Ceny zlata lámu rekordy: Experti radia, ako doň vie investovať obyčajný človek a zabezpečiť si dobrý dôchodok

  • Ceny zlata sa dostávajú na absolútne rekordné úrovne
  • Investuj do zlata, aj keď je najdrahšie, odporúčajú experti
  • Maximá dosahuje aj meď
Investuj do zlata, odborníci radia
Ilustračný obrázok, Archív Canva
  • Ceny zlata sa dostávajú na absolútne rekordné úrovne
  • Investuj do zlata, aj keď je najdrahšie, odporúčajú experti
  • Maximá dosahuje aj meď

Ceny zlata sa dostávajú na absolútne rekordné úrovne a v apríli sa vyšplhali na 2 400 amerických dolárov za uncu. Ako píše spoločnosť FinGO.sk, paradoxne sa o zlate hovorí najmä vtedy, keď je najdrahšie. Keď máš možnosť, investuj do zlata, radia experti.

Jeho vysoká cena sa však nestáva prekážkou v investovaní a podľa expertov sa do zlata dá sporiť aj od 25 eur mesačne. Slováci si takto bežne šetria na deti či dôchodok.

Od začiatku roka cena zlata vystrelila o 400 dolárov. Poháňa ju hlavne napätie vo svete a očakávané znižovanie úrokových sadzieb. Za nárastom tiež stoja rekordné nákupy zlata centrálnymi bankami, zadlženosť štátov a inflácia. Rast cien zlata teší najmä jeho majiteľov a sporiteľov.

„Zlato v investičnom portfóliu klientov zohráva významnú rolu a už dávno neplatí, že si ho môže dovoliť len horných desaťtisíc,“ píše FinGO.sk.

Sporiť do zlata môže takmer každý

Do zlatých mincí sa dá investovať 25, 50 či 100 eur mesačne. Zlato sa stáva výbornou voľbou pre dlhodobé investičné ciele napríklad v kombinácii s akciovými ETF fondmi.

Zlato sa zvyčajne vyvíja podobne ako väčšina produktov naviazaných na kapitálové trhy. Pri páde akcií zväčša rastie a je tak ideálnym poistením portfólia. Úspory tak môžu diverzifikovať aj investori, aj bežní ľudia.

Podľa Burdu sa do zlata oplatí investovať stále. Aj v časoch, keď ukazuje svoju silu a jeho cena je vysoká.

„Zlato je dlhodobou investíciou s odporúčaným investičným horizontom najmenej 10 rokov. Preto ak doň investujete pravidelne a po menších sumách, môžete začať kedykoľvek. Úlohou zlata vo finančnom systéme je udržiavať hodnotu peňazí v čase, preto si doň sporia klienti, ktorí svoje peniaze chcú ochrániť pred infláciou.“

„Pre nich nie je dôležité správne načasovanie nákupu zlata tak, ako to robievajú špekulatívni investori s cieľom rýchleho zbohatnutia. Pre bežných klientov je dôležité priebežné nakupovanie zlata, pri ktorom využívajú priemerovanie ceny,“ objasňuje analytik FinGO.sk František Burda. 

Sleduj to z dlhodobého hľadiska

Diana Janošťáková z investičnej spoločnosti Golden Oak Trust podotýka, že zlato za 20 rokov prekonalo mnohé iné triedy aktív, ako sú európske akcie, dlhopisy a fiat meny.

„Zlato je vhodné pre každého, tak ako sú pre každého vhodné peniaze. Zlato je fantastickým bojovníkom s infláciou. Z dlhodobého hľadiska udrží kúpnu silu nasporených peňazí, ale aj znásobuje svoju hodnotu. Čiže jeho prvoradou úlohou je ochrániť váš majetok, majetok vašej rodiny, a to najmä v časoch vysokej inflácie, kedy peniaze najviac strácajú svoju hodnotu,“ vysvetľuje.

Na kúpu zlata človek nepotrebuje až taký veľký kapitál, ako si mnohí myslia. Na trhu existujú možnosti nakupovania od 1-gramových tehličiek po 1-kilogramovú tehlu.

„Bežným klientom odporúčam dlhodobé budovanie majetku a nakupovanie zlata po menších čiastkach. Obľúbené sú fyzické investičné mince a je aj veľa ľudí, ktorí si do zlata sporia,“ radí Burda. 

Sú aj klienti, ktorí fyzické zlato nechcú držať a skladovať. Tí môžu siahnuť po tzv. „papierovom“ zlate vo forme ETF fondov, ktoré kopírujú vývoj ceny zlata.

Maximum dosahuje aj meď, akcie rastú skutočne rýchlo >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: FinGO.sk/TS, Saxo Bank/TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá