Ako sa Ukrajine podarilo zasiahnuť Moskvu a zostreliť ruské lietadlá: Prsty v tom majú USA

  • Ukrajincom v boji proti ruským okupantom výrazne pomáhajú spravodajské informácie od USA
  • Pomocou nich zasiahli ruské jednotky i zbraňové systémy
US intel
TASR/AP/Flickr, Efrem Lukatsky, Calum Reid
  • Ukrajincom v boji proti ruským okupantom výrazne pomáhajú spravodajské informácie od USA
  • Pomocou nich zasiahli ruské jednotky i zbraňové systémy

Jedným z faktorov, prečo sa Rusku nepodarilo dosiahnuť rýchle dobytie Kyjeva a invázia je pomerne neúspešná, je fakt, že Rusi doteraz nedosiahli vzdušnú prevahu na Ukrajine.

Rusom sa nepodarilo zničiť prvky vzdušnej obrany Ukrajiny, ktoré plánovali vyradiť v prvých hodinách invázie. Vďaka tomu nemohli poskytovať jednotkám na zemi vzdušnú podporu, čo výrazne spomalilo postup a prinieslo mnohé komplikácie.

Spravodajský web televízie NBC News priniesol informácie, že za úspechom ukrajinskej armády stoja Američania, presnejšie spravodajské informácie, ktoré Washington poskytoval Kyjevu v reálnom čase. Vďaka nim zasiahli ruské jednotky, zbrane, techniku či, naopak, ukryli svoje systémy vzdušnej obrany. 

Spravodajské informácie priniesli veľký rozdiel 

Súčasní i bývalí predstavitelia administratívy Joea Bidena pre televíziu uviedli, že ide o „masívnu a bezprecedentnú operáciu na zdieľanie spravodajských informácií s partnerom mimo NATO“. Práve to malo zohrať  kľúčovú úlohu v doterajšom úspechu Ukrajiny.

„Malo to vplyv na taktickej aj strategickej úrovni. Existujú príklady, kde by ste mohli povedať celkom jasný príbeh, že to prinieslo veľký rozdiel,“ uviedol predstaviteľ pre NBC News.

Za pomoci týchto informácií mali Ukrajinci údajne zostreliť v prvých dňoch aj dopravné lietadlo mieriace na letisko Hostomel neďaleko Kyjeva. V lietadle sa mali nachádzať stovky ruských vojakov.

Údajne má ísť o lietadlo Il-76, o ktorom Ukrajina tvrdí, že ho zničila. Vojenský analytik Rob Lee je ale skeptický voči tomuto tvrdeniu a hovorí, že ak by bolo lietadlo naozaj zničené, mali by sme o tom dôkazy.

Ukraine solders
zdroj: SITA/AP, Emilio Morenatti

Letisko Hostomel i napriek tomu malo byť kľúčové pri dobytí Kyjeva, prostredníctvom neho chceli Rusi dopravovať jednotky a vybavenie na obkľúčenie hlavného mesta.

Rusi nakoniec letisko na čas obsadili, ale nemali dostatočnú kontrolu, aby lietadlá mohli lietať vo veľkom množstve. Američania tvrdia, že práve toto malo významný vplyv v boji o hlavné mesto.

Presun systémov protivzdušnej obrany i súradnice Moskvy 

Ukrajinci tiež na základe spravodajských informácií Spojených štátov premiestňovali systémy protivzdušnej obrany. K presunom systémov má dochádzať každý deň, niekedy ich presunuli práve v čas.

„Ruská armáda doslova búra prázdne polia, kde bola kedysi zriadená protivzdušná obrana,“ uviedol jeden z predstaviteľov USA. „Malo to obrovský vplyv na schopnosť ruskej armády na zemi.“

Ruské jednotky tak netušili, čo sa nachádza pred nimi kvôli chýbajúcej vzdušnej podpore. Američania tiež poskytli Ukrajine podrobné rady o tom, ako rozptýliť svoje systémy protivzdušnej obrany.

Poseidon
zdroj: Flickr/Gail Snyder, III

Spojené štáty  poskytovali aj súradnice ruských jednotiek a bojovej techniky. Aj za úspechom potopenia krížniku Moskva môžu stáť spravodajské informácie. Americké špionážne lietadlo Boeing P8 Poseidon hliadkovalo v Čiernom mori niekoľko hodín predtým, ako Moskvu zasiahli ukrajinské rakety. Informáciu priniesol denník The Times.

Lietadlo patriace pod americké námorníctvo malo Ukrajincom zaslať súradnice Moskvy a prispieť tak k úspešnému zásahu. Zdieľanie spravodajských informácií môže tiež vysvetliť, prečo Rusko stratilo toľko generálov.

„Ukrajinské sily použili špecifické súradnice zdieľané Spojenými štátmi na nasmerovanie paľby na ruské pozície a lietadlá,“ uvádza NBC News.

CIA sa zapojila do ochrany Zelenského 

Podľa informácií televízie sa Ústredná spravodajská služba (CIA) zapojila do ochrany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý bol cieľom ruských vojakov.

CIA mala konzultovať s Ukrajincami, „ako ho čo najlepšie presunúť, aby sa ubezpečil, že nie je spolu s celým jeho velením a podobne“, povedal predstaviteľ USA.

Výmena a spolupráca medzi americkými spravodajskými službami a ukrajinskou stranou sa začala už po anexii Krymu v roku 2014. Minulý rok sa stala ešte intenzívnejšou z dôvodu obavy, že Rusko plánuje ďalšiu inváziu na Ukrajinu.

Množstvo spravodajských informácií s takzvaných otvorených zdrojov, ako sú satelity, sociálne siete či nešifrovaná komunikácia ruských vojakov, si vie Ukrajina zabezpečiť i sama. Spojené štáty sa tak môžu zamerať na informácie, ktoré je ťažké získať a ktoré nie sú verejné.

Zdroje: NBC News, The Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá