Bratislava má problém. Z realitného trhu zmizla väčšina novostavieb

  • Priemerná cena bratislavských bytov stagnuje a niekde až mierne klesá
  • Anomáliou sú ceny 2-izbových bytov vo viacerých regiónoch
nehnutelnosti, bratislava
Unsplash/ja kubislav, malyushev
  • Priemerná cena bratislavských bytov stagnuje a niekde až mierne klesá
  • Anomáliou sú ceny 2-izbových bytov vo viacerých regiónoch

Po koncoročných nárastoch cien bytov, neutíchajúcom dopyte po bývaní a inflačnom vplyve by sa mohla stagnácia cien bytov v hlavnom meste zdať prekvapivá. Dôvod je však veľmi jednoduchý.

Bratislava sa dostala do fázy, keď z realitného trhu zmizla drvivá väčšina novostavieb a v ponuke ostali staršie a lacnejšie byty. V mestských častiach Bratislava I – IV vzrástla priemerná cena menších bytov len o 0,51 – 5,79 %.

V Starom meste dokonca klesla (-1,42 %). V podobnej situácii je aj centrum Košíc (-0,65 %). „Napriek pomerne nízkym nárastom cien 2-izbových bytov na väčšine Slovenska, je ich aktuálna cena v porovnaní s 3-izbovými vysoká. V niektorých častiach je medzi nimi rozdiel doslova pár tisíc eur. Najviac sa priblížili v Bratislave V, Nitre a Banskej Bystrici,“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

Vyššie medzikvartálne nárasty sme zaznamenali v časti Košice III (22,31 %), Prešove (18,75 %), Nitre (11,97 %) a Trenčíne (11,01 %).

Približovanie cien menších a väčších bytov spôsobuje aj fakt, že nárast cien 3-izbových bytov je v porovnaní s uplynulým obdobím veľmi mierny. Vo väčšine mestských častí Bratislavy od začiatku roka ich priemerná cena poklesla (-0,6 až -2,31 %) a v slovenských regiónoch dosahujú kvartálny rast len v jednociferných percentách.

„Stagnácia cien 3-izbových bytov môže ukazovať, že dosiahli hranicu, ktorú si už väčšina ľudí nemôže dovoliť. Treba však dodať, že najdrahšie projekty v Bratislave majú aktuálne pozastavený predaj bytov, keďže čakajú na vývoj situácie na trhu,“ vysvetľuje Michal Pružinský.

nehnutelnosti, byty, bratislava, kosice
zdroj: TASR/Dano Veselský, Milan Kapusta

Na silných regionálnych realitných trhoch narástla za štvrťrok cena väčších bytov najviac v Nitre (14,63 %), v časti Košice IV (11,73 %, medziročne 40,31 %) a v Prešove (11,36 %).  Aj v prvom kvartáli tohto roku si medziročné prvenstvo udržiava Trenčín, kde vďaka novým developmentom cena väčších bytov za rok vzrástla takmer o polovicu (46,67 %).

Chyby, ktoré Slovákom zbytočne predražujú hypotéky

Ak patríš medzi tých ľudí, ktorí aktuálne hľadajú vlastné bývanie, mal by si spozornieť. Experti upozorňujú na 3 základné chyby, ktoré vedú k zamietnutiu žiadostí o hypotéky napríklad aj na nový byt.

Stav nehnuteľnosti

Vybrať nehnuteľnosť podľa cenovej dostupnosti a estetických či funkčných kritérií, podpísať rezervačnú zmluvu a až následne začať riešiť jej financovanie prostredníctvom hypotekárneho úveru môže znieť ako logický postup. Nie vždy je však aj správny.

Samotnú žiadosť o úver totiž môže skomplikovať právny stav danej nehnuteľnosti. „Najčastejšie ide o nevymazané vecné bremená, majetkovo nevyrovnané pozemky, neskolaudované časti nehnuteľnosti alebo o problematické prístupové cesty. Odporúčam preto nehnuteľnosť skontrolovať osobne aj v katastri nehnuteľností ešte pred podpisom rezervačných zmlúv,“ vymenúva Michal Ďuriš zo sprostredkovateľskej spoločnosti Umbrella Group.

bratislava, nehnuteľnosti
zdroj: Unsplash/Ja Kubislav, Štefan Štefančík

Zápis v úverovom registri

Záujemca o hypoúver sa môže cítiť ako optimálny klient pre banku, výpis z úverového registra však môže jeho šancu prekaziť, prípadne schválenie úveru podstatne oddialiť.

„Klienti často nemajú informáciu alebo zabudli na zápis v úverovom registri pre omeškanie splátok z predchádzajúcich úverov. Pozor, rátajú sa tam aj omeškania splátok v prípade kreditiek či pri prečerpaní na účte, a to aj roky dozadu. Údaje v úverovom registri zostávajú až päť rokov po splatení úveru,“ upozorňuje odborník.

Ak túto informáciu zistí banka už v procese schvaľovania úveru, môže ho zamietnuť. 

Počítanie príjmov 

Maximálna výška schvaľovaného úveru závisí aj od výšky príjmu klienta. Nie každý si uvedomuje, že doň môže započítať nielen svoj štandardný zamestnanecký príjem, ale aj iné príjmy, ako napríklad obrat spoločností, kde má podiel, hoci z firmy inak neprofituje

práca, peniaze
zdroj: Unsplash/Lilzi Designs

„Iný prípad je, ak klienti deklarujú príjem, ktorý sa pri schvaľovaní úveru nepotvrdí alebo ho banka neakceptuje. Napríklad ak klient dokladuje príjem zložený zo zamestnaneckej činnosti a dohody, banka mu príjem z dohody nemusí uznať. Banky si príjem štandardne overujú v Sociálnej poisťovni, dohodu však akceptuje máloktorá z nich. Výsledkom môže byť nižší schválený úver,“ uzatvára Michal Ďuriš.

Zdroje: Nehnutelnosti.sk, Umbrella Group

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá