500 % clá na ruskú ropu sú príliš tvrdé, myslí si Trump. Chce presvedčiť senátora, aby ich zmiernil

  • Trumpova administratíva žiada senátora Grahama, aby zmiernil zákon o sankciách voči Rusku
  • Návrh by mohol ohroziť snahu o obnovu americko-ruských vzťahov
Trump a Putin
  • Trumpova administratíva žiada senátora Grahama, aby zmiernil zákon o sankciách voči Rusku
  • Návrh by mohol ohroziť snahu o obnovu americko-ruských vzťahov
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa sa snaží presvedčiť republikánskeho senátora Lindseyho Grahama, aby výrazne zmiernil svoj návrh zákona o sankciách voči Rusku. Informoval o tom denník The Wall Street Journal (WSJ), píše TASR.

Kľúčovým ustanovením návrhu zákona, ktorý už podporilo 82 senátorov, je návrh na uvalenie sankcií proti kľúčovým ruským predstaviteľom a sektorom. Zaviedli by sa aj 500-percentné clá pre krajiny nakupujúce ruskú ropu, plyn a urán.

Trump chce výnimky a voľnejšiu formuláciu

Zdroje WSJ uviedli, že Biely dom a ďalší predstavitelia administratívy USA v posledných týždňoch kontaktovali Grahamov tím a naliehali, aby zmiernil tento návrh. Nabádali ho, aby doň zahrnul výnimky, ktoré by Trumpovi umožnili vybrať si, kto alebo čo bude podliehať sankciám. Grahama tiež požiadali, aby v texte návrhu zákona nahradil slová „musí“ slovami „môže“, čím by sa odstránila záväznosť daných pasáží.

WSJ poznamenal, že v princípe každá administratíva žiada o zmeny v dôležitých návrhoch zákonov a často sa snaží o formuláciu, ktorá prezidentovi dáva väčšie rozhodovacie právomoci. Ako však uviedli zdroje novín, návrh tohto zákona sa takto zmení na „bezzubý“. WSJ podotkol, že Trump už aj tak má možnosť uvaliť sankcie podľa vlastného uváženia.

Obavy o vzťahy s Ruskom

WSJ však uvádza, že Trump sa obáva, že Grahamom navrhovaný zákon by mohol poškodiť jeho cieľ obnoviť vzťahy medzi USA a Ruskom, „aj keď sa zároveň snaží ukončiť vojnu rozpútanú Ruskom voči Ukrajine“.

Čítaj viac z kategórie: Zahraničie

Najnovšie videá

Trendové videá