Ceny palív môžu ísť podľa medzinárodných expertov rapídne dole. Hovoria o nízkom dopyte

  • Medzinárodná energetická agentúra predpovedá budúcnosť ropy
  • V najbližšej dekáde by mohla výrazne zlacnieť
  • Svet smeruje k zeleným zdrojom energie
palivá ceny
Ilustračná fotografia Archív Canva
  • Medzinárodná energetická agentúra predpovedá budúcnosť ropy
  • V najbližšej dekáde by mohla výrazne zlacnieť
  • Svet smeruje k zeleným zdrojom energie

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vo svojej najnovšej správe naznačuje, že globálny trh s ropou bude do roku 2030 vcelku stabilný a dobre zásobený. Správa „Oil 2024“ predpovedá, že dopyt po rope sa v nasledujúcich rokoch spomalí, vďaka prechodu na čistú energiu.

Samotná produkcia ropy sa však má výrazne zvýšiť, čo by malo zmierniť napätie na trhu a zvýšiť nevyužitú kapacitu na úrovne, aké naposledy boli počas pandémie Covidu-19.

IEA uvádza, že globálny dopyt po rope, ktorý v roku 2023 dosahoval priemerne 102 miliónov barelov denne, sa do konca desaťročia zvýši na približne 106 miliónov barelov denne.

Tento rast bude ťahaný hlavne rýchlo rastúcimi ekonomikami v Ázii, letectvom a petrochemickým priemyslom. Napriek tomu sa očakáva, že zvyšovanie predaja elektrických vozidiel, zlepšovanie palivovej účinnosti konvenčných vozidiel a znižovanie využívania ropy na výrobu elektriny na Blízkom východe budú tieto zisky postupne vyvažovať.

Prepad cien

Zaujímavým bodom je, že kapacita globálnej produkcie ropy sa do roku 2030 zvýši na takmer 114 miliónov barelov denne, čo je o 8 miliónov barelov denne viac, než sa predpokladá pre globálny dopyt.

Všetky tieto zložité predikcie sa dajú preložiť do jednoduchého konceptu – potenciálne znižovanie cien palív, čo by malo pozitívny dopad na peňaženky spotrebiteľov. Nadbytok kapacity by mohol mať veľký vplyv na ropné trhy, vrátane ekonomík producentov v Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a tiež mimo nich, ako aj pre ťažobný priemysel v USA.

tankovanie
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Napriek spomaleniu rastu zostane globálny dopyt po rope v roku 2030 o 3,2 milióna barelov denne vyšší ako v roku 2023, pokiaľ nebudú prijaté silnejšie politické opatrenia alebo zmeny v správaní spotrebiteľov, predpovedá IEA.

Tento nárast bude poháňaný hlavne rozvíjajúcimi sa ekonomikami v Ázii, predovšetkým zvýšeným využitím ropy v doprave v Indii, a rastúcim využitím leteckého paliva a petrochemických surovín v Číne. Naopak, dopyt po rope v rozvinutých ekonomikách bude pokračovať v dlhodobom poklese, z 46 miliónov barelov denne v roku 2023 na menej ako 43 miliónov barelov denne do roku 2030.

Zhrnutie IEA zdôrazňuje, že aj keď sa očakáva dostatočné zásobenie ropného trhu, kľúčovým faktorom zostane dôraz na energetickú bezpečnosť. Zmena na globálnom trhu s ropou bude musieť reagovať na meniace sa podmienky a výzvy, ktoré prináša prechod na čistú energiu a štrukturálne zmeny v globálnej ekonomike.

Mierny pokles už čoskoro

Na výraznejšie zmeny si budeme ešte však musieť počkať. Pre teraz by ceny palív na slovenských čerpacích staniciach podľa analytikov mohli v najbližších týždňoch mierne klesnúť. Očakáva sa, že 95-oktánový benzín by sa mohol predávať za približne 1,60 eura a nafta by mohla klesnúť pod 1,50 eura za liter, čo by znamenalo najnižšie ceny od začiatku roka.

Cena ropy sa nachádza na križovatke, pričom ďalší vývoj bude závisieť od amerických úrokových sadzieb, dopytu po palivách a produkcie ropných krajín. Veľkoobchodné ceny pohonných hmôt v Rotterdame tiež mierne poklesli. Stabilizácia cien sa očakáva po zasadnutí kartelu OPEC, kde sa bude rozhodovať o pokračovaní súčasných reštrikcií produkcie.

Zdroje: IEA, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá