Zoznám sa s najšťastnejšou a najekologickejšou krajinou sveta. Turistov tu žehnajú poklepkaním penisom po čele

  • Miestnym svätcom je sukničkár, ktorý svojím penisom vybil démonovi zuby
  • Penisom po čele tu požehnajú aj tebe
  • Bhután je prvou krajinou sveta, ktorá vyprodukuje viac kyslíka, než ho minie
  • Skoro 300 dolárov denne tu zaplatíš za to, že tu vôbec môžeš byť
  • Tipy a odporúčania, ako navštíviť toto himalájske kráľovstvo, a čo v ňom vidieť
Bhután Startitup.sk
Pinterest.com a The Culture Trip
  • Miestnym svätcom je sukničkár, ktorý svojím penisom vybil démonovi zuby
  • Penisom po čele tu požehnajú aj tebe
  • Bhután je prvou krajinou sveta, ktorá vyprodukuje viac kyslíka, než ho minie
  • Skoro 300 dolárov denne tu zaplatíš za to, že tu vôbec môžeš byť
  • Tipy a odporúčania, ako navštíviť toto himalájske kráľovstvo, a čo v ňom vidieť

Otroctvo tu oficiálne skončilo až v polovici 20. storočia a zahraničná televízia tu bola ešte v 90. rokoch zakázaná – ako aj internet, ktorý bol v krajine sprístupnený až po príchode nového tisícročia.

Nie je to príliš dávno, čo sa o Bhutáne písalo ako o jednej z najzaostalejších a najchudobnejších krajín sveta, kde sú ešte stále prítomné prvky stredovekého, feudálneho systému – ľudia pracujú na pôde, ktorá patrí nejakému pánovi.

Dnes je takýchto správ o tejto krajine nielenže oveľa menej (ak ešte vôbec), ale nahradili ich úplne iné, ktoré znejú až protikladne s vyššie menovaným. Bhután je už niekoľko rokov označovaný za „najšťastnejšiu“ a „najzelenšiu“ či „najekologickejšiu“ krajinu sveta.

Pozrieme sa, prečo to tak je, a taktiež na to, čo toto malé kráľovstvo v Himalájach ponúka turistom, od ktorých pýta peniaze trochu neštandardným štýlom.

zdroj: Unsplash/ Prateek Katyal. Cestou po Bhutáne

Návšteva Bhutánu a ako sa sem vôbec dostať

Toto himalájske kráľovstvo takzvaného „hrmiaceho draka“ menšie než Slovensko bolo ešte pred niekoľkými desaťročiami cudzincom doslova zavreté a vstup doň bol zakázaný. Cestovný ruch sa tu v podstate rozbieha až v posledných rokoch a aj v tomto smere je Bhután naozaj špecifický.

Ak plánuješ nejakú low-cost cestu s letenkami v hodnote maximálne pár priemerných obedov v Bratislave, Bhután asi nebude pre teba. Už samotná cesta do Himalájí ťa nepochybne vyjde zopár stoviek eur.

Krajina má len jedno medzinárodné letisko v meste Paro, kde priame lety z Európy zoženieš asi len veľmi ťažko (aktuálne nie sú), takže sa najskôr budeš musieť dostať trebárs do susednej Indie či nepálskeho Káthmandu. Odtiaľ už lety do Paro zoženieš.

Do Bhutánu ťa ale ani dnes len tak ľahko nepustia. Potrebuješ vopred zaplatené víza a taktiež mať vopred zjednané i zaplatené ďalšie veci, ako sú hotely či sprievodca – to všetko zabezpečí miestna bhutánska agentúra, na ktorú sa jednoducho musíš obrátiť, ak chceš krajinu navštíviť.

zdroj: Unsplash/ Prateek Katyal

Ak by si to nemal popredu dohodnuté s nejakou bhutánskou spoločnosťou, teda ak ťa na letisku nebude čakať tvoj vopred dohodnutý a zaplatený osobný sprievodca nejakej miestnej firmy, na obhliadku Bhutánu zabudni. Buď cez miestnu agentúru a so sprievodcom, alebo jednoducho vôbec. Také sú podmienky Bhutánu.

Krajina navyše vymyslela cenovo jednotný systém pre všetkých zahraničných návštevníkov. Ide o štátom (teda nie spoločnosťami) stanovenú sumu, ktorá okrem služieb sprievodcu, ubytovania a pod. zahŕňa i akýsi povinný poplatok za každý deň v tejto krajine, ktorý tu stráviš.

Za každý jeden deň platíte 250 amerických dolárov, mimo sezóny to býva 200 dolárov. Ak ste len single či dvaja, tak zaplatíte ešte o približne 30 až 40 dolárov za deň naviac. V tomto poplatku je zahrnutý váš hotel strednej triedy (vyšší je za príplatok), doprava, program, strava a sprievodca,“ informuje Startitup.sk o cenách slovenský cestovateľ a bloger Tomáš Kubuš, ktorý v krajine spolu s miestnym sprievodcom sprevádza slovenské a české skupiny.

zdroj: Tomáš Kubuš v tradičnom bhutánskom kroji. Lukostreľba je národný šport Bhutánu. Keď jeden tím trafí terč, druhí sa teší spolu s ním.

Tu jednoducho nemáš cenovo takmer vôbec na výber, aby si kalkuloval s lacnejšími službami, čo určite odpudí mnohých cestovateľov, najmä fanúšikov low-costového a backpackerského cestovania, ale takých Bhután zjavne nechce.

Nepotrebuje mať plnú krajinu turistov, najmä nie takých, ktorý by do nej priniesli len minimum peňazí. Koho podmienky Bhutánu neodradia, prispeje miestnej krajine napríklad na cesty či školy, a odmenou mu bude jedinečná, malá krajina pod Himalájami, ktorú navštívil a naživo videl len malý počet turistov.

Ak ťa priťahujú netradičné, no veľmi zaujímavé krajiny, kde nebudeš zakopávať o turistov, Bhutánske kráľovstvo môže byť pre teba nezabudnuteľný výber.

Himaláje, miestne pevnosti, chrámy a penisy po domoch

Napriek malému územiu tu toho nájdeš pomerne veľa, od himalájskych 7000-ciek po monzúnové lesy subtropického podnebia na juhu, kde by si so šťastím mohol naraziť na tigre, slony či nosorožce.

Horské prostredie ponúka množstvo zaujímavých trekov, pričom najznámejší a najväčší je takzvaný Snowman. Prejsť ho celý a vychutnať si všetky jeho nádherné scenérie je ale pre bežného smrteľníka asi trochu pridlhá a náročná cesta – meria stovky kilometrov a zaberie ti vyše 20 dní, no aj zdolať aspoň nejaký jeho úsek je silným vysokohorským zážitkom a doživotnou spomienkou na Himaláje.

Ak nepatríš k turistom, netreba sa obávať, v Bhutáne sú miesta aj pre teba. Už samotné mesto Paro a rovnomenná dolina, v ktorej pristaneš, ti dá ihneď ochutnať Bhután azda so všetkým, čo k nemu patrí.

Uvidíš tu svoje prvé dzongy, čo sú typické miestne pevnosti. Taktiež si tu môžeš obzrieť prvý budhistický chrám, či ochutnať prvé miestne jedlo – tým národným sú pikantné papričky s roztopeným syrom, no miestna exotická tibetsko-bhutánska kuchyňa toho ponúka podstatne viac.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Street Food Hunters (@streetfoodhunters)

Neďaleko Paro určite nemôžeme zabudnúť azda na tú najznámejšiu a najkrajšiu pamiatku celého Bhutánu, ktorou je takzvané Tigrie hniezdo alebo Taktsang Goemba. Ide o zrejme najdôležitejší kláštor krajiny, ktorý pred niekoľkými storočiami založil miestny mních, ktorý podľa povestí a legiend lietal na tigrovi.

Zrejme vďaka tomu dokázal postaviť tento neuveriteľný kláštor vo výške 3000 m.n.m., ktorý sa akoby prilepený na skale týči pomaly kilometer nad roklinou. Fotky Tigrieho hniezda patria medzi tie najkrajšie a najznámejšie z Bhutánu, zaslúžene.

zdroj: Unsplash/ Kinshuk Bose

Keďže Bhután je malá krajina, z mestečka Paro ti nepotrvá dlho prísť do hlavného mesta krajiny a zároveň najvyššie položeného hlavného mesta Ázie – mesta Thimpu. Okrem dzongov, chrámov či pozorovania miestneho lenivšieho života tu vyzdvihneme návštevu obrovskej, desiatky metrov vysokej sochy Budhu nad mestom. Z Buddha Dordenma, ako toto miesto volajú, budeš mať krásny výhľad na Thimpu i celé okolie.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Street Food Hunters (@streetfoodhunters)

Zrejme si už všimneš penisy, ktoré sú namaľované na niektorých domoch, a predávajú ich v obchodoch či suveníroch. Ak si chceš túto zvláštnosť obzrieť poriadne, odporúčame dedinu Tsimi Lhakhang, kde tých penisov nájdeš naozaj veľa, dokonca ti jedným v miestnom chráme poklepkajú po čele, a tým požehnajú.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Dobrodruh.sk, Tomáš Kubuš zo Street Food Hunters, Interez.sk, Bubo, Yes Theory

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK