Je to potvrdené. Cestovanie nás robí oveľa šťastnejšími než akékoľvek materiálne bohatstvo

  • Nový výskum na Cornellskej univerzite zistil, že cestovanie ľuďom navodzuje dlhodobý pocit šťastia.
gfxeas
Linda Cebrová/pexels.com
  • Nový výskum na Cornellskej univerzite zistil, že cestovanie ľuďom navodzuje dlhodobý pocit šťastia.

Prečo niekedy zamierime do obchodu s odhodlaním, že urobíme veľký nákup? Podľa niektorých vedcov to nie je ani tak preto, že by sme si chceli kúpiť nové veci, ale preto, lebo nás nákup urobí šťastnejšími. S každým novým nákupom sa cítime lepšie a sme spokojnejší. Avšak táto spokojnosť priamo úmerne hodnote či potrebe daného predmetu upadá. Čo nás ale urobí šťastnými na dlhú dobu?

Keď si kúpime nové oblečenie, tešíme sa z neho niekoľko dní, no postupne radosť a eufória upadá. Pri kúpe nejakého hodnotnejšieho predmetu, napríklad auta, sa tento pocit síce predlžuje, no takisto časom upadne a z predmetu, z ktorého sme sa predtým veľmi tešili, sa teraz stane iba „niečo“, čo potrebujeme k nášmu každodennému životu.

foto: pexels.com

Ukazuje sa, že hlavnou prekážkou k dlhodobejšiemu šťastiu z vecí je adaptácia na ne. Akonáhle si na novú vec zvykneme, predmet sa stáva obyčajným a nezaujímavým a my sa vydávame za nákupom nových vecí. Tento proces potom stále znova a znova opakujeme.

Avšak výskum na Cornellskej univerzite v štáte New York našiel spôsob ako zlomiť tento cyklus. Profesor psychológie Thomas Gilovich zistil, že rovnaké šťastie, aké prežívame pri kúpe nových vecí a predmetov, prežívame aj vtedy, keď cestujeme po rôznych zaujímavých destináciách a miestach. Čo je ale najdôležitejšie, je fakt, že šťastie, ktoré si navodíme nákupom, klesá v priebehu času, no cestovanie a následne spomienky na pekný výlet nám ostávajú v mysli ešte veľmi dlho a vyplavujú tak do organizmu oveľa viac endorfínov – hormónov šťastia, a to aj dlho po tom, ako sme sa vrátili z ciest domov.

foto: pexels.com

 

Okrem výletov a ciest za poznávaním či dobrodružstvom nám podobný efekt dokážu spôsobiť aj rôzne príjemné mimoriadne udalosti (svadba, promócie, narodenie dieťaťa), ale aj učenie sa novým zručnostiam alebo tiež extrémny šport – to všetko sú ideálne zdroje šťastia pre každého z nás.

Nové zariadenia, či dokonca auto, sa nakoniec aj tak stanú iba obyčajným predmetom, ktorý vlastníme, no každá pekná spomienka dokáže vydržať v našej mysli poriadne dlho a dokážeme na ňu myslieť aj niekoľko rokov po tom, ako sa stala. Nové auto už za tú dobu môže ležať na vrakovisku a my naň ani nepomyslíme, no spomienky na krásne chvíle ostávajú v mysli stále.

foto:pexels.com

Takže ak ešte neviete čo robiť do konca leta, vyberte sa na nejaký zaujímavý výlet, ideálne s vašim partnerom či kamarátmi. Ak by ste nevedeli kam sa vybrať, môžete sa nechať inšpirovať napríklad činnosťami, ktoré môžete robiť jedine vo Francúzsku, alebo v prípade krajšieho počasia môžete tiež vyskúšať rôzne slovenské termálne kúpaliská a aquaparky. Výber je na vás.

 

zdroj: brightside.me

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá