10-krát viac reklamy a hymna každý deň. Najväčšie zmeny, ktoré nastanú v RTVS po schválení návrhu

  • Podiel reklamy vysielanej vo verejnoprávnej televízii sa má zvýšiť desaťnásobne
  • Hymna má vo verejnoprávnej televízii hrať každý deň
simkovicova, rtvs
Martina Šimkovičová (nominantka SNS), budova RTVS, TASR/Jaroslav Novák, TASR/Dano Veselský
  • Podiel reklamy vysielanej vo verejnoprávnej televízii sa má zvýšiť desaťnásobne
  • Hymna má vo verejnoprávnej televízii hrať každý deň

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) sa má zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR), povolená reklama v RTVS sa desaťnásobne zvýši a hymna má vo verejnoprávnej televízii hrať každý deň. Riaditeľa bude voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi Ministerstva kultúry (MK) SR.

Návrhom sa mení samotný názov verejnoprávneho média, podľa predkladateľov „súčasný spoločný názov inštitúcie pre slovenské verejnoprávne médiá Rozhlas a televízia Slovenska degraduje slovenský národ na región Slovensko, pretože namiesto prívlastku ‚slovenský‘, ‚slovenská‘ (aký) označujúci štátotvorný národ je v názve použité územné označenie verejnoprávnych médií Slovenska“.

Návrh formálne nerozdeľuje súčasnú RTVS, mení však pravidlá kreovania orgánov telerozhlasu. 

Orgánmi STVR budú rada a generálny riaditeľ. Rada bude mať, tak ako doteraz, deväť členov, mení sa však spôsob jej kreovania. Minister kultúry nominuje štyroch členov rady na základe výberového konania, zvyšných piatich zvolí Národná rada (NR) SR na základe návrhu Výboru NR SR pre kultúru a médiá. Medzi týmito piatimi členmi bude mať zastúpenie odborník v oblasti televízneho vysielania, rozhlasového vysielania, práva, ekonómie a po novom aj informačných technológií.

Funkčné obdobie člena rady ostáva šesťročné. Poradným orgánom rady bude deväťčlenná etická komisia. Tá bude mať za úlohu sledovať dodržiavanie štatútu pracovníkov a spolupracovníkov STVR a iných etických princípov. Rada bude mať kompetenciu voliť generálneho riaditeľa STVR na základe verejného vypočutia prihlásených kandidátov.

Funkcia súčasného generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja sa skončí dňom účinnosti navrhovaného nového zákona. Rovnako zaniká s splatnosťou nového zákona aj mandát členov súčasnej Rady RTVS

Desaťkrát viac reklamy

Asociácia televíznych vysielateľov Slovenska (ATVS) sa k predloženému návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase vyjadrila kriticky. Má totiž podľa nej zásadne znevýhodniť súkromných vysielateľov pre zvýšený podiel reklamy. Verejnoprávne médium má totiž mať neférovú výhodu, a zároveň môže dôjsť k obmedzeniu pôsobenia súkromných televízií na trhu. Zmenu majú podľa ATVS poslanci prehodnotiť. Verejnosť tiež podľa ATVS nebola dostatočne oboznámená so zásadnými zmenami, ktoré však neboli verejne prediskutované.  

Predseda predstavenstva ATVS a generálny riaditeľ skupiny Markíza Peter Gažík pripomenul, že pri založení Audiovizuálneho fondu (AVF) prišlo ku kompromisu medzi súkromnými vysielateľmi a štátom ohľadne povinnosti platiť príspevky do AVF a podielu reklamy vo vtedajšej STV, dnes RTVS. „Na základe uvedeného kompromisu v súlade so zákonom o AVF súkromní vysielatelia prispievajú do AVF sumu vo výške dvoch percent ich celkových príjmov z reklamy a telenákupu,“ uviedol Gažík s tým, že vo väzbe na túto podporu audiovizuálnej tvorby zo súkromných zdrojov štát garantoval limitovaný rozsah reklamy, ktorý bude môcť vysielať verejnoprávne médium financované majoritne z verejných zdrojov.

ATVS pripomína, že tento kompromis a kontext prijímania zákona o AVF potvrdil vtedajší minister kultúry Marek Maďarič aj na minulotýždňovom slávnostnom podujatí k 15. výročiu vzniku Audiovizuálneho fondu,“ dodal Gažík.

Asociácia ďalej zdôraznila, že RTVS prijíma mnohonásobne viac dotácií z fondu ako súkromní vysielatelia. 

Hymna každý deň

V návrhu zákona, ktorý vláda schválila, sa uvádza: „Slovenská televízia a rozhlas zaradí každý deň do vysielania každej televíznej programovej služby a rozhlasovej programovej služby v čase od 23:30 hodiny do 00:30 hodiny štátnu hymnu Slovenskej republiky tak, aby hranie štátnej hymny Slovenskej republiky bolo predelom medzi zložkami programovej služby a nebolo súčasťou mediálnej komerčnej komunikácie a ani nenasledovalo bezprostredne pred ňou alebo po nej.

Šimkovičová sa po schválení zákona vyjadrila, že zákon o STVR vytvára novú verejnoprávnu vysielaciu inštitúciu. S návrhom súhlasí aj premiér Robert Fico (Smer-SD). Ten sa vyjadril, že vláda schválila návrh zákona prakticky bez pripomienok, ocenil zhodu v koalícii, ktorej predchádzala intenzívna debata.

Trvá na tom, že RTVS a aj jej vedenie potrebujú zmenu. Fico argumentuje najmä nedostatočnou objektívnosťou RTVS, ktorá je „v permanentnom boji s vládou“, čím podľa jeho slov porušuje práva občanov na objektívne informácie.

drahé letenky do Abú Zabí
zdroj: TASR/František Iván

„Toto je aj reakcia na žiadosti voličov koalície, ktorí nás žiadajú, aby sme s RTVS už konečne niečo urobili,“ vyhlásil premiér. Zdôraznil, že návrh prejde v parlamente riadnym legislatívnym procesom, a tak by mohol byť schválený ešte pred letom. 

Zákon kritizuje opozícia aj mimovládky

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) odmieta zmeny v RTVS a považuje ich za účelové. Je to podľa nej pokus o násilné ovládnutie Rozhlasu a televízie Slovenska úzkou skupinou ľudí. Pre hnutie je to posledná kvapka a pridá sa k odvolávaniu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). Ministerka nemá podľa kresťanských demokratov čo hľadať na svojom poste.

„Vláda svojím zásahom do RTVS robí z tejto verejnej inštitúcie akoby tlačové oddelenie SNS a koalície. V postate chce RTVS sprivatizovať a odvolať tých, ktorý tomuto procesu prekážajú – a to je súčasné vedenie RTVS,“ povedal na tlačovej besede poslanec za KDH a člen výboru pre kultúru a médiá Jozef Hajko.

Pre návrh zákona sa na európske inštitúcie obracajú mimovládne organizácie. Do Európskeho parlamentu aj Európskej komisie odovzdajú otvorený list na podporu nezávislosti inštitúcie. Za listom stoja Nadácia Zastavme korupciu, Via Iuris, Transparency International Slovensko, INEKO, Investigatívne centrum Jána Kuciaka, MEMO 98 a Reportéri bez hraníc. Hovoria aj o možnom rozpore legislatívy s európskym právom.

Iniciatíva za verejnoprávnosť a nezávislosť na svojej sociálnej sieti uviedla, že zákon pochováva nezávislosť verejnoprávneho média a ohrozuje slobodu prejavu. „Návrh zákona bol pripravený netransparentne – zverejnený len dva dni pred predložením na rokovanie vlády, chýbala akákoľvek verejná diskusia, schválený bol bez konzultácie so zástupcami RTVS aj EBU či iných organizácii,“ hovorí iniciatíva, ktorá sa v RTVS vytvorila.

Iniciatíva dodáva, že Šimkovičovej zákon vznikal v atmosfére útokov politikov na RTVS a jej tvorivých pracovníkov a zamestnancov.

Zdroje: SITA, TASR, Úrad vlády SR, FB Iniciatíva za verejnoprávnosť a nezávislosť

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá