Zopár životných rád od profesionálnych freelancerov

  • Freelancing na plný úväzok nie je niečo, čo môžete brať na ľahkú váhu. Je to risk vzdať sa svojej stabilnej práce so všetkými benefitmi a byť zodpovedný za svoj čas, faktúry, termíny či účty. Už samotná myšlienka vie niekedy odstrašiť.
image_1431428145.jpeg
  • Freelancing na plný úväzok nie je niečo, čo môžete brať na ľahkú váhu. Je to risk vzdať sa svojej stabilnej práce so všetkými benefitmi a byť zodpovedný za svoj čas, faktúry, termíny či účty. Už samotná myšlienka vie niekedy odstrašiť.

 

Ak chcete vedieť, aké to je žiť životom freelancera, no zatiaľ ešte nie ste pripravení skúsiť to naplno, prečítajte si niekoľko skúseností profesionálov, ktorí sa takto živia už dlhé roky.

 

 

 

Paul Jarvis, Dizajnér/Spisovateľ, pjrvs.com

Paul funguje ako freelancer skoro 17 rokov, vybudoval si svoje meno vo svojom obore, ale cestou sa musel aj tak naučiť niekoľko lekcií.

 

 

O: Kedy si si uvedomil, že bude lepšie pracovať na seba a nie živiť sa tradičnou prácou?

Bola to úplná náhoda. Asi rok som pracoval v jednej agentúre, avšak po čase sa ich vízia a hodnoty nerovnali tým mojim. Nestarali sa o svojich klientov tak, ako som si myslel, že by mali… tak som skončil.

Hneď na ďalší deň som plánoval nájsť si prácu niekde inde. Ale začali mi volať moji klienti z agentúry s tým, že sa im moja práca páčila a že pôjdu tam, kam aj ja. Takýchto telefonátov bolo viacero a tak som si povedal, prečo mám priniesť klientov niekam inam, keď pre nich môžem pracovať priamo…

A tak sa aj stalo. Založil som si vlastný biznis (všetko právne veci som stihol za jeden deň) a hneď na to som už pracoval na seba.

 

O: Čo sa v tvojom živote od toho momentu zmenilo?

Spočiatku to vôbec nevyzeralo tak, že je to pre mňa nejaký posun vpred. Pracoval som dlhšie a viac, nemal som žiadne pracovné benefity, stabilitu a pod. Ale po čase som si začal budovať a ladiť svoj životný štýl tak, aby sedel s mojou predstavou a s tým, čo som chcel dosiahnuť.

Pre mňa bol čas cennejší ako peniaze. Pracuje tvrdo vtedy, keď je práce veľa a potom nepracujem vôbec aj niekoľko mesiacov do roka, kedy sa môžem venovať aj iným veciam. Ale nejaký čas to trvalo, pretože v počiatkoch som chcel „získať“ všetky stratené peniaze rýchlo späť.

 

O: Objavili sa nejaké prekvapivé výhody či nevýhody, keď si začal pracovať na seba? Prípadne ohľadom práce na diaľku?

Pre všetkých mojich klientov pracujem na diaľku, takže je jedno kde som. Aj preto žijem mimo ruchu veľkomesta. A to je výhoda, môžem si vybrať, kde chcem byť. Nevýhodou však

je, že keď pracujete sami, tak sa často cítite osamelo. Snažím sa však aktívne si plánovať voľný čas s mojimi známymi, pretože je to naozaj dôležité, inak sa zbláznite.

 

O: Nejaké konkrétne tipy pre ľudí zvažujúcich Freelancing alebo prácu na diaľku?

Najdôležitejšie je naučiť sa pracovať a nenechať sa vyrušovať vecami, ktorým sa jednoducho nedá vyhnúť. Treba si nastaviť svoj mentálny stav, v ktorom vytesníte toľko rušiacich prvkov, koľko je len možné.

Vo svojom dome mám izbu, ktorú volám „office“. Takže ak som v nej, som v práci. Nie sú tam žiadne osobné veci a rušivé faktory. Keď skončím, z izby odídem. Nikto ma nevyrušuje keď som v „office“ izbe, ALE tak isto neriešim žiadne pracovné záležitosti, keď som mimo nej.

 

 

 

Carly Ayres, Content Strategist, carlyayres.com

Dlho pracovala ako full-time content stratég pre CreativeMornings. Pred siedmymi mesiacmi sa však rozhodla, že to zvládne aj sama.

 

 

O: Prečo si sa rozhodla opustiť svoju prácu a skúsiť to ako freelancer?

Bolo to jedno z najťažší rozhodnutí môjho života. Bola to skvelá práca. Navždy budem vďačná za neuveriteľné množstvo dôvery a slobody, ktorú som v tejto práci mala a za možnosť byť súčasťou skvelej komunity ľudí.

Ale po niekoľkých rokoch som mala silné nutkanie skúsiť niečo nové. Neustále som získavala viac a viac freelance práce a uvedomila som si, že práve tieto projekty, na ktorých som pracovala mimo mojich pracovných hodín boli tie, v ktorých som bola mimo svojej komfortnej zóny a posúvali ma vpred. Bolo mi jasné, že ak chcem napredovať, tak toto je tá cesta, ktorou musím ísť.

 

O: Ako sa ti zmenil život?

Zabralo mi to niekoľko mesiacov, kým som bola schopná stanoviť si, koľko práce dokážem reálne spraviť, koľko si mám za túto prácu účtovať a vytvorila si postupy a systém na trackovanie projektov a manažovanie môjho workflow.

Stále je predo mnou niekoľko prekážok, ktoré treba prekonať. Môžem však s radosťou povedať, že si chodím pravidelne zacvičiť a čas od času si sama uvarím večeru. Predtým som to nerobila a tak asi robím niečo správne.

 

O: Čo ťa potešilo či vystrašilo pri freelancingu?

Myslím, že možnosť kontrolovať si svoj vlastný čas, svoje ciele a ísť po projektoch, ktoré sa mi páčia a sú pre mňa zaujímavé – sú to však výhoda aj nevýhody v jednom. Preto je nevyhnutné, aby ste ako freelancer mali svoju komunitu. Nájdite ľudí, ktorí vám poradia, dajú spätnú väzbu, pomôžu alebo vás inšpirujú.

 

O: Nejaké odporúčania?

Nájdite si svoju komunitu, všetko je o ľuďoch, každý problém je komunikačný problém, stále napredujte a každý deň si aspoň trochu zacvičte.

 

 

 

Julie Chabin, Dizajnérka, syswarren.com & Kimd

rokov pracovala v Mention, kde bola označovaná za naozaj talentovanú. Keď agentúru opustila, nevedela veľmi čo robiť, no svoju cestu si nakoniec našla.

 

 

O: Zlepšil sa ti život po tom, čo si sa rozhodla pracovať sama na seba?

Stravujem sa oveľa zdravšie. Zvykla som jedávať strašne veľa fast foodu, keď som ešte pracovala v agentúre. Teraz si na to dokážem vyčleniť čas. Ale trochu viac k veci, nakoľko je môj domov aj moja kancelária, musím tam udržiavať poriadok. Nedokážem sa koncentrovať, keď je tam neporiadok. Mimo toho pracujem podobne ako predtým, rovnaký počítač, rovnaký softvér, rovnaké nastavenie.

 

O: Čo ťa na tom potešilo a čo sklamalo?

Okrem už spomenutých veci, nestrácam toľko času na poradách. Tak isto sa cítim viac seba istá ohľadom svojej práce a komunikačných schopností. Keď pre niekoho robíte na diaľku, núti vás to vyjadrovať sa jasnejšie. Vzdialenosť mi taktiež dáva novú perspektívu, ktorú som v agentúre nemala.

 

O: Nejaké rady pre nových freelancerov?

Predtým, ako pôjdete za svojím snom o freelancingu, uistite sa, že si môžete dovoliť stratiť vašu prácu. Nezačínajte, dokiaľ nemáte dostatok kontaktov či kontraktov v dohľade.

Tak isto potrebujete kopu disciplíny, aby ste dokázali ráno vstať a neodkladať veci na neskôr. Ak pracujete z domu, každý deň musíte mať dôvod ísť na chvíľu von a stretávať ľudí. Inak sa zbláznite. (Mačky nie sú ľudia a ich feedback je nanič :))

 

 

 

Kate Kendall, CEO, CloudPeeps

Momentálne je CEO spoločnosti CloudPeeps, avšak v minulosti precestovala svet a spoliehala sa pri tom na freelancing cez sociálne médiá a komunitný manažment u viacerých spoločností, pričom založila aj jednu vlastnú, The Fetch.

 

 

O: Prečo si sa rozhodla, že bude CloudPeeps fungovať na diaľku?

Prišlo to úplne prirodzene a nenútene. Mám rada fakt, že práca na diaľku sa zameriava na produktivitu, zodpovednosť, transparentnosť a dôveru. Som introvert a urobím viac, ak som na tichom a pokojnom mieste. Väčšina dnešných kancelárií vyzerá ako presný opak. Je to o slobode vybrať si to, čo je pre vás najlepšie.

 

O: Aké sú teda tvoje skúsenosti, výhody a nevýhody?

Keď si zvyknete na prácu na diaľku, samostatný manažment a slobodu bez limitov, môže sa vám stať, že to začnete brať za samozrejmosť. Raz za čas, keď dostávam ponorkovú chorobu z práce doma alebo sa cítim slabo motivovaná, idem robiť niečo, čo vôbec nemám rada. Ihneď si tak zresetujem môj index vďačnosti za prácu na diaľku a pracujem naplno.

Čo mi však trošku chýba je fakt, že nemám dostatok náhodnej sociálnej interakcie. Jasné, nie je problém použiť napríklad sociálne siete, ale to nie je ono. Ale už keď sa mám s niekým stretnúť je skvelé, že si môžem vybrať s kým. A vždy sú to ľudia, na ktorých mi záleží.

Ak to uchopíte za ten správny koniec, bude to vaše najlepšie rozhodnutie. No budete si to musieť stále pripomínať aby ste si to vážili.

 

 

 

AK ŤA TENTO ČLÁNOK ZAUJAL, NEZABUDNI HO SHARNUT A DAŤ TAK O ŇOM VEDIEŤ AJ SVOJIM ZNÁMYM A KAMARÁTOM… STARTUPY DOKÁŽU SLOVENSKU PRINAVRÁTIŤ DRIVE!

 

Zdroj: thenextweb.com 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá