USA chcú vytrestať nášho suseda. Má ísť o sankcie, píšu miestne médiá
- Viktor Orbán sa na sociálnych sieťach posmieva americkým politickým predstaviteľom
- USA uvažuje o uvalení sankcií na maďarských vysoko postavených predstaviteľov
- Viktor Orbán sa na sociálnych sieťach posmieva americkým politickým predstaviteľom
- USA uvažuje o uvalení sankcií na maďarských vysoko postavených predstaviteľov
Vláda USA má v pláne podniknúť určité kroky proti maďarskej vláde, chystá sa zaviesť opatrenia, medzi ktorými je aj možnosť uvalenia sankcií na vplyvných maďarských predstaviteľov. Odvolávajúc sa na nemenované diplomatické zdroje o danej skutočnosti píše maďarský server 444.hu.
Vzťahy USA s Maďarskom sú napäté
Podľa servera môže ísť o čosi podobné ako v roku 2014, keď šiestim maďarským občanom zakázali vstup do USA pre obvinenia z korupcie. Veľvyslanec Spojených štátov v Budapešti David Pressman zvolal na stredu tlačovú konferenciu a sankcie by mohol predstaviť práve tam.
Americké veľvyslanectvo tému tlačovej konferencie konkrétne neuviedlo. Vzťahy medzi maďarskou a americkou vládou sú podľa servera veľmi napäté.
Premiér Viktor Orbán si napríklad robil posmešky z mien amerických diplomatov a opakovane tvrdil, že USA chcú nanútiť Maďarsku vstup do vojny proti Rusku.
Pressman zas často kritizuje Orbánovu vládu v súvislosti s postojom k vojne na Ukrajine. Tvrdí, že šíri ruskú propagandu, informuje TASR. K zmierneniu napätia neprispel ani odkaz americkému exprezidentovi Donaldovi Trumpovi pred jeho obžalovaním 3. apríla.
Orbán navyše na svojom Twitteri napísal: „Bojujte ďalej, pán prezident! Sme s Vami.“ Maďarský ministerský predseda 2. marca pre švajčiarsky týždenník Die Weltwoche vyhlásil, že ak by bol v Spojených štátoch prezidentom Trump, vojna na Ukrajine by vôbec nevypukla, a ak by ho Američania v roku 2020 znovuzvolili za prezidenta, tak by za niekoľko týždňov zrejme dosiahol mier.
Maďarsko rokovalo s Ruskom
Okrem virtuálnych vyjadrení došlo aj k akcii. Maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó v utorok nečakane odcestoval do Moskvy, kde rokoval s ruským vicepremiérom Alexandrom Novakom. S odvolaním sa na webovú stránku maďarskej komerčnej televízie ATV o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Šéf maďarskej diplomacie v súvislosti s týmto počinom na svojom profile na Facebooku uviedol, že vďaka miernej uplynulej zime Európa zásobovanie energiami prežila.
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) však zároveň upozorňuje na prudko rastúci dopyt po energiách v súvislosti s reštartom čínskej ekonomiky, ako aj na veľmi pomalé tempo rozvoja európskej energetickej infraštruktúry. Szijjártó preto verejnosť varuje, že skutočným problémom bude v Európe až nasledujúca zima.
Podľa maďarského ministra bolo témou jeho rokovaní s ruským vicepremiérom predovšetkým fyzické a technické zabezpečenie ropovodu Turecký prúd, kadiaľ momentálne prichádza do Maďarska zemný plyn, zachovanie tranzitných dodávok ropy a predídenie sankciám, ktoré sú hrozbou pre atómový priemysel.
Maďarsko údajne nepodporí žiaden bruselský návrh, ktorý by skomplikoval, znemožnil, prípadne inak negatívne ovplyvnil maďarsko-ruskú nukleárnu spoluprácu, vyhlásil šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó 26. januára po telefonickom rokovaní s ruským vicepremiérom Alexandrom Novakom.
Po rokovaniach podpísali dohodu
Maďarsko po rokovaniach podpísalo nové dohody o dodávkach ruských energií. To je ďalší dôkaz pokračujúcich diplomatických a obchodných vzťahov krajiny s Moskvou, ktoré vzhľadom na ruskú agresívnu vojnu proti Ukrajine prekvapujú európskych lídrov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na tlačovej konferencii v Moskve uviedol, že ruský štátny koncern Gazprom súhlasil s tým, že v prípade potreby umožní Maďarsku dovážať zemný plyn nad rámec objemov dohodnutých v dlhodobom kontrakte, ktorý upravil v minulom roku. Cena plynu, ktorý by sa do Maďarska dostal cez plynovod Turkstream, by bola zastropovaná na 150 eur za meter kubický (m3), uviedol Szijjártó. To je súčasťou dohody, ktorá Maďarsku umožní odloženie platieb za plyn, ak sa trhové ceny dostanú nad túto úroveň.
Cesta šéfa maďarskej diplomacie do Moskvy bola nezvyčajná, keďže väčšina členských krajín Európskej únie sa dištancuje od ruského prezidenta Vladimira Putina pre jeho útok na Ukrajinu a snaží sa zbaviť závislosti od ruských fosílnych palív. Maďarská vláda intenzívne lobovala v EÚ, aby bola vyňatá z akýchkoľvek sankcií uvalených na ruský plyn, ropu alebo jadrové palivo, a tiež pohrozila vetovaním navrhovaných opatrení EÚ voči Moskve.
Szijjártó je jedným z mála predstaviteľov členských krajín EÚ, ktorí sa od začiatku vojny na Ukrajine stretli s ruskými predstaviteľmi v Moskve. Počas februárovej cesty sa tiež stal prvým vysokým predstaviteľom z krajiny EÚ, ktorý navštívil Bielorusko, odkedy prezident Alexandr Lukašenko, Putinov spojenec, začal v roku 2020 tvrdo zasahovať proti opozícii.
Szijjártó sa počas svojej návštevy Moskvy stretol s ruským vicepremiérom pre energetiku Alexandrom Novakom a šéfom ruskej štátnej jadrovej energetickej spoločnosti Rosatom Alexejom Lichačovom. Počas tlačovej konferencie zdôraznil, že prístup k ruským dodávkam energie je pre bezpečnosť Maďarska kľúčová bez ohľadu na politické úvahy vyvolané vojnou.
Zdroje: 444.hu, Die Weltwoche, TASR, SITA