DSC04958_uprava-scaled
Unsplash/Superkitina, Andrea Hrubá/Zápisník zubárky
zubárka
Unsplash/Superkitina, Andrea Hrubá/Zápisník zubárky

Zubárka Andrea: Ak by za peniazmi do zahraničia odišiel každý, o čom by to bolo. Chcem byť prínosom pre Slovensko

 • Na internete sa šíri množstvo hoaxov ohľadom zubnej hygieny, ktoré môžu mať fatálne následky na náš chrup
 • Mladá zubárka Andrea Hrubá si založila blog Zápisník zubárky, kde pravidelne tieto nezmysli vyvracia
 • Na svojom Instagrame si vybudovala veľkú základňu pacientov, ktorým radí, ako sa správne o zuby starať
 • Na internete sa šíri množstvo hoaxov ohľadom zubnej hygieny, ktoré môžu mať fatálne následky na náš chrup
 • Mladá zubárka Andrea Hrubá si založila blog Zápisník zubárky, kde pravidelne tieto nezmysli vyvracia
 • Na svojom Instagrame si vybudovala veľkú základňu pacientov, ktorým radí, ako sa správne o zuby starať

Strach zo zubára je niečo, čo mnohých z nás sprevádza po celý život. Zrýchlený tep, dýchavičnosť a pocit nevoľnosti pri predstave vŕtačky či vytrhnutého zubu si dokonca vyslúžil svoje vlastné pomenovanie – dentofóbia.

Podľa zubárky Andrei Hrubej náš strach pramení iba z nepríjemných spomienok z detstva, ktoré si so sebou nesieme celý život. Andrea sa tak snaží už u tých najmenších pacientov navodiť dobrú náladu a samú seba označuje ako veselú zubárku.

Okrem iného šíri osvetu, vzdeláva ľudí ohľadom zubnej hygieny a vyvracia hoaxy o zuboch na svojom instagramovom profile, a po najnovšom aj na webovej stránke s názvom Zápisník zubárky.

 • Ako koronavírus ovplyvňuje prácu zubárov, ale aj náš chrup
 • Prečo máme nedostatok mladých zubárov
 • Čo sú najčastejšie mýty o zubnej hygiene a či môžeme mať genetickú predispozíciu k zubným kazom
 • Prečo sa Andrea rozhodla ostať po škole na Slovensku a neodišla do zahraničie za lepším platom
 • Ako sa správne starať o zuby a čo najviac trápi chrupy Slovákov

Ako koronavírus ovplyvnil zubárov? Cítia finančný deficit?

Koronavírus ovplyvnil celú našu spoločnosť, nielen zubných lekárov. Myslím si, že táto situácia má nešťastný dopad na každého človeka bez ohľadu na to, či je lekár alebo má inú profesiu. A samozrejme dopad koronavírusovej pandémie pocítili aj zubné ambulancie. Počas prvej vlny bolo mnoho ambulancií zatvorených alebo ošetrovali len akútne prípady, všetky kongresy a školenia boli zrušené. Teraz najmä starší lekári opäť zatvárajú ambulancie a pacientov delegujú mladším kolegom. Musíme sa zomknúť a spoločne túto situáciu vydržať.

zdroj: Andrea Hrubá

Čo je najväčší hoax, ktorému ľudia veria v otázke zdravia zubov?

Mýtov o zuboch, ktoré kolujú medzi ľuďmi, je veľmi veľa. To bol jeden z faktorov, prečo som sa rozhodla založiť edukatívny projekt Zápisník zubárky, ktorý nájdete na Instagrame, Facebooku a webovej stránke.  Mnoho ľudí v dnešnej dobe napríklad stále verí, že pokazené zuby podedili od rodičov. Pravdou je, že zubný kaz nie je dedičné ochorenie. Dedičné sú zlé hygienické návyky, ktoré kolujú v rodinách. Ak má rodič zlú hygienu, tak pravdepodobne bude mať zlú hygienu aj jeho dieťa.

Strach u dospelých pramení zo zlých spomienok z minulosti. Nejeden dospelý pacient spomína v mojom kresle na školskú zubárku, ktorá mu vŕtala zub bez anestézy.

Čiže človek nemôže genetickú predispozíciu k tomu, že sa mu kazia zuby?

Len veľmi malé percento pacientov má vrodené vývojové ochorenie skloviny, tento chorobný stav je zriedkavý a vidieť ho hneď ako sa zuby prerežú do úst. Niektorí ľudia môžu mať vrodenú anomáliu slinných žliaz a horšiu kvalitu sliny. Títo sú náchylnejší ku vzniku zubného kazu. Toto sa však týka veľmi malého počtu pacientov. Bohužiaľ, genetika je stále medzi ľuďmi používaná ako skvelá výhovorka k ich stavu zubov. Zdediť môžeme farbu, tvar a počet zubov, no nezdedíme neumytý zubný povlak a pokazené zuby.

Prečo sme stále neprekonali strach zo zubárov?

Strach zo zubára má stále veľa dospelých aj detských pacientov. Strach u detí je strachom z neznámeho, ktorý sa dá dôkladným vysvetlením a milým prístupom eliminovať. Strach u dospelých pramení zo zlých spomienok z minulosti. Nejeden dospelý pacient spomína v mojom kresle na školskú zubárku, ktorá mu vŕtala zub bez anestézy. Keď vidia, že sa to dá v dnešnej dobe aj inak, sú milo prekvapení. Nechcem byť zubný lekár, ktorého sa ľudia boja. Všetko je to o trpezlivosti a prístupe k pacientom. 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Zápisník zubárky (@zapisnik.zubarky),

Pracuješ teda aj s detskými pacientami. Je náročnejšie ošetrovať dospelých alebo deti?

Detskí pacienti tvoria isté percento mojich pacientov. Ich ošetrenie má svoje špecifiká. Vyžaduje empatický prístup, úsmev, trpezlivosť a veľa vysvetľovania. Deti sú veľmi inteligentné, mnoho vecí dokážu pochopiť, ak im ich viete správne vysvetliť. Napríklad, maličkým deťom nikdy nepoviem, že pichnem injekciu a vyvŕtam zubný kaz. Verzia, že uspíme zúbok detským pivom, aby sme z neho mohli zubnou sprchou vysprchovať špinky, je pre detského pacienta oveľa prijateľnejšia. Dovolím si tvrdiť, že v mnohých ohľadoch je často náročnejšie ošetriť kaz dieťaťu ako dospelému, pretože deti toľko neobsedia.

Čo najviac škodí našim zubom?

Na zuby vplýva veľmi veľa vecí. Raz jeden človek povedal, že zuby sú najtvrdším tkanivom v tele a aj tak ich dokáže rozpustiť čokoláda. No najväčšou hrozbou pre zuby je zubný povlak. Je to zmes baktérií a ich produktov, ktorá je pevne prilepená na zuby. Nedá sa nijako rozpustiť, dá sa len mechanicky odstrániť kefkou. Baktérie v zubnom povlaku produkujú kyseliny, vďaka ktorým klesá pH v ústach. To spôsobí odvápnenie skloviny, čo považujeme za začínajúci zubný kaz. Časom sa sklovina oslabí natoľko, že baktérie môžu preniknúť do vnútra zuba a spôsobiť zápal zubnej drene.

Ako je to s amalgámovými plombami? Mali by sme ich vymeniť zo zdravotného hľadiska alebo ide čisto o estetický zákrok?

Dobre zhotovená amalgámová plomba dokáže v ústach vydržať aj desaťročia a nemusí byť dôvod na jej výmenu. Z mojich skúseností je však pod veľkým množstvom amalgámových plomb kaz a tieto plomby je nutné vymeniť. Zároveň je amalgám tak tvrdý, že sa niekedy pacientovi zlomí skôr jeho vlastný zub. O estetike nemusí byť reč, kompozitný materiál je kráľom výplňových materiálov 21. storočia. Ja osobne amalgám v ordinácii vôbec nepoužívam a jeho výmenu robím len s kofferdamom, aby sa čiastočky amalgámu nedostali do úst pacienta.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Zápisník zubárky (@zapisnik.zubarky),

A čo také bielenie zubov? Tiež má svojich odporcov aj zástancov.

Prirodzená farba každého trvalého zuba je svetlo žltá. Bieliť by sa mali len zuby, ktoré sú úplne zdravé a preto bielenie nie je pre každého. Bielenie nedokáže vybieliť plomby ani protetické práce, preto je niekedy po bielení nutná výmena plomb za svetlejšie. Mnoho ľudí experimentuje doma s bieliacimi výrobkami z internetu, ktoré často objednávajú aj zo zahraničia. Takéto pokusy s neoverenými výrobkami môžu zuby vybieliť nerovnomerne a spôsobiť na nich fľaky. Preto by sme mali bieliť len s overenými produktami a pod dohľadom zubného lekára.

Dnes sa veľa ľudí snaží žiť čo najviac ekologicky, poprípade zero-waste. Namiesto pasty sa zvykne odporúčať kokosový olej, na bielenie sóda, a existuje dokonca akási prírodná zubná kefka, ktorá je vlastne konárik zo stromu a má nahradiť umelú kefku aj s pastou. Aký máš názor na toto? 

Zubný povlak na zube sa dá zotrieť len mechanicky, preto je nutné mať v kúpeľni kvalitnú zubnú kefku. Tá by mala byť mäkká a čím viac štetín má, tým lepšie. Nesmiem zabudnúť spomenúť sonické kefky, mnohé z nich sú skvelým pomocníkom pri ústnej hygiene. Čo sa týka zubnej pasty, tak sama o sebe je len doplnkom pri čistení. Zuby čistí kefka a nie pasta. Význam v nej majú najmä fluoridy, ktoré dokážu posilniť a zmineralizovať sklovinu. Teší ma, že do zubného lekárstva sa dostávajú eko trendy. Cestou sú recyklovateľné obaly z pasty, niektoré značky dokonca recyklujú ich zubné kefky, je to úžasný krok vpred. Žiadny konárik ani kokosový olej nedokážu plnohodnotne nahradiť kefku s pastou.

Ako sú na tom Slováci so zdravými zubami? Čo nás najviac trápi?

Dve najčastejšie ochorenia, s ktorými sa ako zubná lekárka v ambulancii stretávam, je zubný kaz a parodontitída. Zubný kaz spôsobuje stratu tvrdých zubných tkanív a parodontitída spôsobuje zápal závesného aparátu zuba. Obe ochorenia sú spôsobené bakteriálnym povlakom. Našťastie sú relatívne dobre preventabilné. Dôkladnou a pravidelnou hygienou ústnej dutiny sa im dá vcelku dobre predísť. Dôležité sú aj pravidelné preventívne prehliadky, ktoré dokážu odhaliť skrytý problém.

Najmä chcem ukázať ľuďom, že stomatológia sa dá robiť s dávkou empatie, zo srdca a s úsmevom. Titul z medicíny predsa máme všetci, chce to však niečo viac. Prístup k pacientovi je základ.

Problém našej krajiny je tiež to, že máme málo zubárov. Ordinujú často starí doktori, ktorí už majú byť na dôchodku, lebo mladých je vraj málo.

V zubnom lekárstve je aktuálne situácia, že mladí lekári sa koncentrujú vo väčších mestách na moderne vybavených klinikách. Prípadne zostávajú žiť v meste, kde študovali na lekárskej fakulte. Na Slovensku sú to najviac Bratislava a Košice. Preto ľudia môžu mať pocit, že v menších mestách mladí lekári nie sú. Len zopár lekárov v mojom veku skutočne išlo do zahraničia. Poznám však aj takých, ktorí sa vrátili do rodného mesta.

Prečo si sa rozhodla ordinovať na Slovensku, keď v zahraničí zubári zarábajú omnoho lepšie? Neláka ťa odísť?

Ak by takto rozmýšľal každý lekár, veľa by nás na Slovensku nezostalo. Ja som doma tu a chcem byť prínosom pre naše zdravotníctvo. No najmä chcem ukázať ľuďom, že stomatológia sa dá robiť s dávkou empatie, zo srdca a s úsmevom. Titul z medicíny predsa máme všetci, chce to však niečo viac. Prístup k pacientovi je základ a chcem ukázať ľuďom, že to ide v dnešnej dobe aj inak. Preto som založila svoj projekt Zápisník zubárky, aby mali moji pacienti vždy prístup k pravdivým informáciám.

Akým prerodom či modernizáciou prešlo slovenské zubárstvo za posledných 20 rokov? Aké techniky sa už nepovažujú za správne, a čo sa naopak odporúča?

Zubné lekárstvo na Slovensku prešlo obrovskou premenou. Dnes je štandard bezbolestné ošetrenie s použitím lokálnej anestézy, práca s kofferdamom a práca so zväčšením. Zubní lekári v dnešnej dobe používajú lupové okuliare alebo mikroskop. Malý intraorálny RTG má snáď už každý zubný lekár pri svojom kresle. Okrem tohto sa vyvinuli nové materiály a celé zubné lekárstvo sa ďalej rozvíja. Digitalizácia a 3D tlač je budúcnosť zubného lekárstva. Toto tu niekedy nebolo ani náhodou.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Zápisník zubárky (@zapisnik.zubarky),

Počas prvej vlny bolo zubárom odporúčané ordinovať v skrátených hodinách a brať iba urgentných pacientov. Ako ste na tom teraz?

Ordinujeme za prísnych hygienických opatrení a berieme len objednaných pacientov. Každý musí mať v čakárni rúško, vydezinfikované ruky. Po vstupe do čakárne sestričky merajú teplotu a pacienti musia vypísať formulár, kde prehlasujú, že neprišli do styku s človekom s koronavírusom. Po každom pacientovi sa ambulancia celá dezinfikuje. Zubní lekári sú však na vysoký štandard hygienických opatrení zvyknutí, pretože pre nás je zdravie každého pacienta dôležité.

Si aktívna na Instagrame. Vieš ľuďom s ich ťažkosťami pomôcť aj na diaľku?

Žiadna rada na internete nenahrádza návštevu zubného lekára. Na diagnostiku a liečbu je potrebná osobná návšteva. Nakoľko sú pacienti špecifickí, dokážem ich na diaľku len usmerniť. Mám vybudovanú komunitu s viac ako 4 700 pacientami. Robím im rôzne kvízy, rozoberáme spolu témy, nad ktorými sa bežný pacient najčastejšie zamýšľa. Instagram mi poslednú dobu už kapacitne nestačil, tak som presedlala na vlastný blog. Možno je zubár-bloger trošku netradičné spojenie, no o to viac ma teší, keď mi ľudia píšu, ako sa im moje rady a články páčia.

Čo ak nás dnes bolí zub? Mali by sme k doktorovi utekať hneď, alebo si návštevu v tejto dobe máme radšej rozmyslieť?

Bolestivý zub nás dokáže poriadne potrápiť. Pokiaľ zub bolí, je to reakcia zubnej drene a treba ho ošetriť. Lieky od bolesti nie sú riešením, pretože len potláčajú bolesť. Potrebné je vyriešiť príčinu boľavého zuba. O pár dní môže človek opuchnúť a nejeden človek už skončil kvôli zubu hospitalizovaný v nemocnici. Ak bolí zub, zavolajte do ambulancie a povedia vám, kedy máte prísť na ošetrenie.

Čudovali by ste sa, koľko ľudí doma nedodržiava základnú ústnu hygienu. Stále sa medzi nami nájdu ľudia, ktorí ani len nepoznajú medzizubnú kefku.

Ako sa dnes pred Covid-19 chrániš ty? Stačí rúško, poprípade respirátor?

V aktuálnej situácii mám pred koronavírusom rešpekt, keďže pracujem v tesnej blízkosti úst pacienta. Pri práci sa chránim respirátorom, štítom, rukavicami, čiapkou a špeciálnym plášťom. Počas práce používam kofferdam, ktorý by mal byť v dnešnej dobe samozrejmosťou. Je to latexová blana, pomocou ktorej dokážem izolovať konkrétny zub, ktorý ošetrujem. Vďaka tomu neprichádzam do styku so slinou pacienta. Ambulancie sú vybavené germicídnymi žiaričmi, používam len sterilné veci a pacient sa musí vopred telefonicky nahlásiť. Po každom pacientovi ambulanciu celú dôkladne vydezinfikujeme.

Chodia ľudia počas dnešného obdobia k zubárom menej?

Ľudia majú rešpekt voči aktuálnej situácii. Každému deň vopred zavoláme, či príde. Môžem potvrdiť, že mnoho ľudí termín u zubára presunulo na neskoršie obdobie, aby nemuseli v čase pandémie cestovať. Naopak, veľa pacientov telefonovalo, či vôbec ordinujeme, pretože majú záujem prísť a nechcú ošetrenie odkladať.

Môže mať tak táto pandémia aj negatívny vplyv na zdravie našich zubov?

Odkladanie ošetrenia môže mať negatívny dopad na celkové zdravie. Netrúfam si odhadnúť ako dlho bude táto pandémia a sprísnený režim trvať. Z malého kazu sa môže stať za ten čas veľký, z veľkého kazu môže byť ošetrenie koreňových kanálikov a podobne. Každý prípad treba posudzovať individuálne.

Čo by ste odporučila ľuďom, ktorí chcú mať zdravé zuby?

Recept na zdravé zuby je jednoduchší, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Všetkým, čo chcú mať krásny úsmev odporúčam, aby si nezabudli 2x denne dôkladne umyť zuby a večer vyčistiť medzizubné priestory. A minimálne raz ročne treba prísť na dentálnu hygienu. Čudovali by ste sa, koľko ľudí doma nedodržiava základnú ústnu hygienu. Stále sa medzi nami nájdu ľudia, ktorí ani len nepoznajú medzizubnú kefku.

Zdroj: Zápisník zubárky

Najnovšie