Bežná choroba ročne zabije až 800 Slovákov. Neberte ju na ľahkú váhu, varujú lekári

  • V chladných mesiacoch lekári zaznamenali zvýšený výskyt respiračných ochorení
  • Najčastejšie ide o vírusové, ktoré nám vedia znepríjemniť život
choroba, nemocnica
Ilustračný obrázok, Pixabay/Parentingupstream
  • V chladných mesiacoch lekári zaznamenali zvýšený výskyt respiračných ochorení
  • Najčastejšie ide o vírusové, ktoré nám vedia znepríjemniť život

Jesenné a zimné mesiace sú každoročne spojené so zvýšeným výskytom respiračných ochorení, ktoré sa neoplatí podceňovať. Iba v prípade chrípky sa obete na Slovensku počítajú v stovkách, v priemere ide až o 800 mŕtvych ročne. Pneumológ nemocnice v Bánovciach nad Bebravou Daniel Paulovič upozorňuje na zvýšenú opatrnosť a obozretnosť.

Ten tiež tvrdí, že v celosvetovom ponímaní sa respiračné infekcie a ochorenia členia na akútne a chronické. Takmer 90 percent spomedzi akútnych infekcií je vírusových, pričom najčastejšie sa podľa Pauloviča vyskytuje chrípka a jej podobné respiračné ťažkosti.  

Špeciálna liečba do štyroch dní

Pri vírusových respiračných infekciách je podľa neho užívanie antibiotík zbytočné a neúčinné, lekár ich totiž naordinuje až pri bakteriálnej infekcii. „Na jej potvrdenie treba vždy spraviť CRP vyšetrenie, prípadne odobrať sérológiu na bakteriálne ochorenia a až potom nasadiť liečbu. Špeciálnym prípadom je infekcia COVID-19. Aj pri podozrení na ňu je vhodné spraviť antigénový test a jeho výsledok potom overiť PCR testom,“ priblížil lekár.

U pacienta s jasnými príznakmi sa podľa Pauloviča musí špeciálna anticovidová liečba nasadiť do štyroch dní. V prípade neskoršieho nasadenia sa stáva neúčinnou, pričom opäť platí, že sa antibiotiká do terapie pridávajú až po overení bakteriálnej infekcie.

Pri teplote je potrebné nasadiť si antipyretiká, dôležitý je pokoj na lôžku, dostatok tekutín, vitamín C vo vyšších dávkach. Ak sa stav do troch až piatich dní nezlepšuje, je čas vyšetriť CRP, prípadne odobrať výter z hrdla, nosa, eventuálne sérológiu na chlamýdie a mykoplazmy, a potom nasadiť širokospektrálne antibiotiká,“ ozrejmil pneumológ.

Možností prevencie je niekoľko

Pokoj na lôžku je podľa neho dôležitý, pretože vírusy môžu napadnúť aj srdce, kĺby, tráviaci systém, pľúca a zanechať trvalé následky. Pri dlhšie trvajúcich príznakoch ochorenia už doktor odporučil rádiologické vyšetrenie pľúc.

Pacienti s ľahším priebehom ochorenie často i podceňujú, ,prechodenie‘ choroby však môže spôsobiť rôzne komplikácie, napríklad zápal pľúc, chronické pľúcne ochorenia, zápal srdcového svalu, artritídu, reumatickú horúčku, poruchy imunity aj bakteriálne superinfekcie,“ zdôrazňuje a dodáva, že ak sa pacient necíti dobre a jeho stav sa nezlepšuje, treba čím skôr osloviť špecialistu.

Prevenciou pred respiračnými infekciami je zdravá strava, dostatok pohybu, otužovanie, celkovo zdravý životný štýl. „Očkovanie proti COVID-19 a chrípke chráni pacientov pred ťažkým priebehom ochorenia a vysoko odporúčané je hlavne pre starších ľudí, imunokompromitovaných pacientov, pacientov trpiacich viacerými ochoreniami, zdravotníkov či učiteľov,“ dodal lekár.

Na snímke zdravotníčky pri presune pacienta v Nemocnici Poprad.
zdroj: TASR/Michal Svítok

Súčasný stav 

Hoci je chrípka pomerne nebezpečnou chorobou, na Slovensku je spomedzi vírusov momentálne najväčším zabijakom Covid-19. Podľa NCZI si doteraz pandémia vyžiadala 20 773 obetí, pričom len za rok 2022 to bolo 4 072 obetí (údaj k 14.12.2022).

PCR testy potvrdili v utorok na Slovensku 167 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 002. Za uplynulý deň pribudli tri úmrtia na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 773 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 483 pacientov s ochorením COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Z pohľadu úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19 sme na Slovensku od 1. januára zaznamenali celkovo 5 745 ľudí. Pre 4 129 z nich bolo hlavnou smrteľnou príčinou samotné ochorenie, zvyšných 1616 bolo pozitívnych, ale koronavírus nepredstavoval hlavnú príčinu. 

Zdroje: TASR, NCZI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá