice zavreli na 23 rokov. „Dvadsať rokov sa zapodievam týmto prípadom. Dvadsať rokov sa skrývam. Nechala ma družka. Štrnásť rokov som nevidel dcéru,” sťažoval sa na Okresnom súde v Banskej Bystrici bývalý mafián Šani, ktorý v prvom procese so skupinou černákovcov vystupoval ako chránený svedok.

Vražda milionára

Fabo bol údajne prítomný pri vražde poľského podnikateľa Gregorza Szymaneka. Išlo o jedného z najbohatších mužov v Poľsku. K vražde došlo na jeseň v roku 1997 pri chate za obcou Polomka v okrese Brezno, kde ho mafiáni zadržiavali, informuje Sme.

Podľa výpovede Alexandra Horvátha bola pri poprave Poliaka celá vtedajšia mimobratislavská mafiánska elita, vrátane Černáka, Holuba a tiež Fabiána. 5. februára 2001 chránený svedok Alexander Horváth vypovedal, že za vraždu boháča môže nebohý Štefan Fabián.

V júni 2021 súd rozhodol o obžalovanom. Nie je ním nikto iný ako Mikuláš Černák.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: TASR, SITA, presov.korzar.sme.sk, topky.sk, aktuality.sk, sme.sk, plus7dni.pluska.sk, cas.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech