Zopár rád a trikov, ako začať podnikať s webom

  • Tvorba webov je sofistikovaná záležitosť a neradno ju podceňovať len kvôli tomu, že je to všadeprítomný jav. Tak ako si väčšina ľudí myslí, že si môžu otvoriť bar alebo reštauráciu lebo vedia ako to v nich funguje, keďže každý deň sú s tým v kontakte, tak niečo podobné je to aj s webmi. Preto sa pokúsim vysvetliť ako funguje podnikanie s webom z viacerých pohľadov a čo treba na to, aby si mohol začať svoj online biznis. Téma je celkom rozsiahla a preto bude rozdelená na niekoľko blogov a dnes si rozoberieme skôr filozofický rozmer.
image_1426179229.jpeg
  • Tvorba webov je sofistikovaná záležitosť a neradno ju podceňovať len kvôli tomu, že je to všadeprítomný jav. Tak ako si väčšina ľudí myslí, že si môžu otvoriť bar alebo reštauráciu lebo vedia ako to v nich funguje, keďže každý deň sú s tým v kontakte, tak niečo podobné je to aj s webmi. Preto sa pokúsim vysvetliť ako funguje podnikanie s webom z viacerých pohľadov a čo treba na to, aby si mohol začať svoj online biznis. Téma je celkom rozsiahla a preto bude rozdelená na niekoľko blogov a dnes si rozoberieme skôr filozofický rozmer.

 

Keď si chceš urobiť webstránku mal by si porozmýšlať najprv za akým účelom to ideš robiť a aká je tvoja motivácia. Všetko stojí peniaze a čas, ktorý je nenahraditeľný, preto ho neradno strácať. Väčšina ľudí si vytvára webstránky, aby podporili buď svoj existujúci biznis alebo vytvorili nový.

Ak si ten z prvej skupiny a už máš nejaké fungujúce offline podnikanie spomeň si, ako ťažko si musel makať aby si niečo vybudoval, pretože s webom je to podobné. Tento blog asi nebude úplne pre teba, ale v tom ďalšom sa dostanem aj k témam, ktoré ťa budú zaujímať.

 

Ak si ale ešte neskúsil žiadne podnikateľské aktivity, tak o to to máš ešte ťažšie. V médiách stále počúvaš ako niekomu stránka alebo mobilná aplikácia zarobila rýchlo veľa peňazí. Sklamem ťa, ale takto to nefunguje a milióny neprídu rýchlo, jedine, že by si vyhral lotto. Za úspechom je množstvo driny nielen v online svete, ale hlavne v tom offline svete.

Či patríš do jednej alebo druhej skupiny, môžeš úspechu v oboch svetoch pomôcť a to tak, že sa naučíš ako to všetko funguje a na čo si dávať pozor.

 

 

Je toho strašne veľa a nie všetko sa dá zhrnúť, pretože každý má trochu iný odrazový mostík, preto ti poviem s čím som sa stretol najčastejšie v praxi ja osobne.

  • Práca ťa musí baviť

    Ak ťa to nebaví, tak to nemá zmysel robiť. Na ceste za úspechom je veľa prekážok a niektoré prekonáš len s chuťou do práce, pretože niekedy ti ostane len radosť z práce. Preto, ak robíš niečo len za účelom získania peňazí, tak to asi nemá veľkú hodnotu pre teba a nebudeš tomu ani toľko obetovať. Ale neznamená to, že sa nemáš pozerať na peniaze lebo biznis je prirodzene aj o tom.

  • Rob to, čomu rozumieš a vzdelávaj sa

    Nemyslím tým, aby si sa bál skúšať nové veci, ale predtým než sa do niečoho pustíš mal by si vedieť aspoň základy. Samozrejme nenechaj sa odradiť náročnosťou, lebo ak zoberieš hocijakú problematiku a začneš skúmať do hĺbky, tak zistíš ako je to všetko zložité. Zároveň konkurencie je množstvo a mal by si sa vedieť odlíšiť od nej a bez toho, aby si tomu rozumel to budeš mať veľmi ťažké, preto sa vzdelávaj.

  • Vypracuj si rámcová stratégiu

    Príprava vstupu do online sveta by nemala byť zanedbaná z tvojej strany, ale to neznamená, že budeš príliš plánovať a málo konať. Stačí si pripraviť aspoň základnú predstavu:

    1. Čo chceš dosiahnuť?

    2. Za akú dobu?

    3. Čo preto musíš urobiť?

    4. Koľko času a peňazí ťa to bude stáť?

    5. Vyhodnotiť výsledok.

    6. Zopakovať to celé odznova donekonečna.

  • Vytvor si tím

    Práce je veľa a sám budeš dosť obmedzený, preto je dobré prizvať do tímu tých správnych ľudí. Budeš sa obzerať pravdepodobne vo svojom okolí, čo je prirodzené, lebo robiť biznis s niekym komu neveríš je veľmi ťažké. Ale dávaj si pozor aj na priateľov, občas prídu rozhodnutia, ktoré musíš urobiť bez emócií a bez ohľadu na to, že je to tvoj priateľ. Hlavne ak nájdeš správneho partnera, tak môže ťa to posunúť veľmi rýchlo dopredu. Ideálne takého, ktorý doplní tvoje nedostatky.

  • Pracuj chytro a disciplinovane

    Jeden z najdôležitejších bodov, za ktorým sa skrýva veľká sebakontrola. Pracovať chytro niekedy znamená aj nerobiť veci, ktoré si myslíš, že musíš. Preto si určuj priority a snaž sa ich delegovať na iných.

 

 

 

Všetko znie krásne, ale bez disciplíny je ti to všetko nanič. Pretože len myslieť nestačí, treba aj konať. Byť disciplinovaný neznamená robiť veľa, ale skôr systematicky a pravidelne. Si len človek a máš obmedzený čas za deň a energiu. Správna disciplína sa zakladá na pravidelnosti bez ohľadu na okolnosti. Keď budeš robiť príliš veľa, tak na druhý deň budeš unavený a neurobíš nič, tvoj výkon bude klesať. Preto radšej urob menej, ale rob to pravidelne.

 

Každý podnikateľ ma svoje dogmy a spôsoby fungovania, pričom u každého funguje trochu iná kombinácia. Podnikať pre mňa znamená určitý životný štýl, ktorý sa odráža od charakteru človeka. Nie je to pre každého, tak ako nie je, pre každého byť zamestnaný. Ani jedno nie je zlé ani dobré. Je to “len” o tom čo ťa napĺňa, aký druh slobody ťa uspokojuje a čo ti robí radosť.

V ďalšom blogu ti poviem už konkrétnejšie a menej filozofické rady ako na to s podnikaním v online svete. Ak ťa môj článok zaujal tak sa prihlás na odber noviniek a dostaneš info hneď ako bude ďalší blog vonku.

 

zdroj: wezeo.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá