Bossa „kyselinárov“ pripravili o život vlastní ľudia: Skončil rovnako kruto ako jeho obete

  • Zločinci na súde tvrdili, že kyselinu sírovú používali na čistenie kanalizácií
  • Práve v kanalizáciách našli vyšetrovatelia niečo, čo ich zaskočilo
Rastislav Šitta
Rastislav Šitta, kyselinári, TASR/Pavol Zachar, Martin Baumann
  • Zločinci na súde tvrdili, že kyselinu sírovú používali na čistenie kanalizácií
  • Práve v kanalizáciách našli vyšetrovatelia niečo, čo ich zaskočilo

František Miker mohol byť jedným z vysokoškolsky vzdelaných Slovákov, keďže študoval päť semestrov na matematicko-fyzikálnej fakulte. No namiesto toho sa rozhodol ísť cestou rýchleho zárobku. Úspešne vypracoval schému, pomocou ktorej mohol podviesť štát v oblasti DPH.

Neskôr zorganizoval sieť, ktorá zahŕňala približne 40 rôznych firiem, pričom v každej z týchto firiem mal svoje záujmy.

Práve biele kone boli sprostredkovatelia podvodov, vďaka ktorým zarábal na elektronickej verzii Zbierky zákonov z 90. rokov. Tú akože distribuoval do zahraničia a od štátu dostával DPH. Opletačky so zákonom mal ale Miker už skôr. V polovici 90. rokov sa vo väzení zoznámil s Martinom Semanom, s ktorým začal neskôr „podnikať“.

zdroj: Screenshot/Youtube/Mafi 10

Začínali s ovocím

Po prepustení začala dvojica podnikať v stánkoch so sušeným ovocím. Jeden sa nachádzal v centre Bratislavy, druhý na hlavnej stanici. Priestory jedného stánku im prenajímal Jozef Kákoni. Viacerí odborníci ho definovali ako psychopata, ktorého nezastaví nič. 

Kákoni, ktorého prezývali Čičo, vlastnil v tom čase v Bratislave striptízový bar a ďalšie podniky. S Mikerom si neskôr prenajal Crystal Bar. Práve to malo spustiť biznis s DPH, o ktorom sa dvojica dopočula od známych. 

Postupne sa k Čičovi a Mikerovi pridali ďalší. Známou firmou je aj Rastislav Šitta, ktorý pôsobil ako výsadkár armády. Patril medzi Mikerových najbližších a podľa odborníkov bol ďalším psychopatom v skupine, ktorý navyše trpel egocentrizmom. 

zdroj: TASR/Pavol Zachar

Všetky vyššie spomenuté firmy medzi sebou fiktívne obchodovali so softvérom, ktorý bol úplne bezcenný. Hodnota tovaru začínala približne na 100 eurách, no veľmi rýchlo sa zvýšila na desiatky tisíc. Je potrebné dodať, že každá z firiem bola platcom DPH a pri vývoze produktov do zahraničia si uplatňovala odpočet dane. Celý podvod mal hodnotu približne 4 milióny eur.

Prvou obeťou bolo prasa

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: HNonline, Aktuality.sk, Teraz.sk, Čas.sk, Youtube, Denník N, hnonline.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá