Bývalý slovenský exorcista: „Ľudia počas vyháňania zvracali predmety. Raz z posadnutého vyšla zlatá retiazka“

  • Pojem exorcizmus mnohí poznajú najmä z amerických filmov
  • Ako ale „vyháňanie diabla“ vyzerá v skutočnosti?
  • Práve to nám prezradil bývalý exorcista
Ilustračné foto
Ilustračné foto, Archív Canva
  • Pojem exorcizmus mnohí poznajú najmä z amerických filmov
  • Ako ale „vyháňanie diabla“ vyzerá v skutočnosti?
  • Práve to nám prezradil bývalý exorcista

Ako exorcista pôsobil dlhých 12 rokov. Ľuboslav Petrička bol za kňaza vysvätený v roku 1998 v Michalovciach a zaujímavosťou je, že okrem Slovenska pôsobil aj v zahraničí.

Počas svojej praxe mal možnosť stretnúť sa s niekoľkými silnými zážitkami. V rozhovore pre Startitup prezradil, že sa zaoberal aj prípadmi, keď pracovníci podniku vídali duchov. Ako exorcista si popri bojoch so zlom uvedomil, že návodom na lepší život je hľadanie pokoja u seba.

„Iba šťastný človek môže spraviť šťastnými iné osoby,“ povedal Ľuboslav Petričko.

  • Ako vyzerá vyháňanie diabla
  • Či sa podobá scenárom z filmov
  • Ako vyzeral najťažší prípad bývalého exorcistu
  • Či si posadnutý proces vyháňania pamätá, aj keď je po všetkom

21. storočie je storočím psychických chorôb. Ako rozoznáte, že nejde o duševné ochorenie, ale treba zavolať vás, exorcistu, ktorý rieši „posadnutie diablom“?

Niekedy je to veľmi ťažké rozlíšiť, pretože sa to často prelína. Stalo sa mi aj to, že som počul od psychiatra, že môže byť prítomné posadnutie, no môže ísť aj o psychické ochorenie.

Ja si myslím, že veľa zla v ľudskej duši napácha aj strach. Či už o seba, alebo o svojich blízkych. Aj to môže spustiť paranoidné stavy. Rozlíšiť či ide o posadnutie, alebo nie, je ťažké, no dá sa zistiť formou duchovného rozhovoru.

Stalo sa vám, že k vám nejakú osobu odporučil psychiater?

Áno, asi dvakrát som zažil, že človek prišiel na základe odporúčania psychiatra. Viackrát sa ale stalo, že ľuďom moje služby odporučil bežný, teda obvodný lekár.

Keďže dobre pozná svojich pacientov, badá isté zmeny v správaní. Vo všeobecnosti dáva odporúčanie miestny kňaz.

Vyzerá posadnutý človek skutočne tak, ako ho vykresľujú vo filmoch?

Režiséri určite pred natáčaním komunikujú s odborníkmi a exorcistami. V niektorých filmoch sa herci dokonale chopili svojej role a zahrali ju autenticky. Možno teda povedať, že áno – na filmoch s touto tematikou je kus pravdy s tým, že režisér zapája aj svoju fantáziu.

Nie vždy totiž človek vyzerá, že je posadnutý a nedá sa to spozorovať hneď. Stáva sa, že sa to odhalí až po rozhovore s exorcistom.

Napríklad môže počas modlitby vydávať rôzne zvuky či chytí triašku. Na niektorých osobách ale možno posadnutie pozorovať skôr. Napríklad počas svätej omše, kedy sa osobe zmení výraz tváre alebo počas nej kričia.

Je to tak aj pri prechode cez posvätné miesta?

Áno, mal som prípad pána, ktorý chodil autom okolo pocestného kríža. Nemohol sa však naň pozerať, lebo mu to robilo veľmi zle. Zdalo sa mu to podozrivé a vyhľadal exorcistu. Mali sme aj osobu, ktorá nemohla vstúpiť do chrámu.

Kedy človeka posadne diabol?

To je rôznorodé a špeciálna cesta neexistuje. Každý človek je istým originálom a na každého pôsobí zlo inak. Posadnutie často prichádza postupne. Azda najväčším problémom dnešnej doby je urazenosť. Následne prílišná závisť či neprajnosť.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá