Zuzanu Čaputovú nám všetci závidia. Toto je príbeh prezidentky Slovenska, ktorá od začiatku bojuje za spravodlivosť

  • Zuzana Čaputová sa už počas vysokej školy angažovala v pomoci iným
  • Voličov si získala rozvážnym a ľudským prístupom
Zuzana Čaputová
TASR/Jaroslav Novák
  • Zuzana Čaputová sa už počas vysokej školy angažovala v pomoci iným
  • Voličov si získala rozvážnym a ľudským prístupom

Zuzana Čaputová pochádza z vinárskej rodiny. Matka bola úradníčkou a otec zas riaditeľom pobočky poisťovňe. Je z dvoch detí a so starším bratom Danielom Strapákom má stále blízky vzťah. Už počas štúdia sa Zuzana snažila vždy postaviť na stranu dobra a obhajovať práva tých, ktorí ich mali často odpierané. Ako tínedžerka sa vraj dostala ku knihám o ,,zene“ a pravidelne praktizovala zenové meditácie. Na zen budhizme sa jej páčilo najmä to, že jeho súčasťou nie sú nijaké autority a dogmy. Dôraz sa kladie najmä na hľadanie vlastnej cesty a zodpovednosti voči všetkým navôkol. Práve to bolo aktuálnej pani prezidentke na tomto smere sympatické.

Možno aj vďaka meditáciam nadobudla dobrosrdečnosť, ktorá z nej doslova sála. Matka ju vraj nazývala advokátkou chudobných a triedna učiteľka zo základnej školy zas perfekcionistkou. Tá tiež hovorí, že spomína na to, ako Zuzana tvrdila, že sa stane psychologičkou. Zuzana navštevovala gymnázium v Pezinku. Keď sa po maturite hlásila na právo, učiteľku to vraj prekvapilo, nakoľko pôvodne hovorila o spomínanej psychológii. Dodáva však, že tento odbor bol podľa nej pre Zuzanu ako uliaty.

Počas štúdia tohto odboru sa venovala sociálne slabším deťom. Spolu s kamarátkou totiž vytvorili projekt, ktorý im poskytol možnosť víkendových výletov. Svoju pozornosť a voľný čas im venovali počas 4 rokov. Počas vysokej školy tiež pracovala v aparáte samosprávy v Pezinku. Najskôr zastávala post asistentky na právnom oddelení, neskôr pôsobila ako zástupkyňa prednostu.

V rokoch 1998 až 1999 absolvovala téningy pre trénerov manažmentu a tiež tréning alternatívneho riešenia sporov. V roku 2001 zas nadviazala spoluprácu s občianskym združením VIA IURIS. Zameriavalo sa na ochranu ľudských práv aj spravodlivosť v občianskej spoločnosti. Vďaka nemu bola a aj je poskytovaná právna pomoc stovkám ľudí, ktorí ju potrebujú.

AKTUÁLNE: Zuzana Čaputová a Pavol Čekan sa stretli s pápežom, vedca dojala reakcia Františka

Po ukončení právnickej fakulty nasledovala klasicky koncipientská prax, ktorú Zuzana absovovala u 3 právnikov. Všetci traja boli súčasťou združenia VIA IURIS.

Práve spomínaná prax sa stala terčom útokov počas prezidentskej kampane. Tu je však možné podotknúť iba staré známe: ,,Kto chce psa biť, palicu si nájde.“

Všetky Zuzanine činnosti boli totiž v súlade s vtedy platným zákom. Maroš Šefčovič poukazoval na to, že počas koncipientskej praxe nemôže podľa predpisov viesť podnikanie. Zákon, ktorý o niečom podobnom hovorí, však vtedy ešte v platnosti nebol.

Zuzana Čaputová teda na podobné obvinenia reagovala aj na svojom Facebooku: ,,Obvinenia súvisiace s mojou koncipientskou praxou sa nezakladajú na pravde. Ak niekto dnes posudzuje moje konanie podľa predpisov, ktoré začali platiť až po tom, ako som čestne a podľa zákona zložila advokátske skúšky, zavádza.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova)

Pezinská skládka

Práve toto bola problematika, vďaka ktorej sa naša aktuálna prezidentka pred voľbami dostala do povedomia občanov azda najviac. Znova šlo o boj za spravodlivosť.

Pezinská skládka sa začala vytvárať v jame, ktorá zostala po ťažbe ílu. Práve do nej sa následne začal zvážať odpad. Na čierno. V roku 1999 sa začala plánovať výstavba novej skládky. Tá mala mať rozlohu 12 futbalových ihrísk.

Ľudia začali vyjadrovať rozhorčenie, nakoľko skúsenosti s tou starou jasne dokazovali, že jej existencia ohrozuje nie len životné prostredie, ale aj zdravie obyvateľov.

Ján Man, ktorý sa v roku 2007 stal majiteľom pozemkov, na ktorých mala skládka vzniknúť, bol známy aj svojimi väzbami na úrady. Nikto z obyvateľov sa teda príliš nečudoval, keď vydal inšpektorát životného prostredia povolenia na výstavbu predmetnej skládky.

Hrdé Slovensko: Zuzana Čaputová patrí medzi najvplyvnejšie ženy sveta

Nakoľko sa mala nachádzať v meste, začal sa dlhý boj, na čele ktorého stála práve Zuzana Čaputová. Tá totiž občanov zastupovala počas súdnych sporov.

Kauza sa dostala až na stôl Súdneho dvora Európskej únie. Ako uvádza VIA IURIS, v roku 2013 Najvyšší súd rozhodol v prospech Pezinčanov. Aj napriek tomu, že tam skládka stojí, nemôže sa používať.

V súvislosti s Pezinskou skládkou Zuzana Čaputová získala významné ocenenie – Goldmanovu environmentálnu cenu. Tú udeľuje americká nadácia a každý rok ju prevezme jeden človek za konkrétny kontinent. Naša aktuálna prezidentka teda v tom čase cenu prebrala v mene Európy.

Ocenenie, ktoré je často označované aj za zelenú Nobelovú cenu, si Zuzana Čaputová prevzala v San Franciscu. Prijali ju aj v Bielom dome a okrem americkej ministerky vnútra sa stretla aj so zástupcami vtedajšieho prezidenta Baracka Obamu.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova)

Vstup do politiky

V decembri 2017 Zuzana Čaputová ohlásila vstup do politickej strany Progresívne Slovensko, a neskôr sa stala aj jeho podpredsedníčkou. Návrhy súvisiace s jej kandidatúrou vznikli práve v hlavách jej kolegov z politickej strany.

V máji 2018 ohlásila svoju kandidatúru na prezidenta Slovenskej republiky. V tom čase uviedla: Slovensko na poste hlavy štátu potrebuje pokojnú silu schopnú spájať, ktorá má dôveru v to, že zmena je možná. Ja túto skúsenosť mám, a preto som sa rozhodla kandidovať.“

Do volieb vstupovala ako nezávislá kandidátka, na základe vyzbieraných podpisov ľudí. Pred voľbami sľubovala, že pozornosť bude venovať seniorom, enviromentálnym témam aj spravodlivosti ako takej.

Prezidentka Čaputová: Vyvolávanie občianskej neposlušnosti nie je krok voči vláde, ale proti lekárom

Bez vypätých emócií a útokov na protikandidátov

Počas kampane si ľudí získala najmä pokojom a rozvahou. Zachovala si jednotnú tvár ako počas politických diskusií, tak v priebehu stretnutí s ľuďmi.

Jej autenticita a empatia priťahovali čoraz viac voličov, čo sa preukázalo hneď v prvom kole volieb, ktoré sa konalo 16. marca 2019. Počas neho získala 40 % odovzdaných hlasov. V 71 zo 78 okresov Slovenska zvíťazila. Do druhého kola postúpila spolu s Marošom Šefčovičom. Toho v druhom kole porazila o 300 000 hlasov. V tom čase už bola rozvedená a čas venovala najmä svojim dvom dcéram Emme a Lei. V jednom z videí prezidentka tvrdila, že obe dievčatá sú jej kamarátkami a má s nimi veľmi blízky vzťah. Bez ich súhlasu a podpory, by vraj kandidatúru neohlásila.

,,Ďakujem. Köszönöm. Ďakuju šumňi. Děkuji. Paľikerav.“ Také boli slová novozvolenej prezidentky Slovenskej republiky. Tej, ktorá sa okamžite objavila na obálkach novín po celom svete. V jedných z nich sa dokonca objavil titulok ,,Zázrak nad Tatrami.“

Odvtedy už prešiel nejaký čas a je možné povedať, že sa svojím pôsobením dotkla ľudských sŕdc – a to nielen tých slovenských. V instagramových postoch často vidieť kometáre českých obyvateľov, ktorí píšu, že nám našu hlavu štátu závidia.Tá aktuálne tvorí pár s Jurajom Rizmanom, ktorý v minulosti pracoval práve v prezidentskej kancelárii. Od začiatku roka pôsobí ako poradca Juraja Šeligu.

Aj napriek svojmu postaveniu nestratila ľudskosť a pokoru. Spravodajský server Politico dokonca zaradil našu prezidentku medzi 28 najvplyvnejších ľudí v Európe. Slováci svoju spokojnosť preukázali aj v prieskume agentúry Focus. Ten zisťoval, kto je najdôveryhodnejším politikom Slovenska. So 66 % zvíťazila Zuzana Čaputová.

Pred niekoľkými dňami pani prezidentka na svojom Instagrame uverejnila fotografie súvisiace s písaním dopisov pre seniorov. Niekoľkým klientom sociálnych zariadení totiž poslala osobný pozdrav.

V súvislosti so staršími je nutné spomenúť aj videohovor s pani Raffajovou a jej vnukom. Aj v ňom prejavila silný záujem o to, ako prežívajú obdobie pandémie ľudia vo vyššom veku. Nielen na základe spomenutého je možné povedať, že v súčasnej situácii sa snaží byť tou, ktorá polarizovanú spoločnosť spája, nie ešte viac štiepi.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova)

Zdroje: Kniha Pani prezidentka Zuzana Čaputová Neuveriteľný príbeh, odpady-portal.sk, Facebook/ Zuzana Čaputová

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech