Ak chceš eseročku, založ ju čo najskôr. Od apríla sa prudko zvyšujú štátne poplatky

  • Od apríla sa poplatky za založenie eseročky dvíhajú
  • Po novom bude možná aj registrácia u notára
Muž za notebookom a peniaze.
Ilustračné foto, Freepik/@wayhomestudio, Freepik/@ededchechine
  • Od apríla sa poplatky za založenie eseročky dvíhajú
  • Po novom bude možná aj registrácia u notára

Mnohí Slováci zvažujú, či by nemali zmeniť svoju živnosť na jednoosobovú spoločnosť s ručením obmedzeným. Ako upozorňuje Denník N, ak sa tak rozhodnú urobiť, nemali by váhať.

Od apríla tohto roka sa majú totiž zvýšiť poplatky za založenie takejto spoločnosti. Tento krok je súčasťou širšieho balíka opatrení pripravených ministerstvom financií. 

Registrácia za 300 eur

Pri pohľade na poplatok za vystavenie osvedčenia o voľnej živnosti zistíš, že sa zvyšuje z 5 eur na 7 eur. Ak ide o osvedčenie o živnostenskom oprávnení pre remeselnú alebo viazanú živnosť, poplatok sa zvyšuje z 15 eur na 22 eur.

V prípade elektronického podania zápisu pre jednoosobovú spoločnosť s ručením obmedzeným dnes zaplatíš 150 eur, ale od apríla to bude 220 eur.

Novinkou je aj možnosť zaregistrovať jednoosobovú spoločnosť s ručením obmedzeným u notára, kde táto služba stojí minimálne 300 eur.

Zmeny, ktoré s eseročkou prichádzajú

Od februára sa zjednoduší založenie jednoosobovej spoločnosti s ručením obmedzeným (tzv. eseročky). Ako informuje portál Kryptomagazin.sk, bude stačiť vyplniť elektronický formulár, ktorý poskytuje ministerstvo spravodlivosti. Tento formulár umožňuje vytvoriť vzor spoločenskej zmluvy.

Toto súvisí s ďalšou výhodou, a tou je, že údaje z formulára spoločenskej zmluvy sa automaticky zapisujú do obchodného registra, takže nie je potrebné žiadne vybavovanie živnosti na živnostenskom úrade.

Žena za počítačom
zdroj: Unsplash/@janbaborak

Je to síce výhodné, no existujú významné obmedzenia. Napríklad je možné si vybrať maximálne 15 voľných živností zo 73 možností. Obchodné meno musí obsahovať skratku s.r.o. a tiež vklady spoločníkov musia byť iba peňažné. Posledným obmedzením je, že nová spoločnosť nemá dozornú radu.

Povinný poplatok vo výške aj 4 000 eur

Niektorí Slováci sa už začali svojich eseročiek pomaly zbavovať. Dôvodmi sú nové poplatky. Nový druh daňovej licencie sa oficiálne nazýva minimálna daň pre právnické osoby. Vláda tento návrh zákona schválila 4. decembra 2023. Zmeny a doplnenia niektorých zákonov sú súčasťou tohto návrhu, s cieľom zlepšiť stav verejných financií.

Časť návrhu sa týka zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, a to konkrétne článok VI. Nový § 46b je tiež časťou tohto návrhu, ktorá vstupuje do platnosti od 1. januára 2024 a zavedie minimálnu daň pre právnické osoby.

Ak niekto vlastní firmu s.r.o., bez ohľadu na jej aktivitu, bude povinný platiť nový poplatok od uvedeného dátumu. Je dôležité zmieniť, že sumy tejto platby sa môžu vyšplhať až na približne 4 000 eur.

Ak je zdaniteľný príjem s.r.o. do 50-tisíc eur, minimálna daň je 340 eur. Pri výnose do 250-tisíc eur je daň 960 eur. Pre výnosy do 500-tisíc eur je minimálna daň 1 920 eur a pre výnosy nad 500-tisíc eur je daň 3 840 eur.

Pre niektoré s.r.o. môžu byť tieto sumy veľmi vysoké, najmä ak je firma nečinná. Existuje však výnimka, ktorá umožňuje právnickým osobám zaplatiť iba polovicu dane, ak zamestnávajú aspoň 20 % ľudí so zdravotným postihnutím.

Firmy zakladajú sporiace účty

Šesťdesiatdeväť percent firiem nevyužíva žiaden spôsob zhodnocovania firemných prostriedkov. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý pre ČSOB vypracovala agentúra Datank. Oslovení podnikatelia priznali, že investujú skôr do vlastného podnikania ako finančných produktov. Firmy navyše nechcú viazať svoje peniaze na príliš dlhú dobu. Zhodli sa na priemernej dĺžke šesť mesiacov.

Na snímke peňaženka plná peňazí.
zdroj: Archív Canva

„Hlavným dôvodom je likvidita. Depozitné produkty podliehajú viazanosti prostriedkov na určitý čas a naše firmy ich potrebujú mať k dispozícii na výplatu mzdových nákladov, faktúr a rovnako na rozvoj svojho podnikania,“ povedala manažérka oddelenia pre podnikateľov a malé firmy v ČSOB Dáša Polláková.

Dvanásť percent firiem má zvyšné finančné prostriedky uložené na sporiacich účtoch, čo je typické najmä pre stredné firmy s obratom od 50 000 do 200 000 eur. Jedenásť percent využíva termínované vklady a 10 percent investuje do akcií a dlhopisov. V prípade fondov je to necelých 8 percent.

Zdroje: Denník N, Kryptomagazin.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá