Zoznám sa s desiatkou najúspešnejších investorov sveta

  • Svet investícií je premenlivý ako počasie a množstvo investorov sa v spleti číslic a percent ľahko stráca
  • Práve to je jeden z dôvodov, prečo je skutočne úspešných investorov ako šafranu
  • Nasledujúca desiatka právom patrí medzi tých, od ktorých by sa mali začínajúci investori učiť
25812934256_9caa79046f_k
Flickr
  • Svet investícií je premenlivý ako počasie a množstvo investorov sa v spleti číslic a percent ľahko stráca
  • Práve to je jeden z dôvodov, prečo je skutočne úspešných investorov ako šafranu
  • Nasledujúca desiatka právom patrí medzi tých, od ktorých by sa mali začínajúci investori učiť

Investovanie nie je také jednoduché, ako by si mohli mnohí myslieť. Neoceniteľnou kvalitou správneho investora je schopnosť nepodliehať prílišným emóciám v prípade poklesu alebo rastu na trhu. Samozrejme, je potrebné mať dostatočné skúsenosti a štipku zdravého rozumu. Práve týmito atribútmi sa pýši nasledujúca desiatka tých najlepších investorov.

Bill Gross

Dnes už 74-ročného Billa zvyknú prezývať kráľom dlhopisov. V tejto oblasti totiž slávil obrovské úspechy. Práve preto sa zaradil medzi najlepších investorov všetkých čias. Po úspechoch sa rozhodol založiť investičnú spoločnosť PIMCO,  ktorá spravuje majetok v hodnote 1,77 bilióna dolárov. Každému investorovi odporúča investovať do spoločností s reálnymi výsledkami.

Peter Lynch

Právom patrí medzi tých najlepších. Jeho cieľom je investovať bezpečne. Preto sa pohybuje v oblasti indexových fondov, ktoré poskytujú v priebehu rokov stabilné výnosy. Samozrejmosťou je aj v tomto prípade diverzifikácia portfólia. V súčasnosti má pod palcom manažovanie fondu Fidelity Magellan, kde sa cíti ako ryba vo vode. Z 13-tich rokov za sebou sa mu podarilo počas jedenástich zdvojnásobiť zisky v porovnaní s výsledkami S&P500 indexu (u odborníkov považovaný za štandardné meradlo výkonnosti amerického akciového trhu.).

Warren Buffett

Warrena Buffeta netreba predstavovať. Vo svete investícií sa toto meno skloňuje pomerne často. Dnes už 87-ročný Buffett je právom označovaný za najúspešnejšieho investora histórie. Začínal pritom s malým množstvom peňazí. Dnes patrí medzi najbohatších ľudí sveta s majetkom 85 miliárd dolárov. V súčasnosti je zakladateľom a šéfom spoločnosti Berkshire Hathaway, ktorá spravuje majetok v hodnote 702,1 miliardy dolárov.

John “Jack” Bogle

89-ročný John je zakladateľom spoločnosti The Vanguard Group, ktorá je známa pre investorov do lacných podielových fondov. Spoločnosť má v správe 5,1 bilióna dolárov. Magazín Fortune zaradil Johna medzi štyroch investičných gigantov 20. storočia. Míľnikom v jeho živote bolo založenie prvého podielového fondu v roku 1976.

Bill Miller

Bol v roku 1999 označený za manažéra dekády. Stačí sa pozrieť na jeho úspechy. Od roku 1991 do roku 2005 jeho Legg Mason Value Trust fond prekonal každoročne výsledky indexu S&P500. 68-ročný harcovník dnes spravuje vo svojom fonde 20 miliárd dolárov. V začiatkoch to bolo „len“ 750 miliónov dolárov.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: World Top Investors

Hui Ka Yan

Toto meno je pomerne neznáme. Hui totiž pochádza z ďalekej Číny. Aj napriek mladému veku 59 rokov patrí medzi veľkých investorov. V roku 2017 bol najbohatším obyvateľom Číny. V súčasnosti sa nachádza na tretej priečke. Jeho majetok sa pohybuje vo výške 30 miliárd dolárov. Je zakladateľom, predsedom a akcionárom spoločnosti China Evergrande Group, ktorá buduje a investuje do nehnuteľností.

Benjamin Graham

Je autorom knihy „Inteligentný investor“ a učiteľom Warrena Buffeta. Vo svete je známy pod pojmom „otec moderného investovania“. Presadzoval investovanie s minimálnym rizikom a maximálnymi ziskami. Preto odporúčal investovať vtedy, keď je cena najnižšia.

Carl Icahn

Je známy svojim agresívnym prístupom k investovaniu. Jeho technika je nasledovná: investuje do spoločnosti, ktorá má problémy, nakúpi množstvo akcií, aby získal hlasovacie právo a následne využije svoj vplyv na reorganizáciu spoločnosti. Nachádza sa na 26 priečke v rebríčku najbohatších ľudí sveta. Je zakladateľom investičnej spoločnosti Icahn Enterprises.

Charlie Munger

Je podpredsedom v spoločnosti Berkshire Hathaway, ktorú založil Warren Buffett. Ten považuje Charlieho za svojho partnera. Podobne ako Buffett, aj Charlie bol žiakom Bejnamina Grahama. Pri investíciách neriskuje. Investuje do vysokohodnotných spoločností, ktorým sám verí. Je známym filantropom.

Geraldine Weiss

Aj keď je svet veľkých investícií doménou mužov, nájdu sa tu aj výnimky. Jednou z nich je práve Geraldine Weiss, ktorá má v súčasnosti 92 rokov. Dlhú dobu vystupovala pod skráteným menom G Weiss. Boli tu totiž obavy z odmietnutia, keby sa zistilo, že je v skutočnosti ženou. Počas svojej kariéry sa zameriavala prevažne na zisky z dividend. V začiatkoch svojej kariéry sa riadila prevažne radami od Benjamina Grahama. Postupne si však tieto pravidlá upravila podľa seba na základe vlastných skúseností.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: The Globe and Mail

Zdroj: trendingstock.today

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech