Untitled design - 2022-02-04T102213.201
Untitled design - 2022-02-04T102349.633
Filip Benček / RedBull.sk, Filip Nagy / Red Bull Content Pool

17-ročný Jakub vyvíjal softvér pre americkú armádu: Najväčší problém bol, keď som si staval plameňomet (ROZHOVOR)

  • Jakub Nagy je výnimočný talent zo Slovenska. Mladý vedec vyhral súťaž americkej armády
  • Stojí aj za projektom Picoballon, ktorý má šancu zdokonaliť predpovede počasia
  • So svojím tímom sa v súčasnosti pripravuje na celosvetovú súťaž Red bull Basement
  • Jakub Nagy je výnimočný talent zo Slovenska. Mladý vedec vyhral súťaž americkej armády
  • Stojí aj za projektom Picoballon, ktorý má šancu zdokonaliť predpovede počasia
  • So svojím tímom sa v súčasnosti pripravuje na celosvetovú súťaž Red bull Basement

Jakub Nagy má len 17 rokov, napriek tomu má na svojom konte nejeden vedecký úspech. S výrobou elektroniky začal už ako 9-ročný. Stojí aj za projektom Picoballoon.

„Ide o malú stratosférickú sondu, ktorá sa zavesí na balón a počas letu zbiera množstvo meteorologických hodnôt. Po asi pol roku som sa spojil so Slovenskou Organizáciou pre Vesmírne Aktivity, kde som projekt robil pod ich záštitou a s ich financovaním,“ vysvetľuje mladý vedec.

S tímom Picoballon sa Jakubovi podarilo dostať aj do užšieho finále celosvetovej inovátorskej súťaže Red Bull Basement, kde 44 projektov v záverečnej časti predstaví svoje nápady a vynálezy na medzinárodnej úrovni. 

zdroj: Filip Benček / RedBull.sk

Do Red Bull Basement sa prihlásili s dvoma projektami – Project Picoballoon aj Noove. Postúpil práve Project Picoballoon. „Red Bull Basement nám priniesol väčšie zameranie na biznis a marketingové hľadisko. V tejto oblasti sme objavili nielen veľa výziev, ale aj veľa riešení,“ vyjadril sa pre Startitup mladý vedec.

So zamestnancami z Red Bull Slovakia sa nám komunikuje veľmi dobre. Už pred Basementom nás podporovali prísunom plechoviek. Počas prihlasovania nám pomohli s natáčaním videa, čo by inak bolo pomerne náročné a nákladné,“ ozrejmuje spoluprácu Jakub.

„Po tom, čo sme sa stali finalistami, sme však získali omnoho viac. Najviac citeľná podpora pre nás je to, že sme dostali kanceláriu v Hub Hub v Nivy Tower. Je to veľmi pekné miesto priamo v centre diania, máme tam skvelý výhľad, súkromné priestory aj spoločné komunitné priestory,“ dopĺňa.

  • Elektronika ho lákala už od útleho detstva. Aké boli jeho začiatky?
  • Stojí za projektom Picoballoon. Čo tím mladých vedcov chce dosiahnuť?
  • Projekt je dokonca finalista v súťaži Red Bull Basement. Má šancu na výhru?
  • Na akom najväčšom projekte Jakub pracoval a koľko si zaň pripísal na účet?
  • Ako vidí mladý vedec budúcnosť ľudstva, má uletené predstavy?

Vojenské námorníctvo Spojených štátov má v pláne tlačiť náhradné diely pre svoje lode priamo na palube. Súťaž, ktorá to preverovala, si vyhral so svojím tímom. Prečo si sa rozhodol testovať práve tlač náhradných dielov na lodi? A o akú tlač teda ide?

Výzva, ktorú sme riešili, a aj iné jej podobné sa dajú nájsť online. Práve túto výzvu mi raz pomedzi rečou poradil jeden z našich mentorov, že by to bolo niečo, čo by sme mohli skúsiť, vraj to bude jednoduché. Zobrali sme to spolu s naším tímom ako výzvu a pokúsili sme sa to spraviť čo najlepšie.

Našou úlohou bolo vytvoriť softvér na tvorbu 3D modelov na tlač. Teda samotná tlač už sa nás prakticky vôbec netýkala. V softvéri sme ale museli zabezpečiť, aby výsledná geometria našich 3D model bola vyrobiteľná. Na demonštráciu sme aj jeden kus kohútika vytlačili.

Testovací diel sme tlačili na komerčne dostupnej 3D tlačiarni z plastu. Takéto diely sú čisto teoreticky tiež použiteľné na miesta, kde nepodstupujú vysoký stres. Prakticky by sa ale reálne diely na lodi vyrábali z kovu za pomoci buď CNC frézy, alebo sinterovacej 3D tlače (SLS).

Ako ju plánuješ do lode osádzať?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá