Zradili ho, tak si založil konkurenčný biznis. Nalial doň 500 000 € a teraz predáva najlepšie postele na Slovensku

  • Spánok je pre telo dôležitý rovnako, ako jedlo či pitie – mnoho z nás mu však neprikladá dostatok dôležitosti
  • Tajomstvom tých najkvalitnejších prírodných postelí sú konské vlasy, ktoré sa opäť stávajú trendom
  • Vie to aj majiteľ vyhľadávanej značky Bedeur, ktorý na kvalite prírodných materiálov postavil úspešný biznis
bedeurthumb
Bedeur
  • Spánok je pre telo dôležitý rovnako, ako jedlo či pitie – mnoho z nás mu však neprikladá dostatok dôležitosti
  • Tajomstvom tých najkvalitnejších prírodných postelí sú konské vlasy, ktoré sa opäť stávajú trendom
  • Vie to aj majiteľ vyhľadávanej značky Bedeur, ktorý na kvalite prírodných materiálov postavil úspešný biznis

Ľudia prespia až tretinu svojho života – počas noci sa telo regeneruje a práve vďaka kvalitnému spánku vie organizmus fungovať počas dňa tak, ako človek očakáva. Preto sa investícia do kvalitnej postele pretaví aj do ďalších oblastí života.

Takto vysvetľuje svoje poslanie Ján Nehéz, ktorý stojí za jednou z najúspešnejších značiek luxusných postelí v strednej Európe Bedeur. Jeho podnikanie však nebolo vždy ružové.

zdroj: Startitup – Jan Nehéz ukončil spoluprácu s podvodníkmi, teraz má vlastnú značku postelí a sieť showroomov.
 

Začiatok biznisu s posteľami sprevádzalo sklamanie

Postele sú trvalým produktom, po ktorom dopyt vždy bol, je a stále bude, vysvetľuje na začiatok Ján Nehéz. V kvalitných a ručne vyrábaných posteliach videl potenciál, a tak sa približne pred desiatimi rokmi stal obchodným zástupcom jednej zo značiek luxusných postelí na Slovensku. „V tom čase to bola nová značka a hľadala svojich obchodných partnerov na rôznych územiach. Ja som otvoril pobočku v Bratislave,“ spomína Nehéz.

Franšíze sa darilo, a tak sa spolu s kolegom rozhodli otvoriť ďalšie pobočky v Českej republike a Rakúsku. Postupom času však dvojica narazila na prvé problémy, ku ktorým sa pridávali ďalšie a ďalšie.

„Kvalita nebola na takej úrovni, akú výrobca sľuboval. Keďže to bola len franšíza, nemal som na samotný produkt dosah. My sme produkt predávali s tým, že je výlučne z prírodných materiálov, no ako som zistil, v skutočnosti to vôbec nebola pravda. A tak som spoluprácu okamžite ukončil,“ spomína Nehéz. 

zdroj: Startitup – Nehéz s konskou hrivou, ktorá je v luxusných posteliach čoraz žiadanejším materiálom.

Nevzdal sa

Ján Nehéz však v posteliach stále videl potenciál, aj keď mal za sebou nepríjemnú skúsenosť. S partnerom Tomášom Fetkovičom stále rozmýšľali nad možnosťou úspechu na česko-slovenskom trhu a aj s možnou expanzie do zahraničia. Rozhodli sa preto hľadať ďalšie značky, ktoré by mohli franšízovať.

Nedarilo sa. Niektorí výrobcovia nespĺňali kvalitatívne normy, ďalší mali problémy s dodávkami či termínmi a iní už zastúpenie na Slovensku mali. Nehéz sa preto rozhodol ísť vlastnou cestou a luxusné postele začal vyrábať „po svojom“, pod jeho vlastnou značkou Bedeur, ktorá už úspechmi predbehla aj firmu, ktorú predtým franšízoval.

Biznis plán v skratke

Rozbehnúť biznis s tak drahým a logisticky náročným produktom nie je nič jednoduché – partneri museli do postelí najprv naliať investíciu približne 500 000 €. „Vďaka tomu sme mohli vytvoriť samotný brand a celý koncept, zriadiť výrobu, registrovať značku na viacerých trhoch a hlavne navštíviť svetové výstavy, na ktorých sme našli a zazmluvnili tých najlepších svetových dodávateľov komponentov,“ vysvetľuje Nehéz.

Plán to bol dobrý, počiatočná investícia sa vyplatila a z Bedeur je aktuálne úspešná a pomerne známa značka, ktorá sa od cieľovej skupiny celebrít priblížila aj k „bežným ľuďom“, ktorí sú ochotní si za dobrý spánok priplatiť.

V súčasnosti tvoria Česi a Slováci 80 % predaja, no ambíciou Bedeur je presadiť sa v metropolách západnej Európy. Budúcnosť vidia v lokálnych franšízach, keďže podľa Nehéza poznajú miestni ľudia lokálny trh lepšie.

zdroj: Bedeur

Postele vznikajú vo vychýrenej slovenskej oblasti

Luxusné postele Bedeur majú aj lokálny presah – aj keď mnohé z komponentov pochádzajú zo zahraničia, samotné postele sa skladajú priamo na Slovensku, v okolí Levíc, kde sa napríklad aj čalúnia.

Výber levického okresu pritom nie je náhodný, miesto je známe textilným priemyslom a skúsenou pracovnou silou, ktorá po páde totality stratila dobre platené zamestnania vo svojom odbore. Práve tie sa Bedeur snaží opäť priniesť.

Kvalitná ručná výroba, ktorou sa Nehéz môže pochváliť, si totiž vyžaduje množstvo času odborníkov – pri výrobe jednej postele strávia približne 120 hodín.

Ako sa vyrába posteľ za 5 000 €?

Ako prvý sa vyrába drevený rám, ktorý majú na starosti stolári. Potom nasleduje precízna výroba matracov a čalúnenie, na ktorom sa podieľa približne 15 ľudí. V každej posteli je približne 2 200 až 3 200 pružín (v závislosti od typu postele) a najmenej 6 000-krát česaná konská hriva – práve tento materiál predstavuje gro úspechu.

Každá posteľ sa skladá z troch častí – spodný box (v ktorom je vsadený jeden matrac), stredný matrac a vrchný, takzvaný topper. „Najlepšie posteľ funguje ako celok, lebo jej odpruženie je vďaka viacerým matracom niekoľkokrát znásobené. Topper ukladá telo do ideálnej polohy, gro pruženia tvorí stredový matrac a následne ho dopĺňa ešte pruženie v spodnom boxe,“ vysvetľuje Nehéz. Drvivú väčšinu predaja Bedeur tvoria pružinové matrace, ale ponúkajú aj verziu s kaučukom.

Poslednou, ale veľmi dôležitou bodkou procesu výroby sú pevné nožičky z dubu alebo ocele.

zdroj: Bedeur

Bežné matrace z obchodov sú plné vlhkosti

Nehéz zdôrazňuje, že nejde len o zvýšenú pohodlnosť, no predovšetkým o praktické a zdravotné benefity. Štandardné matrace z bežných obchodov sú vyrobené z 99 % umelých materiálov. Tie majú problém s prúdením vzduchu a vlastným odvetrávaním – ako čas plynie, hromadia v sebe čoraz viac vlhkosti.

„Človek sa prirodzene potí, plus vlhkosť ide aj z ovzdušia a umelý matrac ju nedokáže odvetrať. Po približne 5 rokoch môže mať preto penový matrac približne aj o 7 kg viac ako pôvodne. Nehovoriac a pribudnutých roztočoch, mikroorganizmoch či plesniach, ktorým vlhkosť vyhovuje. Navyše, matrac stráca aj pružiace vlastnosti.“

zdroj: Bedeur

Na rozdiel od umelých materiálov dokážu tie prírodné vlhkosť správne odvetrať. Súčasťou postelí sú preto konské vlasy, hodváb, kašmír, vlna či bavlna. Všetky tieto materiály dokážu dýchať a odvetrávať omnoho efektívnejšie, než umelé materiály. Podľa Nehéza je v súčasnosti najpopulárnejší práve konský vlas – materiál z minulosti, ktorý sa aktuálne opäť stáva trendom.

„Konský vlas ako taký je duté vlákno, ktoré sa získava tak, že sa kone češú. Potom sú špecializované spoločnosti, ktoré tieto vlasy zbierajú a prírodne ho preperú – zbavia ho mazu, tukov a alergénov. Následne sa tieto vlasy zapletajú do vrkočov a nahrievajú sa, čo spôsobí, že zostanú kučeravé a získajú pružiace vlastnosti. A práve tieto konské vlasy dokážu veľmi efektívne odvetrávať vlhkosť, ktorú absorbujú. Je to materiál číslo jedna pri výrobe kvalitných prírodných postelí.“

zdroj: Bedeur

Trademarkom Bedeur je prispôsobiteľnosť

Značka Bedeur si zakladá na kompletnej prispôsobiteľnosti postele. Proces kúpy začína v showroome, v ktorom si ľudia vyberú konkrétnu modelovú radu postele. Od nej závisí aj cena a množstvo pridružených služieb. Potom nasleduje takzvaná konfigurácia, ktorá závisí od zákazníka – na výber sú rôzne rozmery, materiály, farby a prevedenia.

V rámci first-class služby ponúka Bedeur aj odborné čistenie postele, úpravu matraca do 30 dní od kúpy či pomoc pri sťahovaní. Postele môžu totiž vážiť aj 300 kg a Nehéz s úsmevom spomína, ako ich do bytu mnohokrát musia vynášať žeriavom.

Záruka na pevné časti postele ako rám, box a čelo je doživotná, na matrac je záruka 10 rokov. Na topper sa vzťahuje 5-ročná záruka s tým, že zákazník má nárok ešte na jeden refresh toppera. Aj keď teda postele začínajú na sume 5 000 €, je k nim pribalený nadštandardný servis a mimoriadne kvalitné a trvácne materiály – spoločnosť Bedeur je aj v spolupráci s fyzioterapeutmi, architektmi či dizajnérmi.

zdroj: Bedeur

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech