Ako sú na tom Slováci s hazardom? Stávkuje prakticky každý, dáta ukázali nečakaný výsledok

 • Hazard je na Slovensku mimoriadne rozšírený, z dát je však možné usúdiť, že aj napriek počtu hráčov nie je situácia kritická
 • Dôvodom na radosť je totiž sebakontrola Slovákov – väčšina z nich do hazardu nevloží viac ako 20 € mesačne
 • Dáta prezrádzajú vzťah Slovenska k hazardu – o hraní máme presný obraz
izf 4
TASR
 • Hazard je na Slovensku mimoriadne rozšírený, z dát je však možné usúdiť, že aj napriek počtu hráčov nie je situácia kritická
 • Dôvodom na radosť je totiž sebakontrola Slovákov – väčšina z nich do hazardu nevloží viac ako 20 € mesačne
 • Dáta prezrádzajú vzťah Slovenska k hazardu – o hraní máme presný obraz

Väčšina Slovákov považuje hazardné hry len za zábavu, ako krajina však k hazardu máme blízko. Podľa informácií Úradu pre reguláciu hazardných hier však vklady do hazardu ročne presahujú 5 miliárd eur a každoročne narastajú.

Mnohých na hazarde láka odtrhnutie sa od reality, čomu prihráva aj rozmach online hazardu, ktorý každý rok dosahuje rekordné čísla. 

Dáta však naznačujú, že aj keď Slováci hazardujú radi a často, poznajú mieru a hranice – medzi rizikové skupiny dlhodobo patria len 3 % Slovákov. Ako je na tom Slovensko s hazardom?

Dobrá správa: Slováci veľa neriskujú, stačí im 20 €

Skvelou správou je, že Slováci síce hazardujú pomerne často, no v drvivej väčšine prípadov ide o malé sumy peňazí. 51 % Slovákov si do číselnej lotérie či kurzovej stávky staví menej ako 20 eur mesačne, čo s priemerným platom 1200 eur za mesiac nie je naozaj veľa. 

Ďalšej štvrtine takto stačí utratiť do 50 eur a s väčšími sumami sa hazarduje len vo výnimočných prípadoch.

Vyjadri svoj názor v ankete:

Aký typ hazardu je podľa teba najrizikovejší?

Podobné dáta vyplývajú aj z instagramového prieskumu Startitup s vyše 5 000 respondentmi. Aj tu sa polovica zhodla, že zdravá miera stávkovania je práve 20 eur za mesiac. Instagramový prieskum priniesol aj nový poznatok – len polovica respondentov nemá žiadne skúsenosti s tipovaním výsledkov zápasov či hraním hazardných hier.

Purple Phone Mockup Fashion Store Promotion Facebook Ad

Muži, ženy aj seniori. Hrá celé Slovensko

Hazardné hry sú populárne najmä u mužov vo veku od 18 do 34 rokov. Stávkam však neraz neodolajú ani seniori.

Zaujímavé dáta prináša aj prieskum novovzniknutého Inštitútu pre zodpovedné hranie, ktorý skúmal zásadovosť Slovákov pri hazardných hrách.

Hazardné firmy pod drobnohľadom

Hazard je na Slovensku pomerne prísne regulovaný, funguje tu dokonca Register vylúčených osôb, teda akýsi „blacklist“ rizikových ľudí, ktorí majú zakázané ďalej využívať služby hazardných spoločností.

Nový krok však tentokrát neprichádza od štátu, ale od samotných prevádzkovateľov hazardných hier. Trojica spoločností Niké, Fortuna a Tipsport, ktoré v roku 2020 dosiahli súhrnný zisk vyše 45 miliónov eur, spoločne zakladajú Inštitút pre zodpovedné hranie, ktorého cieľom je nastaviť hranice hazardu na Slovensku tak, aby sme včas podchytili rizikových hráčov.

„Štát má v oblasti hrania hier veľa pravidiel. Nie vždy však v realite aj fungujú. Preto sme sa s lídrami na trhu, Niké, Fortunou a Tipsportom, rozhodli týmto spôsobom otvoriť dialóg všetkých zainteresovaných strán. Cítime potrebu informovať verejnosť o zodpovednom prístupe k hraniu – že to má a musí zostať hlavne zábavou,“ vysvetľuje Peter Papanek, riaditeľ Inštitútu pre zodpovedné hranie.

Čo majú Slováci od inštitútu čakať?

Pre Slovensko je takéto spojenie konkurenčných firiem prejavom progresívneho uvažovania – po Česku sme len druhou krajinou v EÚ, kde sa projekt s takýmto rozsahom bude realizovať. Česi nám budú aj inšpiráciou, ich Zodpovedné hraní spolupracuje s 25 zariadeniami a ponúka psychologickú, právnu aj finančnú pomoc.

Česi sú o krok vpred, na ich organizácii sa už podieľajú aj regulátori a členovia vlády – v rovnakých šľapajach chce ísť aj slovenský inštitút. Ten stojí na troch pilieroch – prevencii a starostlivosti o hráčov; pomoci rizikovým skupinám a spoločenskej zodpovednosti –, teda na dodržiavaní etických záväzkov.

Inštitút informovanie spúšťa aj s Týždňom zodpovedného hrania, ktorý je podporený veľkou informačnou kampaňou.

Viac informácií o projekte Zodpovedné hranie →

 

Hazard už nie je cesta k miliónom: Medzi kľúčové body memoranda, ktoré medzi sebou traja z najväčších poskytovateľov hazardu podpísali, patrí tiež záväzok o etickej reklame.

Tá po novom nebude môcť naznačovať, že hazard patrí ku kultúre Slovenska alebo že je dobrou alternatívou k bežnému zárobku (najmä v minulosti boli na Slovensku bežné reklamy, ktoré naznačovali, že ak chceš byť bohatý, nemal by si pracovať, ale hazardovať).

Vznikne kontrolný softvér, ktorý bude odhaľovať rizikových hráčov

Trojica stávkových kancelárií pod záštitou jedného inštitútu už predstavila aj konkrétne riešenia, ktoré by mohli svet slovenského hazardu výrazne ovplyvniť. Jedným z nich má byť softvér, ktorý bude automaticky odhaľovať rizikových hráčov. Keď takéhoto hráča identifikuje, upozorní ho a ponúkne mu pomoc.

„A to či už v podobe výzvy, aby si dal pauzu či nastavil limit, alebo ho môže odkázať na niektoré z poradenských centier, kde získa odbornú pomoc. Napriek nízkemu počtu rizikových hráčov, ktorých je obvykle do 3 % v celej populácii, vnímame túto otázku veľmi vážne,“ zdôraznil Peter Papanek s tým, že nie je v nikoho záujme, aby zábava prešla do ohrozenia.

Slovákom prináša aj možnosť sa anonymne otestovať, či spadajú do rizikových skupín a mali by vyhľadať pomoc. Otestovať sa anonymne →

„Odborníci, s ktorými sa rozprávame, sa zhodujú, že hranie, ktoré už narúša či poškodzuje hráčov osobný, rodinný či pracovný život, sa považuje za rizikové. Náš program ponúka aj možnosť, aby ľudia mohli zistiť, ako na tom s hraním sú. Na stránke hrajzodpovedne.sk nájdu okrem užitočných informácií aj dotazník, môžu sa tak anonymne otestovať. V prípade potreby tam nájdu aj kontakty na odborníkov,“ dodáva Peter Papanek.

 
Ako podľa odborníkov hrať bezpečne?

Inštitút pre zodpovedné hranie vysvetľuje, že je možné nájsť zdravú mieru v hraní – treba sa však držať niekoľkých pevných zásad:

 • Hrám len pre zábavu, nie pre zárobok.
 • Vopred si nastavujem peňažný limit, ktorý som ochotný minúť. Neprekračujem ho ani vtedy, ak sa mi nedarí.
 • Nikdy si nepožičiavam na hranie.
 • Hrám len v dobrom emočnom rozpoložení, nikdy nie v hneve alebo v depresii.
 • Hrám len legálne hry, ktorých pravidlá perfektne poznám.
 • Rátam s tým, že keď prehrám, tak už prehru nezvrátim.

Hoci pre drvivú väčšinu spoločnosti nepredstavuje hranie hazardných hier vážny problém, pre 3 % populácie (rizikoví hráči) sú tu nezanedbateľné riziká.

Ak niekto vykazuje problémové správanie – nezastaví ho prehra, hrá, až kým nevyčerpá peniaze, neustále zvyšuje stávky, odmieta komunikovať s rodinou a blízkymi, klame o hraní alebo sa hraním snaží uniknúť od reality, je nutné to okamžite riešiť.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá