Zuzana Grejtáková – slovenská hudobníčka, ktorá pripravuje album s hudbou víťazov Eurovízie

  • Oslovila svetoznámeho hudobného skladateľa Rolfa Løvlanda s demo nahrávkou skladieb, jeho nápad zaujal a dnes šikovná hobojistka Zuzka Grejtáková zbiera peniaze cez crowdfunding na svoj nový projekt Oboe plays Secret Garden. Okrem toho sa táto mladá žena venuje vyučovaniu hudby, organizovaniu koncertov a kultúrnych akcií. My jej držíme palce, lebo na Slovensku potrebujeme viac takýchto šikovných mladých ľudí.
fb-zg-final-retus
  • Oslovila svetoznámeho hudobného skladateľa Rolfa Løvlanda s demo nahrávkou skladieb, jeho nápad zaujal a dnes šikovná hobojistka Zuzka Grejtáková zbiera peniaze cez crowdfunding na svoj nový projekt Oboe plays Secret Garden. Okrem toho sa táto mladá žena venuje vyučovaniu hudby, organizovaniu koncertov a kultúrnych akcií. My jej držíme palce, lebo na Slovensku potrebujeme viac takýchto šikovných mladých ľudí.

Ahoj Zuzka, pred krátkym časom si spustila projekt Oboe plays Secret Garden, ktorého cieľom je nahrať CD so skladbami svetoznámeho skladateľa a klaviristu dua Secret Garden Rolfa Løvlanda, ktorý s týmto nápadom súhlasil. Gratulujeme k úspechu! Aké máš očakávania od tejto spolupráce

V prvom rade ďakujem, mám z toho nesmiernu radosť, pretože hudbu nórsko-írskeho dua Secret Garden som vždy veľmi obdivovala a roky ich nádherné skladby hrávam na koncertoch. Rozhodla som sa posunúť môj vzťah k ich hudbe niekam ďalej a vytvoriť, či zanechať niečo, čo pretrvá… Rozhodla som sa nahrať CD s hobojom ako sólovým nástrojom a rozšíriť ho do celého sveta. Je to obrovský záväzok, pretože megahit Rolfa Løvlanda You Raise Me Up pozná azda každý a ich inštrumentálne diela na YouTube dosahujú milióny videní.

Spomínaš, že si im len poslala svoje DEMO, oni si ho vypočuli a spolupráca bola na svete. Ako ti napadlo, poslať nahrávky priamo manažmentu slávneho dua?

V štúdiu K v Trnave sme s mojou tetou Júliou Grejtákovou, korepetítorkou Štátneho divadla v Košiciach nahrali dve skladby. Majiteľ štúdia jednu zo skladieb zaranžoval a nahral do nej živú gitaru, my sme balík demonahrávok poslali spontánne jedného dňa do Nórska. Úprimne, nečakala som odpoveď vôbec, a keď, tak nejakú nejasnú, či vyhýbavú. Odpoveď prišla pozitívna. Takže áno, jednoducho som to skúsila a oplatilo sa ☺  Celý príbeh je vyrozprávaný vo videu, ktorým sa prvá fáza projektu dostala na svet. Toto video obsahuje aj DEMO nahrávku skladby Song from a Secret Garden od Rolfa Løvlanda, ktorú by som rada na jeseň nahrala v jej finálnej verzii aj s komorným orchestrom. Rovnako k nej chcem pripraviť videoklip, o ktorý sa postará jeden z mojich partnerov, štúdio FOXON.

17077-edit-2

Projekt plánuješ financovať cez crowdfunding. Prečo si si vybrala práve tento spôsob?

Mám pocit, že na Slovensku už aj v „klasike“ a jej sponzoringu funguje istá monopolizácia, a tak sa nesnažím ísť smerom, kde sú finančne ukotvení iní. Inšpiroval ma príbeh J. Tkáča, o ktorom ste písali práve na vašom portáli a rozhovory s partnermi a priateľmi. A najmä som pochopila jednu veľmi prostú vec, ktorá pevne verím zafunguje najmä mimo Slovenska a u fanúšikov Secret Garden vo svete nájdem podporu pred vznik samotného CD.

Hoboj je naozaj nezvyčajný hudobný nástroj a na Slovensku je považovaná kariéra v umení za nie veľmi perspektívnu. Predsa len babičky snívajú o tom, že ich vnučky budú lekárky či právničky. Čo teda teba motivuje, aby si pokračovala vo svojej práci?

Pochádzam z Košíc z muzikantskej rodiny plnej klasicky vzdelaných ľudí a pravdupovediac som nemala iné východisko, a to aj napriek tomu, že som mala veľkú záľubu v športe už počas základnej školy. V detstve som však začínala s husľami, zobcovou flautou, klavírom a napokon zvíťazil hoboj, ktorý som sa rozhodla ísť študovať ďalej. Toto rozhodnutie neľutujem, aj keď cesta presadiť sa je náročná najmä vzhľadom na to, aký je hoboj extrémne náročný nástroj, čo do techniky hry, ale aj emočného vkladu hráča… Verím však, že keď človek začne robiť niečo, v čom sa nájde a táto poloha mu sedí, má šancu uspieť, nie len doma, ale i v zahraničí.

17253-edit-edit

 

Investuješ do koncertov a tiež samotného projektu určite veľa času a námahy. Dokáže ti hudba zarobiť toľko, koľko si do nej prvotne investovala?

Úprimne – nie. Umelci, najmä tí, ktorí sú „klasickí“, hoci nemám rada toto škatuľkovanie, spravidla nie sú bohatí ľudia. V tomto prípade musím povedať, že na Slovensku je to v porovnaní s inými krajinami zrejme ešte o čosi ťažšie. Ja si zarábam nielen honorármi za hranie, ale denným chodením do práce ako pedagóg. Vediem v Trnave projekt vyučovania detí, ale aj dospelých formou individuálneho prístupu.

Existuje na Slovensku nejaký fond, ktorý by podporoval mladých začínajúcich umelcov?  

Rozhodne funguje a istotne je ich viacero. V blízkej budúcnosti, presnejšie mesiac po spustení projektu budem práve týmto smerom orientovať svoju pozornosť, skutočne sa však spolieham v úvodnej fáze najmä na crowdfunding a súkromných sponzorov. A rovnako na partnerov, ktorí mi pomohli projekt rozbehnúť. Najnovším z nich je slovenská agentúra Coffee Time, ktorá sa zaoberá digitálnym marketingom, a práve v týchto dňoch spúšťame spoluprácu smerom na získanie podpory projektu cez Facebook.

Tvoj život sa najviac točí okolo umenia. Organizuješ koncerty, tvoríš hudbu. Okrem toho tiež vyučuješ nádejných mladých umelcov. Ako je to na Slovensku s výučbou umeleckých predmetov?

Sú školy hodné rešpektu a sú ho hodné roky, desaťročia a sú školy, pri ktorých by som sa to neodvážila tvrdiť. Mojím šťastím bolo, že ma na košickom konzervatóriu učil fantastický pedagóg Mgr. Štefan Sklenka. Odchoval mnohých skvelých hobojistov, ktorí sa rozutekali po orchestroch v mnohých krajinách.

druha-foto-na-web-od-vlada

 

V severských krajinách, ktorých školský systém je považovaný za jeden z najvyspelejších sa kladie veľký dôraz na výučbu umeleckých predmetov. Prečo si teda myslíš, že je to dôležité pre mladých ľudí? 

Aby si nemysleli, že Puccini je druh talianskej pizze… (smiech). Nie, vážne… Domnievam sa, že umenie, ak je mladým ľudom podávané pútavým spôsobom, môže byť pre nich rozhodne zaujímavé a na základe ich vlastných preferencií a prežívania si môžu vybrať také umenie, ktoré im bude poskytovať najviac. Umenie je o pocitoch, o dialógoch medzi umeleckým dielom a jeho prijímateľom. Taká je hudba Secret Garden. Odprevadí vás do vašich najtajnejších záhrad… Svojej rodine som nesmierne vďačná za to, že som už ako štvorročná mala možnosť sedieť v košickej filharmónii a počuť napríklad Beethovenovu Osudovú. Myslím si, že si dieťa podobné zážitky nesie so sebou celý život a celkom isto ho do budúcna formujú. Dlhodobý postoj k umeniu by sa mal do istej miery podnecovať výchovou. Z môjho pohľadu, každý mladý človek smie mať, či zaslúži si svojho tútora, ktorý ho svetom umenia prevedie… A ďalej je to len na ňom samotnom, ako bude v sebe vzťah k umeniu rozvíjať. Mojim tútorom bola rodina, ale zo všetkých najviac zrejme môj dedko Karol Petróczi, ktorý viac ako štyri desaťročia zastával post koncertného majstra práve v košickej filharmónii. Výkon „funkcie tútora“ realizoval veľmi paradoxným spôsobom: hoci sme sa o hudbe nie príliš často rozprávali, dedkov magnetizmus a vyžarovanie boli a sú prítomné v celej rodine dodnes a dnes chápem, akú obrovskú silu osobnosti voči mne ako dieťaťu predstavoval. Dnes, keď už aktívne hrám, som vždy dedkovi Karolovi zaviazaná za každý rozhovor, rady či pripomienku k mojej práci.

Žiješ a pôsobíš na Slovensku. Myslíš, že sa dá dosiahnuť svetová kariéra v hudbe aj z našej domoviny? Plánuješ sa presťahovať do zahraničia?

Nikdy som svoje presťahovanie sa do cudziny nevylúčila, ale nedávala by som to do príkreho kontextu s takými, či onakými podmienkami na Slovensku, nemyslím si, že v svete hudby Slovensko je voči jeho hudobníkom „macošské“. Svetová kariéra v hudbe sa dá začať v každej krajine na svete, aj na Slovensku, ktoré má nemalú históriu, či už z pohľadu významnosti skladateľov alebo interpretov a naisto bolo a je aj dnes dobrou štartovacou plochou pre mnohých umelcov, ktorí robia Slovensku skvelé meno v zahraničí.

17348-edit

 

Čo by si poradila mladým ľuďom, ktorí by tiež chceli preraziť v kreatívnom odvetví. 

Z mojej pozície hobojistky, ktorá nie je na pretrase v médiách a je „známa“ len v istom kruhu ľudí, sa mi odpovedá vcelku náročne. Určite však viem povedať, že dôležité ak aj nie najdôležitejšie je snažiť sa a nevzdávať sa po prvom neúspechu, najmä nie ak pracujú v „menšinovom žánri“. Práve to je do istej miery výzvou. Aj tu platí to známe „vyplniť dieru na trhu“. Ak by sme pomenovanie kreatívne odvetvie však oklieštili na hudbu, či klasickú hudbu… tak potom je moja rada veľmi jednoduchá. Hrajte, ak budete svedomito pracovať, raz si vás určite všimne nejaká produkčná spoločnosť. Hudba, akákoľvek, si vždy nájde svojho poslucháča. Mne pomohlo jediné… prestať si idealizovať svet klasického hudobného sveta, obmedzovať svoje videnie len na filharmóniu, či orchester operného divadla. Vydala som sa vlastnou cestou, mám cieľ a to ma motivuje. Ak mám ten cieľ pomenovať jednoducho: mám rada, keď vidím „uplakaných“ ľudí na mojich koncertoch, pričom uplakanosťou nemyslím smútok, ale dojatie prameniace z intímneho dialógu medzi zvukom hoboja a ich vlastnými pocitmi a myšlienkami.

Na záver nám povedz, aké máš najbližšie plány a prípadne kde bude nejaký koncert, kde by si ťa ľudia mohli prísť vypočuť?

Do konca tohto roka sa chcem venovať projektu Oboe plays Secret Garden by Rolf Løvland na dennej úrovni a ako muzikantka prehodiť výhybku svojej pozornosti aj na marketing a podobné odvetvia… ☺ Hrať budem samozrejme tiež, najbližšie budem mať koncert 23. októbra 2016 v prekrásnom Empírovom divadle v Hlohovci, mimochodom, je to jediné zachované šľachtické divadlo v strednej Európe. 8. decembra uvediem naživo projekt Oboe plays Secret Garden by Rolf Løvland v Trnave vďaka pozitívnemu postoju vedenia mesta Trnavy, najmä primátora Petra Bročku, ktorý ideu finančne podporil. V týchto dvoch koncertoch budem spolupracovať s mojou tetou Júliou Grejtákovou a hosťami, ktorých mená ešte neprezradím. V decembri ešte zrejme stihnem malý recitál s mojim priateľom, harfistom Jakubom Rizmanom žijúcim v Taliansku.

Zdroj fotky: Vladimir Yurkovic

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá