Zvieratá v práci: Chorý nezmysel alebo recept na zvýšenú produktivitu?

  • Aby bolo jasné, nehovoríme o práci v zoo. Na mysli máme celkom obyčajné kancelárie, firmy, spoločnosti a otvorené pracovné priestory, v ktorých by sa okrem ľudských zamestnancov mohli voľne premávať aj domáci maznáčikovia. Táto téma nie je vo svete žiadnou novinkou, dokonca už existujú aj praktické skúsenosti. Aké by to teda bolo, keby sme do práce denne nosili naše štvornohé poklady?
image_1447667564.jpeg
  • Aby bolo jasné, nehovoríme o práci v zoo. Na mysli máme celkom obyčajné kancelárie, firmy, spoločnosti a otvorené pracovné priestory, v ktorých by sa okrem ľudských zamestnancov mohli voľne premávať aj domáci maznáčikovia. Táto téma nie je vo svete žiadnou novinkou, dokonca už existujú aj praktické skúsenosti. Aké by to teda bolo, keby sme do práce denne nosili naše štvornohé poklady?

 

Ako už neraz viacerí podotkli, v dnešnej dobre sa mnohí z nás na domáce zvieratá pozerajú skôr ako na ďalšie/jediné deti, než na spoločníkov zvieracieho druhu. Existujú kočiare pre psy aj mačky, škôlky, kde sa o ne denne starajú školení zamestnanci zatiaľ čo mamička s ocinkom pán a panička zarezávajú v práci, poprípade rovno tričká pre rodičov týchto zvieracích nadšencov, ktorí sa ľudských vnúčat nikdy nedočkajú. Stojí na nich napríklad: „my grandchild is a dog“ a podobne. Dokonca sme v tomto smere prekročili hranice toho, čo sme ochotní urobiť pre deti a začali koketovať s predstavou zapojenia domácich zvierat do našich pracovných životov. S deťmi je to predsa len iné, napríklad vedia rozprávať, možno sem tam otravne ale budiš. Psy a mačky síce vedia štekať aj mňaukať, väčšinou sú však ticho. Ideálny spoločníci v práci?

 

 

Keď to robia priekopníci ako GoogleBen and Jerry’s, nemôže to byť úplná katastrofa. Psy aj mačky sa už viackrát preukázali ako veľmi efektívni kolegovia, keď napríklad na pracovisku lovia myši, strážia jeho priestory, poprípade rovno poskytujú zvieraciu terapiu zdravým aj postihnutým ľuďom. Lenže čo sa stane, keď majú namiesto vykonávania pudovej aktivity jednoducho ticho ležať a vydržať tých povinných osem a viac hodín denne bez hromadného ničenia? Podobných experimentov už bolo viacero a ich výsledky svedčia rôzne.

 

Ostaňme teda v medziach bežných a takmer ničím výnimočných pracovných kancelárii. V Austrálii je viacero takých, v ktorých denno-denne sídlia okrem zamestnancov aj ich psy. Napríklad šéf realitnej spoločnosti Gunning Real Estate si nosí do práce rovno troch psov a funguje takto už niekoľko desaťročí. Psy sú s prostredím tak zžité, že na meetingy do konferenčky chodia úplne automaticky a neboja sa ukázať ani pred návštevou. Svoj poklad v tvare jack russel teriéra si do spomenutej realitky nosí aj zamestnanec a nevie si to vynachváliť. Jeho pes sa v byte jednoducho nudí a futbal v televízií ho baví len chvíľu. Keď je naopak v práci, ani ho nemusí mať stále na očiach, pretože vie, že je s ostatnými ľuďmi, a teda v dobých rukách. Čo sa týka pracovísk menej tradičných, aj tie dokážu byť „pet-friendly“. Napríklad v americkom Oregone je opera, ktorá by inak bola úplne bežná, keby sa jej zamestnanci a umelci nechodili raz za čas odreagovať a pohrať so psom jednej maskérky. Ona na nich vraj vidí pozitívne účinky.

 

 

Na druhej strane sú však aj spoločnosti ako Koyal Wholesame, najväčšej svadobnej a slávnostnej dodávacej spoločnosti na svete, kde experiment s domácimi zvieratami nedopadol úspešne. Po štvormesačnej dobe ho celkom zrušili. Dôvod? Produktivita sa znížila a žiadne sľubované pozitívne následky sa nedostavili.

 

Apropo, sľubované pozitívne následky. Je ich skutočne veľa, rovnako ako aj ich zdrojov. Tak napríklad podľa štúdie International Journal of Workplace Health Management znižuje prítomnosť domácich miláčikov hladiny stresu zamestnancov. Zároveň aj zvyšuje chuť socializácie, keďže prítomnosť psa kolektív jednoznačne spája, čím podporuje tímovú prácu. Tým sa vlastne môžu ušetriť náklady vynaložené na rôzne teambuildingové aktivity, keďže pes to vyrieši za ne. Ak sa zamestnanci raz za čas vyberú von vykonať so psom to nevyhnutné, aspoň zdvihnú zadok zo stoličky, ponaťahujú končatiny a nadýchajú sa čerstvého vzduchu. V zdravom tele zdravý duch. A pokiaľ sa v práci stretne tím ľudí, ktorý ma psov, poprípade mačky, naozaj kolektívne rád, vylepší to pracovnú morálku a vytvorí prostredie, v ktorom sa ľudia budú cítiť príjemne, uvoľnene, a do ktorého sa budú radi vracať. Veď uznaj, keď prídeš do práce otrávený z otrasného počasia, zlého spánku, či nevydareného meetingu, a vo dverách ťa privíta nadšená kopa chlpov a čistej duše, vrtiaca chvostom a tešiaca sa z tvojej existencie – nevylepší ti to náladu?!

 

 

Pre mnohých ľudí je prítomnosť ich miláčikov záchranou. Inak celý deň tŕpnu, čo ich klbko radosti doma samé robí, čo zase zničilo a roztrhalo, prečúralo, kde nechalo poklad… Ak ich naopak budú mať pri sebe, budú na tom oveľa lepšie – uvoľnení, bez obáv a stresu, ochotní v práci dokonca ostať dlhšie, keďže sa nebudú musiež s kŕčami v bruchu ponáhľad domov za možnou katastrofou. To platí najmä pre šteniatka (a mačiatka), ktoré si na pobyty doma bez spoločnosti ešte nezvykli, a ktoré sú stále presvedčené, že všetko existuje len na to, aby oni mohli zistiť, ako to zničiť.

 

Lenže zatiaľ čo si všetci milovníci psov nadšene chystajú vodítko a pracovnú menovku pre ich štvornohé ja, na druhej strane sa kopí hŕba rovnako presvedčivých argumentov proti. Pretože rovnako ako zvieratá dokážu renomé firmy zlepšiť a prilákať nových zamestnancov, dokážu ho aj zdiskreditovať ako neprofesionálne a zopár zamestnancov vyhnať. Nie všetci sú totiž zo zvierat nadšení, niektorí sa hanbia k svojmu strachu, či dokonca fóbii, priznať, a môžu namiesto eufórie zažívať stres a paniku. Iní majú vážne alergie, potrebujú na prácu ticho a už vôbec nestoja o to, aby im neskúsené štena rozhrýzlo kábel na počítači, poprípade očúralo dôležité dokumenty. Predsa len, kancelária pre psa ani mačku prirodzeným prostredím nie je, a bude trvať, kým si naň zvykne. Preto sa ich prítomnosť odporúča len v prípade, ak sú veľmi dobre vycvičené a dokážu s ostatnými dobre vychádzať. Aj keď vraj vedia rozoznať dobrého človeka od zlého – čo môže byť fajn pri najímaní nových síl – je otázne, ako tento názor prejavia. Napadnutia a následné žaloby, poprípade vyhadzov, určite nechce zažiť nikto. A ak oduševnene tvrdíš, že „môj pes by toto nikdy nespravil,“ buď si istý, že takých už bolo mnoho. A že vždy je všetko po prvý krát. Faktom aj naďalej ostáva, že zvieratá nikdy na 100% odhadnúť nevieme – nehovoriac pri spojení psov s mačkami.

 

 

Keď píšem tento článok, myslím predovšetkým na moderné priestory plné mladých ľudí, napríklad rozbiehajúce sa startupy, coworkingové priestory, či rodinné podniky. Tam by podobný experiment mohol zabrať, vzniesť miestu aj ľuďom nový dych a spríjemniť ich pobyt v práci. Vždy však treba mať na pamäti, že v práci sme predovšetkým preto, aby sme pracovali, a nie preto, aby sme sa rozplývali nad prosebným pohľadom psieho miláčika, poprípade snapchatovali spokojné pradenie milovanej cicušky. Zo začiatku treba postupovať pomaly – napríklad tak ako v Amerike, kde od roku 1996 funguje tzv. Take Your Dog to Work Day, na ktorom participuje približne 10,000 spoločností. Jeden deň na odskúšanie nemusí byť vôbec zlý – najskôr raz za mesiac, potom raz za týždeň a neskôr podľa skúseností. Ešte predtým však musí byť jasné, či s nápadom všetci – a tým myslíme NAOZAJ všetkých – súhlasia, či nikto nie je alergický, či sa dokážeme v prítomnosti zvieraťa sústrediť na prácu a najmä – či to to zviera s nami zvládne v zdraví a pokoji, bez stresu a zbytočných komplikácii. Ak budú stanovené presné pravidlá a bude aj ochota ich dodržiavať, minimálne na skúšku to nemusí byť zlé.

 

 

Zdroje: Lifehacks, ABC News, Fast Company

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá