Ako investovať a neprísť o všetko? Finančný analytik vysvetľuje 5 stratégií, ktoré robia úspešní

  • Investovanie je čoraz populárnejšie, začať s ním podľa analytika treba čím skôr
  • Kryptomeny nás naučili očakávať okamžitý zisk – realita je však úplne iná
  • S investičným analytikom sme pripravili 5 základných stratégií, ktorých sa držať
xtbetf
  • Investovanie je čoraz populárnejšie, začať s ním podľa analytika treba čím skôr
  • Kryptomeny nás naučili očakávať okamžitý zisk – realita je však úplne iná
  • S investičným analytikom sme pripravili 5 základných stratégií, ktorých sa držať

„Aj by som ten Bitcoin kúpil, ale teraz je strašne vysoko, počkám, kým to padne.“ S takouto logikou začínajúcich investorov sa už stretol asi každý. Je jedno, či ide o akcie alebo kryptomeny, mnohí vyčkávajú alebo sa snažia predikovať, čo sa stane najbližšie.

Takýto prístup je však nebezpečný – reálne totiž nie je jasné, že sa v dohľadnej dobe udeje to, čo si prajeme. Zatiaľ čo čakáme, kým cena padne, tá môže vystreliť aj na dvojnásobok. Vlastný úsudok nás tak môže pripraviť o zisk.

Investovanie je čoraz populárnejšie – spopularizovali ho banky, šikovné aplikácie, ale aj kryptomeny. Mnoho Slovákov má však nebezpečné návyky – kupujú pochybné kryptomeny alebo sa snažia časovať trh.

S podobnými logickými klamami či nesprávnymi investičnými stratégiami sa dá stretnúť na každom kroku. Startitup sa s analytikom investičnej platformy XTB Marekom Nemkym rozprával, ako správne začať investovať a akým častým chybám sa vyhnúť.

Začni čím skôr: Tým viac peňazí budeš mať 

Čím skôr začnete investovať, tým lepšie,“ otvára tému Marek Nemky, analytik investičnej platformy XTB. Hovorí o reálnom fenoméne, známom ako zložené úročenie, na základe ktorého dáva zmysel začať investovať čo najskôr – vďaka tomu je možné skončiť s najväčšími výnosmi.

Ak totiž vašu investíciu nevyberáte, priamo sa investuje aj váš výnos a investovaná suma tak narastá, čím sa zákonite znásobujú aj výnosy.

„Úroky, ktoré pravidelne získavame v daný rok, môžeme rovno investovať späť. A tým pádom získavame úrok aj zo samotného úroku a takto sa to kopí. Nakoniec je z toho snehová guľa, ktorá sa za 20 rokov dokáže extrémne znásobiť.“

Vďaka zloženému úročeniu je možné aj pri malej vstupnej investícii získať veľmi slušný objem peňazí. Napríklad, ak investujem 10-tisíc eur pri výnose 5 %, sumu 20-tisíc eur budem mať o 14 rokov. Ale na 30-tisíc eur budem potrebovať už len 7 ďalších rokov, pretože v tento moment sa investuje už mojich 20-tisíc eur, nie úvodných 10-tisíc eur.

Do čoho investovať ako prvého

Medzi najjednoduchšie formy investovania patria ETF fondy, teda akési balíky desiatok či stoviek korporátnych akcií – ak nakupujem konkrétny fond, vlastne nakupujem zlomky akcií desiatok firiem, ktoré sú v ETF fonde zaradené.

Niektoré ETF fondy sa zameriavajú na najvýkonnejšie americké firmy, iné sledujú európsky technologický trh, ďalšie zas ázijských výrobcov elektromobilov. Investovať sa tak dá naraz do celého segmentu, oblasti či regiónu, bez toho, aby ste museli po jednom nakupovať akcie desiatok firiem.

Lídrom v investovaní do ETF fondov na Slovensku je investičná platforma XTB, kde si je možné vyskladať vlastné ETF portfóliá už do pár minút, pomocou novej funkcie Investičné plány. Vyskladať si vybalansované ETF portfólio →

aditya-vyas-mHdATQY9fIU-unsplash
zdroj: TASR/AP – ETF fondy sú verejne obchodovateľné a patria medzi najvhodnejšie prvé investície.

Poplatky: Aby ste nezaplatili viac, než zarobíte

Aj keď portfólio skončí v zisku, investor môže skončiť na nule či v mínuse – pretože zaplatí stovky až tisíce eur na poplatkoch.

Na poplatky si treba dávať veľký pozor – medzi najčastejšie patria vstupné a výstupné poplatky (percento zo sumy), poplatok zo zisku (percento z výnosu) či manažérsky poplatok (percento z vloženého objemu ročne).

Staromódnejšie investičné spôsoby (napríklad do podielových fondov) navyše často uplatňujú napríklad poplatky za predčasný výstup – ak peniaze nedržíte investované vopred dohodnutý čas počas rokov, o časť z nich prídete. „To môže byť aj 5 %,“ varuje Nemky. Alebo investora potrestajú, ak sa jeho portfóliu príliš darí. „Voláme to nadvýnos a vtedy môžu prísť skutočne vysoké poplatky – pokojne aj okolo 15 % výnosu.“

„Napríklad v XTB sú poplatky nulové – jediné, čo máme, je 0,5 % poplatok za prevod mien, keď meníme eurá za doláre, pretože nakupujeme americké akcie,“ vysvetľuje poctivý prístup Nemky.

Z čoho potom zarábajú: Nemky vysvetľuje, že stratégiou XTB nie je zaťažiť bežných investorov. Platforma ráta s tým, že ak sa investorovi zapáči jednoduché investovanie cez aplikáciu, časom vyskúša aj pokročilejšie funkcie. Z tých dnes kryjú náklady na bežné investovanie bez poplatkov.

Analytik Nemky odporúča začať investovať pravidelne a čím skôr. Ako príklad vhodnej platformy pre začínajúcich investorov odporúča Investičné plány od XTB, ktoré sú bez poplatku a navyše sa dajú vyskúšať na demo účte bez reálnych peňazí.

Vďaka Investičným plánom sa dá veľmi jednoducho, no zároveň sofistikovane investovať do ETF fondov. Celý proces pritom trvá približne 3 minúty.

  • Vyberte si jeden alebo viac ETF fondov z ponuky, čím si vytvoríte vlastné portfólio.
  • Každému fondu v portfóliu prisúďte celkovú váhu, teda koľko percent bude tvoriť.
  • Zvoľte sumu, ktorú do vášho portfólia budete mesačne investovať.

Prakticky okamžite sa tak dajú prehľadne vyskladať vlastné portfóliá, do ktorých je možné investovať bez poplatku. Vyskúšať Investičné plány od XTB →

xtb1
zdroj: Startitup – Najprv si z dostupných ETF fondov vyskladáte vlastné portfólio.
xtb2
zdroj: Startitup – Potom ho skontrolujete a určíte sumu, ktorú budete každý mesiac investovať.

Finančný plán: Hlavne nepanikáriť

Pre začínajúcich investorov je prirodzené, že ak investujú, tak chcú čo najskôr vidieť zelené čísla a krivku na grafe, ktorá smeruje nahor. Len málokedy je to však také jednoduché – nad investovaním treba rozmýšľať v horizonte rokov, nie týždňov.

„Aj keď večer investujem a zobudím sa do rána, kde vidím stratu 3 %, je to prirodzené,“ vysvetľuje Nemky s tým, že netreba byť impulzívny. Často nás ovládajú pocity, pri investovaní však treba zachovať racionalitu a držať sa triezvych rozhodnutí.

„Rovnako, ako nás v obchode poteší zľava, v aplikácii sme smutní z červeného čísla. Najhoršie by však bolo nedržať sa vlastného finančného plánu a napríklad impulzívne predávať.“

Finančný analytik vysvetľuje, že najlepšou stratégiou je vytvoriť si osobný finančný plán – kde, ako a do čoho budem investovať najbližšie roky –, toho sa neochvejne držať a takýto plán meniť len zo závažných dôvodov.

Ďalšou metódou môže byť aj forma pravidelného investovania, ktorú možno prirovnať k sporeniu – akurát miesto sporiaceho účtu táto suma smeruje do investícií. Každý mesiac mi tak z účtu odíde napríklad 100 eur, ktoré mi nebudú chýbať. Vytvoríte si tak automaticky návyk bez neustálej potreby kontrolovať hodnotu investície.

Správny investičný mindset

Investovaniu by mal predchádzať jasný plán, kde mám zadefinované, do čoho a prečo investujem, na akej platforme a s akými poplatkami, akú sumu, ako často, aký výnos očakávam a kedy peniaze chcem mať naspäť u seba.

Napríklad by som mal vedieť, že o 10 rokov budem potrebovať auto za 35-tisíc eur. Na základe výpočtov tak zistím, že teraz investujem 20-tisíc eur a stačí mi menej rizikový fond s výnosom 7,5 % – a o 10 rokov by som tých 35-tisíc eur mal mať.

„Cítim, že teraz to pôjde hore“

Kryptomeny a iné rizikové investície v posledných rokoch popularizujú impulzívne nákupy a predaje. Aj keď sú spájané s instantným zárobkom, omnoho častejšie ide skôr o instantnú stratu.

Zhodnocovanie, kde sa rozhodujem impulzívne, na základe pocitov či predpovedí budúcnosti, už nie je investovanie, ale špekulovanie. Ako si vyskladať rozumné ETF portfólio →

xtb4
zdroj: Startitup

Podvody: Pozor, keď ti volá starý známy

„Vo všeobecnosti platí, že ak niečo znie príliš dobre, tak je to podvod,“ smeje sa Nemky. Naráža tak na investičné podvody, ktoré roky bombardujú Slovensko – či ide o prezidentku ponúkajúcu akcie Slovenských elektrární alebo Elona Muska, ktorému stačí poslať 10 eur a on vám naspäť pošle celý Bitcoin.

„Čelíme tomu aj my v XTB ako renomovaná platforma. Ľudia sa vydávajú za nás a niekomu telefonujú s tým, že pre nich majú perfektnú ponuku.“

Poctivé investičné platformy, banky ani iné finančné inštitúcie však nevyužívajú pochybné telefonáty ani nátlakový marketing či zavádzajúce grafiky.

Mnohokrát pritom ani nejde o falošný pokus o investíciu, ale o klasický phishingový podvod, kedy sa podvodník len tvári ako investičná platforma, ukradne vaše osobné údaje a následne vnikne na váš účet.

1d5f65d4-211a-45d8-be89-a5e1644c4806
zdroj: Startitup

Časovanie: Snaha predpovedať trh je čistá šialenosť

Často počuť vety ako: „Vložím do toho, keď cena spadne,“ alebo „Teraz je cena príliš vysoko, neoplatí sa nakupovať.“ Aj keď to na prvý pohľad môže dávať zmysel – nebudem nakupovať za draho, radšej počkám, kým cena spadne –, ide o chybnú stratégiu.

Takéto „časovanie trhu“ (market timing) je vo väčšine prípadov chybné a aj keď je napríklad cena akcie vysoká, je prakticky nemožné vyhodnotiť, či ju čaká pád alebo ďalší rast. Rovnako, nakupovať akcie tesne po páde ich hodnoty môže byť chyba – akcie môžu padnúť ešte hlbšie.

„Snažiť sa predpovedať trh je prakticky nemožné. Na akciový trh pozerá neskutočné množstvo ľudí, častokrát šikovnejších ako my. Väčšinou platí, že čokoľvek, čo my predpokladáme, je už v cene akcie dávno zahrnuté,“ vysvetľuje Analytik Marek Nemky z investičnej platformy XTB.

Nemky odporúča radšej roky overenú stratégiu dollar-cost averagingu. Spočíva v pravidelnom investovaní nižších súm – ak mám teda na investície pripravených 12 000 eur, je lepšie vložiť tisíc každý mesiac, než celú sumu naraz.

Samotné akcie tak nakupujem na nízkych aj vysokých cenách – tie sa tak priemerujú a nemôže sa stať, že za svoj vklad dostanem príliš málo alebo neprimerane veľa aktív.

Prirodzený dollar-cost averaging je dnes možné robiť aj v aplikácii XTB, pomocou novej funkcie Investičný plán. Investičný plán investuje menšie sumy každý mesiac, vďaka čomu investor dobre zvládne aj akékoľvek výkyvy. Zistiť, ako to funguje →

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá