7-ročný rekord žiadostí o azyl v EÚ je pokorený. Nemci rázne reagujú, hrozia znížením dávky

  • Počet žiadostí o azyl v EÚ v roku 2023 vzrástol o 18 %, prekračujúc miliónovú hranicu
  • Nemecko zaznamenalo najviac žiadostí
UTECENCI
Provizórny tábor migrantov v Calais na severe Francúzska, TASR/AP Photo/Rafael Yaghobzadeh, File
  • Počet žiadostí o azyl v EÚ v roku 2023 vzrástol o 18 %, prekračujúc miliónovú hranicu
  • Nemecko zaznamenalo najviac žiadostí

Minulý rok zaznamenali krajiny Európskej únie zvýšený počet žiadostí o azyl, ktorý prekročil miliónovú hranicu. Tento nárast predstavuje približne 18-percentný skok oproti roku 2022, vyplýva to z údajov Agentúry Európskej únie pre azyl. 

Najviac žiadostí naďalej dostalo Nemecko (334 000), hoci Cyprus (12 000) bol vzhľadom na počet obyvateľov pod najväčším tlakom.

Celkový počet žiadateľov o azyl v krajinách EÚ v posledných rokoch neprekročil jeden milión. V roku 2022 EUAA napríklad zaznamenala asi 996 000 žiadateľov. Oveľa väčší počet žiadateľov o azyl však bol v EÚ zaznamenaný napríklad v rokoch 2015 (1,4 milióna) a 2016 (1,3 milióna), píše TASR.

V roku 2023 podali Sýrčania výrazne viac žiadostí o azyl, konkrétne bol zaznamenaný až 38-percentný nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Z údajov agentúry vyplýva, že najviac žiadateľov opäť pochádzalo z vojnou zmietanej Sýrie. Napriek tomuto nárastu je však tento počet stále menej než polovica z počtu žiadostí, ktoré boli podané v roku 2015.

Správa agentúry tiež upozorňuje, že Afganci boli zastúpení so 114 000 žiadosťami, a tak zostávajú druhou najväčšou skupinou žiadateľov, avšak v porovnaní s rokom 2022 ich počet poklesol o 11 %. 

Najviac žiadateľov zaznamenalo Nemecko

V roku 2023 zostalo Nemecko hlavným cieľom žiadateľov o azyl v EÚ, pričom krajina prijala takmer tretinu všetkých žiadostí. V skutočnosti Nemecko prijalo viac žiadostí ako Francúzsko (167 000) a Španielsko (162 000) spolu.

Významné postavenie v azylovom priestore malo aj Taliansko so 136 000 žiadosťami. Tieto štyri krajiny spolu prijali v minulom roku viac ako dve tretiny všetkých žiadostí.

Portál Al Jazeera upozorňuje, že tieto údaje ilustrujú rastúci tlak, ktorý na blok vyvíja rastúca vojna na jeho prahu, a hrozí, že ešte viac posilní nacionalistickú politiku.

Správa odhalila, že ku koncu roka došlo k zvýšenému počtu žiadostí od Palestínčanov. Tento nárast nasledoval po útoku v októbri Hamasu na Izrael.

V roku 2022 EUAA napríklad zaznamenala asi 996 000 žiadateľov. Oveľa väčší počet žiadateľov o azyl však bol v EÚ zaznamenaný napríklad v rokoch 2015 (1,4 milióna) a 2016 (1,3 milióna). Počet žiadateľov o azyl nezahŕňa vyše 4,4 milióna ľudí z Ukrajiny, ktorí do Európy ušli po začiatku invázie Ruska vo februári 2022 a bol im udelený štatút dočasnej ochrany, informuje agentúra TASR.

Práca alebo zníženie dávok

Rázna správa prišla včera z Nemecka, konkrétne z okresu Saale-Orla v Durínsku, kde nový správca okresu Christian Herrgott chce v budúcnosti vyžadovať od obyvateľov spoločných ubytovacích zariadení, aby vykonávali verejnoprospešné práce, napr. čistenie ciest, strihanie živých plotov, odhŕňanie snehu. Tým, ktorí tak nechcú urobiť, hrozia finančné sankcie, píše nemecký portál MDR.

Herrgott už v súčasnosti rozposiela pracovné ponuky, pričom sa ozval aj rôznym podnikom a združeniam v okrese. „Rozhodnutie okresnej rady teraz realizujeme postupne, ale rázne. Musím motivovať tých, ktorí nechcú pracovať. Ide o to, aby sme vyslali signál, že ľudia, ktorí sú platení z peňazí daňových poplatníkov, musia spoločnosti niečo vrátiť a nie celý deň sedieť na lavičke v parku,“ povedal správca okresu pre nemecký Bild. Tí, ktorí tak neučinia hrozí zníženie dávky až o 180 eur.

Utečencom sa bude vyplácať 80 centov na hodinu, totiž táto suma je ustanovená v zákone o azyle. Podľa hovorcu okresu sa práca bude spočiatku pridelená utečencom, ktorí ju budú ochotní vykonávať dobrovoľne.

Zdroje: EUAA, Al Jazeera, MDR, Bild

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá