AKTUÁLNA UDALOSŤ: Štrajk vo Volkswagene môže rozpútať vlnu protestov po celom Slovensku

  • Zamestnanci Volkswagenu dnes síce prišli do práce, no zostali sedieť pred bránami. Žiadajú 16 %-tné navýšenie platov a sú ochotní na zamestnávateľa tlačiť aj niekoľko dní.
aktualis
facebook.com/duduk111
  • Zamestnanci Volkswagenu dnes síce prišli do práce, no zostali sedieť pred bránami. Žiadajú 16 %-tné navýšenie platov a sú ochotní na zamestnávateľa tlačiť aj niekoľko dní.

Asi nebude prekvapením, že na Slovensku sa nájdu aj takí, ktorým sa z požiadavky štrajkujúcich budú len prevracať očami. Pravda je však taká, že aj keby spoločnosť VW splnila, čo sa od nej očakáva, určite by si nemusela upierať chlieb od úst.

Pri pohľade na viac ako 2000 štrajkujúcich pred fabrikou sa naskytá logické zamyslenie. Keby boli tak súdržní všetci Slováci ako sú momentálne zamestnanci vo VW, z ktorých až 90 % súhlasilo so štrajkom, zrejme by sa na Slovensku začali diať veľké veci.

To, že zamestnanci dnes nestoja pred fabrikou VW len tak zo špásu vyplýva aj z veľmi priaznivej situácie, v ktorej sa spoločnosť nachádza. Je to celkom normálne, že keď sa darí spoločnosti automaticky to pocítia aj zamestnanci. Tí v slovenskom VW to zrejme až tak výrazne nepocítili a chcú zmenu. Toto sú ich požiadavky:

 

Čo by sme si mali odniesť z tohto štrajku my ostatní, ktorí nemáme s VW nič spoločné, nanajvýš jeden Passat v rodine?  Ak tento silne medializovaný štrajk dopadne tak, ako má, a teda v prospech zamestnancov, môže to silno nakopnúť nejedného zamestnaného človeka, ktorý nie je so svojím platom až tak uzrozumený.


Predsa len, ak sa zvýšia mzdy vo VW, bude to tlačiť na rast miest aj v ostatných automobilkách. To najlepšie, čo sa môže stať, je reťazová reakcia.

To, že sa na dobu neurčitú úplne zastaví výroba však nebude mať dopad len na samotný podnik. Predsa len, podľa portálu fineweb.hnonline.sk, Volkswagen denne vygeneruje tržby na úrovni 6,3 milióna eur.

V prípade, že by tento štrajk trval dlhšie ako 15 dní, môžeme očakávať dosahy na HDP. Približne 12 dní ostrého štrajku dokáže vygenerovať vplyv, ktorý je viditeľný na HDP. Konkrétne ide o 0,1 percenta,“ uvádza Lucia Šrámková, riaditeľka inštitútufinančnej politiky pre finweb.hnonline.sk.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech