Ako si konečne vybrať toho pravého: Je dôvod, prečo si vyberáš len zlých partnerov

  • Mnohí sa stretávame s fenoménom opakovaného výberu nevhodných partnerov
  • Existuje niečo, čo nás k takémuto správaniu dookola vedie?
dvojica, žena, muž
Ilustračná fotografia, freepik/@pch.vector
  • Mnohí sa stretávame s fenoménom opakovaného výberu nevhodných partnerov
  • Existuje niečo, čo nás k takémuto správaniu dookola vedie?

Ide o komplexný problém, ktorý môže mať hlboké korene v našom detstve a vzťahoch s rodinou. Hoci mnohí z nás majú pocit, že si vyberajú partnerov na základe rozumných a premyslených kritérií, realita často ukazuje opak.

Táto tendencia vyberať si opakovane rovnaké typy partnerov, ktorí nám v konečnom dôsledku nesedia, nemusí byť vedomá a môže byť založená na hlbokých psychologických potrebách a traumách.

Mnohí si už položili otázku, prečo si zakaždým vyberieme nevhodného partnera, ktorý trpí neduhmi, ako aj predchádzajúce náprotivky.

„Naozaj to v mnohých prípadoch nie je len váš pocit. Máte automatickú tendenciu si vyberať opakovane rovnaké náprotivky. Deje sa to tak podvedome a často o tom nemáte ani tušenie. Niekedy sa tiež stáva to, že sa zaprisaháte, že takéhoto partnera si už nevyberiete. Avšak opak býva pravdou,“ hovorí párový poradca Karel Chába

Následne človek prepadá skepse, že je odsúdený na to, aby neustále stretával len tie isté nevhodné typy.

Platí, že v dysfunkčnom partnerskom vzťahu od partnera často vyžadujeme potreby, ktoré v skutočnosti neboli naplnené v detstve rodičmi.

„To sa ale nedeje, pretože potreba vychádza z dokonalého obrazu otca a matky. Dnešná konfliktná situácia teda zrkadlí opakovanie situácií z minula. Za všetko je ‚zodpovedná‘ vaša primárna rodina. Prostredie, v ktorom ste vyrastali, a ľudia, ktorí vás vychovávali. Respektíve to, ako ste si ich správanie vykladali, čo ste považovali za štandard a naopak, čo vám vadilo až po nenávisť k určitým aspektom správania vašich rodičov.“

Ide aj o to, čo nám vyhovovalo a dnes by sme to vo vzťahu chceli. A to sa dostávame k samotnému výberu spriaznenej polovičky.

Odborník vysvetľuje, že každý z nás používa pri výbere filtre. Jednoduché alebo dvojité.

Niekto, kto sa snaží vyhnúť zoznámeniu s nevhodným náprotivkom alebo niekým, kto by mohol svojou povahou a správaním reprezentovať jedného z rodičov, paradoxne priťahuje tých ľudí, ktorým sa chce vyhnúť.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Partnerské vzťahy

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá