Bývalého námestníka SIS prepustili z väznice v Kongu: Advokát tvrdí, že to na neho niekto narafičil

  • Exsiskára Borisa Beňu prepustili z väznice v Kongu
  • Pre Startitup to potvrdil advokát Zoltán Perhács
  • Právnik prehovoril aj o dôvodoch Beňovho zadržania
Boris Beňa bol v Kongu prepustený na slobodu.
TASR/Ondrej Hercegh
  • Exsiskára Borisa Beňu prepustili z väznice v Kongu
  • Pre Startitup to potvrdil advokát Zoltán Perhács
  • Právnik prehovoril aj o dôvodoch Beňovho zadržania

Keď 17. apríla 2024 zasiahla celé Slovensko informácia, že niekdajšieho prvého námestníka SIS zadržali v Kongu, okamžite sa začali šíriť rôzne teórie o dôvodoch takéhoto zásahu. Hneď na druhý deň o zadržaní známeho kajúcnika z veľkých káuz prehovoril aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Ten zadržanie vysokopostaveného exsiskára potvrdil s tým, že Beňu, podľa jeho informácií, podozrievajú v Kongu zo špionáže a odvolával sa pritom na informácie od Slovenskej informačnej služby.

Po troch týždňoch strávených za mrežami však Borisa Beňu zo zadržania prepustili. Reportérom Startitup to potvrdil Beňov priateľ. „Volal mi. Mali sme veľmi zlý signál, ale viem, že už je nie je zadržaný. Prepustili ho, bolo to v sobotu. Na Slovensko zatiaľ nepricestoval, lebo si musí vybaviť letenky,“ povedal právnik Zoltán Perhács.

Pýtali sme sa ho aj na dôvody, pre ktoré bol exsiskár vôbec v Kongu. „Dôvodom, pre ktorý pán Beňa vycestoval, bola kontrolná činnosť pre spoločnosť, ktorá sa venuje hazardu,“ prezradil ďalej advokát. V mediálnom priestore sa totiž doteraz šírili informácie, že Boris Beňa bol v Konžskej demokratickej republike pre obchod s obrnenými vozidlami.

Prečo ale v Kongu po zadržaní preverovali, že Boris Beňa vykonáva špionážnu činnosť presne vysvetliť nevedel. Vyslovil Zoltán Perhács len akúsi domnienku.  

„Sme presvedčení, že to s tou špionážou tam na neho niekto vykonštruoval, aby mu skomplikovali život. Veľa ľudí o tom, že je v Kongu, nevedelo. Hlásil to probačnému úradníkovi, štátnym orgánom a tiež to vedeli vo firme, pre ktorú pracuje. Kto za tým stojí, zatiaľ netušíme. Mali ale dosť detailné informácie o tom, kde pracoval a aj na akej pozícii,“ prezradil pre Startitup advokát.

Borisa Beňu zadržali príslušníci Národnej kriminálnej agentúry v decembri 2020 počas akcie Judáš. V roku 2021 ho odsúdili na trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov za korupciu. Dostal aj peňažný trest 14-tisíc eur.

Špecializovaný trestný súd vtedy schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom a exsiskárom za zločin prijímania úplatku a prečiny ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

Najnovšie videá

Trendové videá