Ak ťa chytia, hrozí ti pokuta až 3 000 eur. Na túto povinnosť Slováci vo veľkom zabúdajú

  • Život so psom neprináša iba radosti, ale aj niekoľko povinností
  • Ak jednu z nich odignoruješ, zaplatíš až 3 000 eur
pes, peniaze
Ilustračný obrázok, Unsplash/Emil Kalibradov, SIU
  • Život so psom neprináša iba radosti, ale aj niekoľko povinností
  • Ak jednu z nich odignoruješ, zaplatíš až 3 000 eur

V roku 2021 malo doma psa až 39 % Slovákov. O prieskume agentúry Go4insight v tom čase informovala agentúra TASR s tým, že 4 % Slovákov majú až dvoch či viacero psov. 

Mať doma psa so sebou prináša mnoho povinností, pričom starostlivosť oň je iba jedna z mála. Mnoho Slovákov nevie o tom, že pes musí byť zaevidovaný na mestskom alebo obecnom úrade. S tým prichádza povinnosť platenia dane za psa. Týka sa každého psa staršieho ako šesť mesiacov.

Ako uvádza Finsider, výnimky majú napríklad útulky a ľudia, ktorí psa vlastnia na vedecké alebo výskumné účely, no aj tí so psom so špeciálnym výcvikom alebo osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. 

Sadzbu dane stanovuje samospráva, pričom sadzba sa môže líšiť aj na základe veľkosti psa. Výška dane sa však môže tiež odrážať od toho, či je pes chovaný v byte alebo v dome.

Na rozdiel od iných daňových povinností, s miestnou daňou za psa nie je potrebné čakať. Majiteľ si toto „daňové priznanie“ môže podať kedykoľvek v roku, pričom urobiť tak musí do obdobia, keď pes dovŕši 6 mesiacov. Tlačivo, ktoré musí držiteľ psa vyplniť, často nájde na webovej stránke mesta alebo obce, pričom vyplniť ho stačí raz. 

Zopakovať to musí v prípade, že si kúpi ďalšieho psa alebo jeho pôvodný pes umrel. Túto povinnosť musí majiteľ splniť do 30 dní. Ak jediný pes umrel, povinnosť platiť daň za psa zaniká na konci mesiaca, keď už majiteľ žiadneho psa doma nemá. 

Keď vyplníš tlačivo, raz ročne zaplatíš daň za psa, ktorá je vo všetkých mestách a obciach rozličná. Jej výška sa stanovuje na začiatku januára daného roka. Keď obdržíš právoplatné rozhodnutie o výške dane, musíš ju zaplatiť do 15 dní, pričom vždy ťa o tom bude informovať mesto alebo obec.

V prípade, že daň nezvládaš zaplatiť naraz, dá sa dohodnúť aj na splátkach. Ak je daň za psa nižšia ako päť eur, stáva sa, že obec ju od teba ani nevyžaduje. 

Ak zákon o platení dane za psa jednoducho odignoruješ, čo robí množstvo Slovákov, a obec to zistí, vyjsť ťa to môže draho, no maximálne do výšky dane. Pokuta sa tak môže vyšplhať až na 3 000 eur. Stať sa môže, že daň zaplatiť zabudneš. Dobrou správou je, že obec alebo mesto si platby eviduje, a ak nebudeš platiť, upozorní ťa na to. 

Vedieť by si mal aj to, že hoci sú dane za psy v obciach nižšie ako v meste, pes musí byť zaevidovaný na mieste, kde je chovaný. Mnoho Slovákov totiž psa zaregistruje tam, kde je to lacnejšie. Ak ťa však počas prechádzky zastaví mestská polícia, veľmi jednoducho to zistí.

Zdroje: Finsider, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá