Zomrela ikona módy, Hubert de Givenchy. Príbeh jeho značky je plný hviezd

  • Vo veku 91 rokov opustil svet vysokej módy aristokrat s neopakovateľným štýlom, Hubert de Givenchy
  • Bol blízkym priateľom módnych ikon, ako Audrey Hepburn, Jackie O´Kennedy alebo Grace Kelly
  • Príbeh značky sa začal písať už začiatkom 50. rokov minulého storočia a trvá dodnes
gi
Givenchy, Pinterest
  • Vo veku 91 rokov opustil svet vysokej módy aristokrat s neopakovateľným štýlom, Hubert de Givenchy
  • Bol blízkym priateľom módnych ikon, ako Audrey Hepburn, Jackie O´Kennedy alebo Grace Kelly
  • Príbeh značky sa začal písať už začiatkom 50. rokov minulého storočia a trvá dodnes

Gróf Hubert James Marcel Taffin de Givenchy mal len 17 rokov, keď sa prvýkrát presťahoval do Paríža a hoci ho rodina ťahala k inému zamestnaniu, sám našiel svoje poslanie v móde. Už ako teenager pracoval pre vtedy neznáme mená, ako Pierre Balmain, Christian Dior či Elsa Schiaparelli, až sa nakoniec rozhodol tvoriť pod vlastnou značkou. V roku 1952 vznikol módny dom Givenchy, ktorý mal pred sebou slávnu budúcnosť a spomínaným menám sa stal silnou konkurenciou.

Prvé modely značky Givenchy boli silným kontrastom k uhladenej móde Dioru, no práve preto si okamžite našli obrovské množstvo fanúšikov. Prvá úspešná kolekcia bola inšpirovaná parížskou topmodelkou Bettiny Graziani. Rok po založení vlastnej značky sa stal zlomovým najmä vďaka stretnutiu s mladou herečkou Audrey Hepburn pri natáčaní filmu Sabrina. Onedlho sa krehká kráska stala múzou značky Givenchy a jej ikonické „malé čierne“ šaty pokladajú fashion dizajnéri dodnes za základ ženského šatníka. Herečka o módnom návrhárovi povedala: „Jeho šaty sú jediné, v ktorých sa cítim sama sebou. Je ďaleko viac než len krajčír, vytvorí vašu osobnosť.“ V roku 1953 sa Givenchy stretol aj so svojím idolom Cristobalom Balenciagom, ktorý mierne ovplyvnil jeho štýl.

Sláva dámskej línie však značke nestačila. Po otvorení niekoľkých ďalších butikov mimo Paríža (napríklad na Manhattane) vznikla v roku 1957 kolekcia parfumov a neskôr v 60. rokoch prišla na rad aj pánska kolekcia. V jeho dielach sa často odrážalo čaro umeleckých diel predchádzajúcich storočí a eleganciu striedala extravagancia. Ďalším veľkým fanúšikom značky Givenchy sa stali ikony, ako prvá dáma USA Jackie O´Kennedy, Marlene Dietrich, Ingrid Bergman, Jeanne Moreau či Grace Kelly. Po pánskej kolekcii prišla aj ďalšia chuťovka pre pánskeho fanúšika, spolupráca s automobilovým kráľom Ford Motor Company, s ktorým spoločne v 70. rokoch vytvorili limitovanú edíciu automobilu Lincoln Continental Mark.

V roku 1988 módny dom Givenchy kúpil luxusný konglomerát Louis Vuitton Moët Hennessey, no až do roku 1995 vyšlo ešte niekoľko ďalších kolekcií spod rúk úspešného dizajnéra a biznismena. Dodnes funguje pod vlastným menom a pracovali preň také významné mená, ako Alexander McQueen, John Galiano a naposledy Riccardo Tisci. V roku 1995 sa Hubert de Givenchy odobral na dôchodok a okrem občasného komentovania štýlu britskej monarchie či nových kolekcií iných značiek sa už na verejnosti príliš neukazoval.

Web mediamass.com sa snažil skompletizovať majetok umelca, ktorý bol majiteľom mnohých akcií a realít. Vlastnil vysoký podiel v kozmetickej značke CoverGirl, niekoľko reštaurácií (napríklad sieť Fat de Givenchy Burger), futbalový tím Beauvais Angels, mal vlastnú značku alkoholického nápoja Vodka – Pure Wonderde Givenchy – France, kolekciu parfumov With Love from Herbert a kolekciu oblečenia pod hlavičkou Hubert de Givenchy Seduction. Časopis People With Money ho aj napriek zdanlivému úpadku od začiatku tisícročia zaradil do rebríčka top najlepšie zarábajúcich módnych návrhárov s majetkom vo výške 245 miliónov dolárov.

Zdroj: givenchy.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá