Zostanú newyorské bary bez slamiek? Člen mestskej rady presadzuje ich zákaz

  • Bary a kaviarne v New Yorku budú musieť fungovať ekologicky
  • Aktívny člen mestskej rady sa snaží presadiť kompletný zákaz plastových slamiek
  • Ak by sa to podarilo, podniky budú musieť improvizovať a hľadať náhradu
garett-mizunaka-349743-unsplash
flickr
  • Bary a kaviarne v New Yorku budú musieť fungovať ekologicky
  • Aktívny člen mestskej rady sa snaží presadiť kompletný zákaz plastových slamiek
  • Ak by sa to podarilo, podniky budú musieť improvizovať a hľadať náhradu

Bary a kaviarne v New Yorku budú mať o starosť naviac. Ak prejde návrh aktívneho člena mestskej rady, tak prídu o pestrofarebné a veľmi neekologické plastové slamky, ktoré sa zvyknú masívne využívať práve pri pití drinkov od výmyslu sveta.

Ako sa to všetko začalo? Člen mestskej rady Rafael Espinal sa jedného rána zobudil a rozhodol sa, že je čas prispieť k zníženiu plastového odpadu. Slamky sú v New Yorku hojne využívané a, samozrejme, väčšina z nich skončí v kontajneroch alebo na zemi. Vzniká tak obrovské množstvo plastového odpadu, ktorý sa pomaly, ale isto vymyká spod kontroly nielen v  Amerike, ale aj v iných krajinách sveta. Plasty sú totiž v súčasnosti pravdepodobne najpoužívanejším materiálom na svete.

Amerika má so slamkami problém

Vyrábajú sa z nich produkty pre každú oblasť života. Veľká časť plastového odpadu je umiestnená na skládkach, avšak obrovské množstvo skončí v prírode alebo ho odplaví voda. Následne sa dostáva až do oceánov, kde vznikajú tzv. plastové ostrovy. S plastami bude mať ľudstvo ešte poriadne veľa roboty. Práve preto je nutná realizácia protiopatrení, ktoré tento dopad zmiernia. Jedným z nich je práve zákaz slamiek.


Predkladateľ návrhu sa pravdepodobne inšpiroval kalifornským Malibu, kde už zakázali používať plastové príbory a slamky. A prečo práve slamky? Pretože slamky sa bežne nerecyklujú a patria do prvej desiatky najrozšírenejšieho plastového odpadu v oceánoch.

Podobnou cestou sa vybralo aj mesto Seattle, kde pristúpili k obmedzeniu používania slamiek. Ako však nahradiť plastové slamky? Existuje viacero možností. Podobné produkty sa totiž vyrábajú aj z kovu alebo papiera. Kovové slamky by však boli pre podniky podstatne nákladnejšie ako ich plastový súrodenci. Práve preto sa ako ideálnejšie javí využívanie papierových slamiek, ktoré sa rozložia úplne prirodzene. Ak by niekto chystaný zákaz porušil, môže dostať pokutu, ktorá začína na sto dolároch. V Spojených štátoch sú slamky v kurze. Denne sa ich tu zlikviduje pol miliardy.

zdroj: ny.eater.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech