Americký miliardár tvrdí, že do roku 2030 vybuduje mesto ako zo sci-fi. Vyzerá ako utópia, nechce ňou však byť

  • Marc Lore oznámil, že od nuly vybuduje nové mesto, ktoré stanoví globálny štandard pre mestský život
  • Rozšíriť má aj ľudský potenciál a stane sa miestom pre budúce generácie
Wikimedia/Phurley, cityoftelosa.com
  • Marc Lore oznámil, že od nuly vybuduje nové mesto, ktoré stanoví globálny štandard pre mestský život
  • Rozšíriť má aj ľudský potenciál a stane sa miestom pre budúce generácie

49-ročný Marc Eric Lore je americký podnikateľ a investor, ktorý bol v rokoch 2016 až 2021 prezidentom a generálnym riaditeľom americkej značky obchodov Walmart. Odhadovaná hodnota jeho majetku v roku 2021 sa pohybuje okolo štyroch miliárd dolárov. Lore sa najnovšie pustil do projektu, aký vo svete nemá obdobu.

zdroj: cityoftelosa.com

Úspešný podnikateľ vyjadril obavy z rastúceho rozdielu v bohatstve v rámci USA. Riešením tohto problému je podľa neho vybudovanie celkom nového mesta, ktoré sa bude riadiť vlastnými pravidlami a vznikne „na zelenej lúke“.

Nové mesto s názvom Telosa, naozaj vznikne od nuly a vyhýba sa starým problémom infraštruktúr a politík, ktoré by obmedzovali jeho rozvoj. Na oficiálnej stránke mesta sa uvádza, že pri jeho budovaní sa bude ťažiť najmä z odborných poznatkov a inovácií, ktoré ľudia získali vďaka budovaniu iných miest v USA.

„Môžeme vybudovať najudržateľnejšie a najodolnejšie mesto, ktoré bude slúžiť ako model a pomôže obyvateľom v už existujúcich mestách.“ Výber presnej lokality mesta budúcnosti je zatiaľ v procese, no do úvahy spadá Nevada, Utah, Idaho, Arizona, Texas či región Apalačských vrchov.

zdroj: cityoftelosa.com

Tím stojaci za týmto projektom deklaruje, že Telosa nebude súkromná, práve naopak, pôjde o mestom pre každého. Cieľom je vytvoriť prostredie, v ktorom môže každý naplno využiť svoj potenciál a dosiahnuť vyššiu kvalitu života.

Mnohým by sa mohlo javiť, že ide len o akúsi formu utópie. Utopické projekty sú zamerané na vytvorenie dokonalého, idealistického stavu. To ale nemá byť prípad Telosy.

zdroj: cityoftelosa.com

„Zameriavame sa na najlepšie a najudržateľnejšie riešenia pre infraštruktúru, urbanizmus, ekonomickú dynamiku a mestské služby, ale plne uznávame, že žiadne riešenie nie je dokonalé a všetky ľudské systémy majú nedostatky. Preto sme oddaní novým myšlienkam, nachádzaniu najlepšieho spôsobu riešenia ťažkých problémov a neustálemu zlepšovaniu.“

Chcel by si sa stať obyvateľom mesta Telosa?

Prví obyvatelia majú sem prísť z niekoľkých dôvodov. Patrí medzi ne dobrá práca, vzdelanie a nový spôsob života. Niektorí prídu za dobrodružstvom, pričom budú žiť v udržateľnom meste, ktoré má aj jasný plán do budúcnosti.

„Ekonomická dynamika, ktorá vytvára pracovné miesta a príležitosti, vybuduje silnú komunitu, ktorá si cení úspechy jednotlivcov a predstavu, že nenechávame ľudí bokom. Návštevníci a obyvatelia budú tiež vnímať Telosu ako destináciu, kde zažijú mobility ďalšej generácie, vzdelávanie na svetovej úrovni, ktoré bude formovať budúcnosť, najnovšie inovácie v priemysle a najunikátnejšiu zábavu a kultúru.“

zdroj: cityoftelosa.com

Obyvatelia by sa sem mali nasťahovať už do roku 2030, pričom v tomto termíne bude mesto schopné pojať okolo 50 000 ľudí. Mesto sa zaviazalo zaviesť obehové hospodárstvo s materiálmi, ktoré minimalizujú potrebu ťažby ďalších prírodných zdrojov a tým znížia stratu prirodzených biotopov.

Čo je však najdôležitejšie, a na rozdiel od akéhokoľvek iného mesta na svete, Telosa založí fond na obnovu kritických biotopov a zachovanie prírodných zdrojov  regiónu.

Celkom zakázané tu budú vozidlá na fosílne palivá, priestor dostanú bicykle, elektrické auta a chýbať nemajú ani aeroponické farmy a inteligentné skladovanie vody. „Len si predstavte, čo je možné s udržateľnými stavebnými materiálmi, autonómnymi vozidlami, elektrickými lietadlami a podzemným pohybom materiálov.“

Projekt bude počas desaťročí rozdelený do niekoľkých fáz. Tím projektu očakáva, že počiatočná fáza (1 500 akrov, 50 000 obyvateľov) bude stáť viac ako 25 miliárd dolárov a na výstavbu mesta pôjde viac ako 400 miliárd dolárov. Financovanie Telosy má pochádzať z rôznych zdrojov vrátane súkromných investorov, filantropov, federálnych a štátnych grantov a dotácií na hospodársky rozvoj.

Futuristické mesto sa bude niesť v znamení takzvaného ekvitizmu. Ide o ekonomický systém, v ktorom majú občania podiel na mestských pozemkoch – ak sa darí mestu, lepšie sa darí aj obyvateľom.

Spočiatku bude všetka pôda darovaná nadácii komunity, ktorá bude využívať rastúce hodnoty pôdy na financovanie zlepšovania verejných služieb. Pôjde o stavebné kamene prosperity: kvalitnejšie vzdelávanie, lepší prístup k vlastníctvu domov, lepšie zdravie a pohoda, inovatívnejšie obchodné príležitosti a rozšírené pracovné miesta a rekvalifikácie. To všetkým občanom poskytne širší prístup k príležitostiam a väčšiu spoločnú prosperitu. 

Autori projektu dodávajú, že Telosa si bude vyžadovať úsilie zo všetkých oblastí života, každej príjmovej vrstvy, každej rasovej a etnickej skupiny a každého politického spektra.

Zdroj: cityoftelosa.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá