Štát ti môže vrátiť až 400 eur: Na ich získanie máš už iba pár dní
- Požiadať si o tieto peniaze je úplne jednoduché
- Urobiť tak však môžeš iba do konca marca
- Požiadať si o tieto peniaze je úplne jednoduché
- Urobiť tak však môžeš iba do konca marca
Termín podávania daňových priznaní sa blíži a hoci ide pre mnohých o nepríjemnú povinnosť, prináša so sebou aj niekoľko výhod. Azda tú najväčšiu majú osoby s hypotékou, no vo väčšine prípadov o nej ani nevedia. Reč je o daňovom bonuse za zaplatené úroky, vďaka ktorému sa ti môže vrátiť až 400 eur.
Na to, aby si bonus dostal, musíš spĺňať niekoľko podmienok, o ktorých sa dočítaš nižšie. Myslieť by si mal však na to, že daňový bonus na zaplatené úroky sa vzťahuje iba na úroky pri úveroch na bývanie.
Podľa Finančnej správy má daňovník nárok na uplatnenie daňového bonusu na zaplatené úroky vypočítané z výšky poskytnutého úveru na bývanie na základe jednej zmluvy o úvere na bývanie, najviac zo sumy 50 000 eur na jednu tuzemskú nehnuteľnosť určenú na bývanie, ktorou je byt alebo rodinný dom.
Podmienok na uplatnenie daňového bonusu na zaplatené úroky z úveru je niekoľko:
- Daňovník ku dňu podania žiadosti o úver má 18 až 35 rokov. V prípade, že si klient požiadal o hypotéku ako 34-ročný, no kým sa schválila a načerpala, mal už 35 rokov, o bonus požiadať môže.
- Jeho priemerný mesačný príjem za predchádzajúci kalendárny rok, v ktorom uzatvoril zmluvu o úvere na bývanie, nepresiahol 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca „v hospodárstve SR zistenej Štatistickým úradom SR za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom bola uzavretá zmluva o úvere na bývanie; priemerný mesačný príjem sa vypočíta ako 1/12 zo súčtu zdaniteľných príjmov“.
- Daňový bonus si môže uplatniť aj ten daňovník, ktorý má obmedzenú daňovú povinnosť. To však platí len v prípade, že úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenska v príslušnom zdaňovacom období tvorí minimálne 90 % z jeho všetkých príjmov, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenska a v zahraničí.
- V prípade, že je na úvere viacero dlžníkov, daňový bonus si môže uplatniť len ten hlavný.
- Ak žiadateľ požiadal o hypotéku s rodičmi, ktorí majú viac ako 35 rokov, na bonus nemá nárok, nárok si nemôžu uplatniť ani tí, ktorí využívajú štátny príspevok pre mladých.
Tejto téme sa venoval aj finančný poradca Michal Poliak, ktorý nám prezradil, že podmienok je viac. Líšia sa pre zamestnancov a podnikateľov.
Zamestnanci si bonus môžu uplatniť raz ročne v zúčtovaní s tým, že tak musia urobiť najneskôr do 15. 2. 2023. Podnikatelia majú o niečo viac času. Uplatniť si ho môžu raz ročne v daňovom priznaní najneskôr do 31. 3. 2023, respektíve 30. 6. 2023.
Ďalšou podmienkou je napríklad to, že hypotéka, respektíve úver na bývanie, musí byť poskytnutá bankou. To znamená, že daňový bonus nemôžeš využiť pri úveroch zo stavebných sporiteľní. Stanovená je aj dĺžka splatnosti hypotéky. Tá musí byť od 5 do 30 rokov.
Ako všetko, aj tento bonus má výhody a nevýhody. Podľa Poliaka je nevýhod hneď niekoľko.
„Aby ste si vedeli daňový bonus uplatniť, je potrebné pracovať. Ak je klient nezamestnaný alebo na rodičovskej dovolenke, je potrebné požiadať o bonus cez daňové priznanie typu A,“ vysvetľuje.
Výhodou daňového bonusu je, okrem toho, že sa ti vrátia peniaze, aj to, že po zrefinancovaní hypotéky, napríklad po 3. roku, nemusí klient vrátiť vyplatený daňový bonus. Nedostane ho však vyplatený za nasledujúce dva roky.
Návod, ako si uplatniť bonus za zaplatené úroky
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.