Adriana odišla z Bratislavy a vymenila korporát za remeselnú výrobu z dreva a ľanu

  • Šikovná Slovenka Adriana Gregor, ktorá stojí za značkou 50 arches, je dôkazom toho, že keď človek po niečom skutočne túži, dokáže vlastnými rukami premeniť sen na realitu.
collagehbhjbbb
50 arches
  • Šikovná Slovenka Adriana Gregor, ktorá stojí za značkou 50 arches, je dôkazom toho, že keď človek po niečom skutočne túži, dokáže vlastnými rukami premeniť sen na realitu.

Žila bežný bratislavský život. Pracovala v nadnárodných spoločnostiach v marketingu a obchode, no v práci ani vo veľkom meste nebola šťastná. „Môj život bol chaotický a nedával zmysel. Keď som už dostala posledné varovanie, zbalila som sa a odsťahovala,“ spomína Adriana. Neodišla však prvoplánovo na dedinu ani na samotu. Miesto si vybrala veľmi obozretne, po dlhom študovaní mapy a zvažovaní plusov aj mínusov.

„Rozhodla som sa pre oblasť s najhustejším počtom termálnych prameňov, s blízkosťou diaľnice aj nádhernej prírody. Som šťastná, že sa mi podarilo usadiť v krásnom kúpeľnom mestečku plnom kvetov, na Sliači. Blízkosť kúpeľného lesoparku a relatívne veľkých miest Zvolena a Banskej Bystrice pre mňa znamená slobodu,“ prezradila Adriana. Spolu s rodinou tu spokojne prebýva už 10 rokov v dome s 50 oblúkmi, z čoho pochádza aj nezvyčajný názov jej značky 50 arches.

Foto: 50 arches

Foto: 50 arches

Práve tu vznikajú čarovné misky a dosky na krájanie z dreva alebo ľanové utierky a košíky, ktorými je Adriana povestná. Prostredníctvom nich prináša do slovenských domovov kus prírody, tepla a radosti z poctivej ručnej práce. Ako sa však mladá žena dostala od korporátnej práce k remeselnej výrobe? Veľmi jednoducho. Objavením vášne pre dizajn a prírodné materiály a samozrejme vďaka množstvu odvahy pustiť sa do podnikania.

„Nápad prišiel v roku 2012 počas rekonštrukcie nášho domu. Pri hľadaní inšpirácií na zariadenie som si uvedomila, že takmer na každej kuchynskej linke, ktorá ma na zahraničných weboch zaujala, sú okrem ľanových utierok aj drevené dosky na krájanie. Ľanové utierky som ušila a lopáre som chcela kúpiť. Na moje prekvapenie to však v tej dobe nebolo možné,“ uviedla Slovenka.

Foto: 50 arches

Foto: 50 arches

Všetky pekné dosky, ktoré našla, boli z USA či Škandinávie a nebolo možné doviesť ich na Slovensko. Rozhodla sa preto, že také jednoducho začne vyrábať sama. A nielen pre seba, ale pre všetkých milovníkov dizajnu a prírodných materiálov. Dnes Adriana podniká už dva roky a o jej výtvory je veľký záujem. „Myslím si však, že som stále na začiatku. Svoju energiu venujem tomu, čo mi dáva zmysel a idem pomaly cestou, akú som si zvolila. Veľmi ma teší, že to čo robím, sa ľuďom páči,“ priznala.

Spočiatku vyrábala všetku produkciu 50 arches sama, dnes už na to nestačí. Jej dotyk je však stále cítiť v každom jednom výrobku, ako aj v celkovom vizuále značky. „Momentálne zabezpečujem nákup a prípravu látky, logistiku a finálnu postprodukciu – ručné kreslenie, styling, fotenie, komunikáciu a distribúciu. Výroba väčšiny portfólia je v súčasnosti presunutá na dielne, s ktorými spolupracujem. Každý výrobok však na záver sama upravujem, brúsim a natieram,“ dodala Adriana.

Foto: 50 arches

Foto: 50 arches

Misky, doštičky a utierky od 50 arches však nie sú len estetickým doplnkom, ale sú plne funkčné. Prototyp každého jedného navyše nájdeš aj v domácnosti tejto šikovnej umelkyne. Vyrába ich tak, aby dokopy vytvárali harmonický celok. Inšpiruje sa pritom v každodennom živote, ale aj na sociálnych sieťach, najmä na Instagrame.

„Mám tam svoj malý IG blog, do ktorého denne prispievam produktovými fotografiami. Momentálne už pracujem na dizajne skutočného blogu, ktorý bude súčasťou webstránky a verím, že sa mi z neho podarí vybudovať inšpiratívne virtuálne miesto,“ prezradila Adriana.

Pri zariaďovaní vlastného interiéru a výbere srdcových kúskov, ktoré s človekom zotrvajú desiatky rokov, je však niekedy potrebné viac, než len pohľad na monitor. Možnosť „ochytať“ si výrobok, privoňať k prírodnému materiálu či dozvedieť sa viac o príbehu každého kúska, je neprenesiteľné v online priestore. Aj preto sa spočiatku Adriana snažila dostať svoje výrobky do obchodov.

Foto: 50 arches

Foto: 50 arches

„V Bratislave ich však nikto nechcel predávať. Buď kvôli tomu, že predávali len „značkové veci“ alebo chceli 50% zľavu z predajnej ceny. Rozhodla som sa preto otvoriť si obchod sama. Nie je to však klasický obchod, ale štúdio – priestor, kde pracujem a zároveň sklad. Raz do týždňa, v piatok, je však otvorený pre všetkých, ktorí si chcú vyzdvihnúť svoj výrobok alebo prísť sa nadýchnuť vône dreva a vybrať si svoj kus prírody osobne,“ dodala Adriana.

50 arches nie je len značka, ale životný štýl a cesta jednej kreatívnej Slovenky, po ktorej pomaly kráča spokojná a šťastná. Rovnakú radosť prináša aj do domovov svojich zákazníkov, ktorí sa budú dlhé roky tešiť z kvalitnej ručnej práce.

Foto: 50 arches

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá